unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'de tüzük heyecanı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın başkanlığında oluşturulan Ayıklama Komisyonu, önümüzdeki hafta illerden gelen görüşleri değerlendirecek ve bir tüzük taslağı hazırlayacak. Taslağın daha sonra yeniden illere gönderilerek örgütle değerlendirilmesi ve Temmuz 2016’da yapılacak Tüzük Kurultayı’yla partinin yeni bir tüzüğe kavuşması hedefleniyor.

Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın haberine göre; CHP, ocak ayındaki olağan kurultayda üç maddelik bir tüzük değişikliği gerçekleştirmişti. Ancak parti tüzüğünün birden fazla değişikliğe uğramış ve bütünlüğünü yitirmiş olması nedeniyle gelen eleştiriler üzerine geçtiğimiz yılın son aylarında verilen talimat çerçevesinde sil baştan bir tüzük yazımı için hazırlıklar başlatılmıştı. Bu çerçevede kurultayın hemen ardından Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan başkanlığında tamamı hukukçulardan oluşan altı kişilik bir Ayıklama Komisyonu oluşturuldu ve sıfırdan bir tüzük yazımı için nasıl bir yöntem izleneceği konusunda karar verildi.

Yöntem belirlendi

Bu çerçevede 81 il başkanlığından, ilçe başkanlıkları ve sivil toplum kuruluşlarına da danışarak Ayıklama Komisyonu adlandırılan komisyona 15 Mart’a kadar bir görüş sunması talep edildi. Bu çerçevede gelecek talepleri değerlendirecek olan komisyon üyeleri, Siyasi Partiler Kanunu çerçevesinde gelen görüşleri tasnif edecek ve bir tüzük taslağı hazırlayacak. Hazırlanan bu tüzük taslağı yeniden değerlendirmeleri için 81 il başkanlığına gidecek ve il başkanlıklarından yeniden görüş sorulacak.

Kurultay temmuzda

Bu hazırlık safhasından sonra il başkanlıklarından gelen son öneriler ve Ayıklama Komisyonu’nca hazırlanan tüzük taslağını incelemek üzere bir Tüzük Komisyonu kurulacak. Bu komisyonun, yetişmesi durumunda haziran ayında ancak büyük olasılıkla temmuz ayında toplanacak tüzük kurultayına sunulacak metni belirleyeceği, taslağın PM’ce onaylanmasının ardından kurultay sunulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Üç kritik düzenleme

Kulislerde 60 kişilik PM’nin üye sayısının 40’a düşürülmesine kesin gözüyle bakılıyor. PM’nin genel başkan ile daha yakın çalışmasına olanak sağlayacak bu düzenlemenin partinin en üst düzey karar organı olan PM’ye hareket kabiliyeti getirmesi de bekleniyor.

CHP kulislerinde devrim niteliğinde bir düzenlemenin tüzüğe işlenmesi için çalışmaların yürütüldüğü belirtiliyor. Bu doğrultuda, mevcut tüzükte genel başkan tarafından atanan MYK üyelerinin, PM tarafından seçilmesine olanak tanıyacak bir düzenleme getiriliyor. Ancak genel sekreterlik, örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı başta olmak üzere üç ya da dört koltuğun, seçim kriterinin dışında tutulacağı ifade ediliyor. Tartışılan bir diğer konuda, mevcut tüzükte yüzde 10 olarak uygulanan gençlik kotasının yüzde 25 ya da yüzde 33’e, yüzde 33 olarak uygulanan cinsiyet kotasının ise yüzde 40 ya da yüzde 50’ye çıkarılması yönünde olacak.

'İlgezdi kriteri’

CHP’de tartışılan bir diğer düzenleme ise ön seçimlere yönelik olacak. 7 Haziran seçimleri için uzun zaman sonra ilk kez ön seçim uygulayan CHP yönetimi, ön seçimlerin hemen ardından düzenlediği MYK ve PM toplantılarında ön seçimlere ilişkin olarak bazı kriterlerin getirilmesi gerektiğine işaret etmişti. Bu çerçevede özellikle İstanbul 1. bölgede ön seçimi kazanan Gamze Akkuş İlgezdi’nin eşinin Ataşehir Belediye Başkanı olması nedeniyle örgüt içinde bazı avantajlara sahip olduğu ve bunun ön seçimde diğer adaylar aleyhine bir durum yaratıldığına işaret edilmişti. Bu doğrultuda yeni tüzükte, birinci derecede akrabası belediye başkanı, milletvekili ya da PM üyesi olan isimlerin ön seçime girmesinin engellenmesine yönelik bir adım atılabileceği konuşuluyor. Bu düzenlemenin son taslakta tüzüğe eklenme olasılığının güçlü olduğu konuşuluyor.Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Politika

MİT krizi soruşturmasında 6 tutuklama

Politika

Eren Erdem'den kurultay çağrısı

Politika

HDP: Parti üyemiz gözaltında kaybedildi

Politika

Hamzaoğlu ve Çelebi için tahliye kararı

Politika

Vatan Partisi, bedelli askerliğe karşı: Tayyip Erdoğan hükümetini uyarıyoruz...

Politika

Twitter ayağa kalktı: #28GünEğitimKalkıyor

Politika

Rusya, Türkiye'den gelen 85 ton kirazı ülkeye sokmadı!

Politika

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: 'Yahudi ulus devleti' kanununu en sert biçimde kınıyoruz.

Politika

Yandaş firma ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği inşaatına ortak oldu

Politika

Aziz Yıldırım'dan o habere tepki

Politika

Dışişleri'den İsrail'e tepki

Politika

Tuncay Özkan'dan kurultay açıklaması