darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

CHP'den 'AKP'lileri panikleten madde' ile ilgili açıklama

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı.

Toplantının ardından MYK’nın gündemine ilişkin basına açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan Böke, Türkiye’nin öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen sınavlarından biri olan PISA’da 12 yıl önceki sonuçların altına gerilemesiyle ilgili, AKP iktidarlarına yüklendi.

Böke, “Mesele 15 günün meselesi değil, mesele bir 15 Temmuz meselesi değil, mesele 15 yıldır eğitimin reform adı altında tahrip edilmesidir' dedi.

'PISA SONUÇLARI, TARİHSEL BAŞARISIZLIK'

Eğer Türkiye’de o küresel paranın bol olduğu dönemde, bu paraların verimlilik için, çocukların eğitimi için, bilimi öğrenmeleri için harcanmış olsaydı bugün Türkiye ekonomisinin ve Türkiye’de çocukların bambaşka bir yerde olacaklarını ifade eden Böke, “AKP hükümetlerinin Türkiye’yi mahkum ettikleri bu çarpık ekonomik düzen, reform iradesinden yoksun tavır zaten uzun süredir Türkiye’nin dünyadan ayrışmasına sebep oluyor. Türkiye zaten birkaç yıldır 'kırılgan beşli’ diye tabir edilen, dünyanın en kırılgan beş ekonomisi arasında sayılıyor. Son iki yıl içinde 150 ülke arasında parası en çok değer kaybeden ülkeler sıralamasında Türkiye 12. sırada. Mesele yapısal bir mesele. Mesele 3 ayın, 6 ayın, bir yılın meselesi değil. PISA sınav sonuçlarındaki tarihsel başarısızlık, son 10 yıldaki tahribatı somutlaştırıyor' diye konuştu.

Türkiye’nin dünyanın koptuğunu ve AKP’nin yarattığı tahribat sonucu kendi tarihinden kopartıldığını savunan Böke, şöyle devam etti:

'TÜRKİYE’Yİ LİDERLİĞE KOŞTURUYORLAR!'

“Bu yapısal sorunlar üzerine şimdi de siyasi riskler eklendi; OHAL’le demokrasi kaldırıldı, KHK’larla hukuk yok edildi, başkanlık iddiasıyla rejim tehdit ediliyor, kendi siyasi iktidarı uğruna bütün dünyayla kavga ediliyor. Bu siyasi riskler Türkiye’nin zaten ayrıştığı dünyadan iyice kopmasına neden oluyor. 3 Ekim’den yani OHAL’in uzatıldığı tarihten itibaren, başkanlık iddiasının alevlendirildiği süreçte, AB ile inatlaşıldığı dönem içinde Türk lirası, 150 ülke arasında en çok değer kaybeden 4 ülke arasına girdi. İlk 12’deydik korkunç bir tabloydu, üzerine siyasi risk ekleyenler bugün Türkiye’yi liderliğe koşturuyorlar. Parası en çok değer kaybeden, ekonomisi dünyadan en çok kopan ülke olma liderliğine… Kırılgan beşli içerisinden bir lider çıkartıyorlar.'

'VATANDAŞIN BOZDURDUĞU DOLARLA UÇAK ALIYORLAR'

Eğitim başta olmak üzere, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu reformların bir an önce yapılması gerektiğini belirten Böke, “Atmadığınız her adım 80 milyonu çok zor koşullara doğru mahkum ediyor. Bu vatandaş sizin iradesizliğiniz sebebiyle fakirleşmeye asla mahkum edilememeli. Vatandaşa 'dolar bozdur’ diyenler, vatandaşın cebinde zar zor biriktirdiği üç kuruş doları bozdurduktan sonra, o dolarla kendilerine 78 milyon dolara uçak alıyorlar. Hani milli olanlar Türk lirasına dönecekti, siz milli değil misiniz? Niye 78 milyon dolara uçak aldınız?' diye sordu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun faaliyetlerini de yakından takip ettiklerini vurgulayan Böke, “Eğer gerçekten bugünkü sorunları gidermek için 'iş yapacağız’ diyorsanız, EKK’yı falan beklemeyin, buyurun Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, 6,5 milyon asgari ücretliyi ve onlarla birlikte ücreti değişecek milyonların hayatını düzeltin' dedi.

'VİCDANLAR O HESABI ZATEN KAPATTILAR'

Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Böke, Adana mitinginin ardından parti içinden gelen eleştirilere yönelik bir disiplin sürecinin başlatılıp başlatılmayacağına ilişkin şöyle konuştu:

“CHP’nin her konudaki demokratik ilkesel tutumu açıktır. Dün ne düşünüyorsak, bugün de aynı şeyi düşüyoruz. Basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır. Vicdanlarda zaten yargılanmış olan, özellikle Balyoz, Ergenekon gibi travmalardan sonra yargılanmış olanların, vicdanlarda yargılandığı gerçeğini de asla göz ardı etmiyoruz. Bu vicdanlar o hesabı zaten kapattılar. Biz demokrasinin ihtiyaç duyduğu ilkeleri savunmaya devam edeceğiz, bunu yaparken parti içinde demokrasiyi de inşa edecek, eski genel başkanlarımızın fikirlerini ifade etmesinin demokrasi olduğunu anımsayarak bugünden sonra da yapmaya devam edeceğiz.'

Böke, Bolu Milletvekili Tanju Özcan hakkında da bir disiplin işleminin olmadığını belirtti.

'AKP VE CEMAAT SUÇ BİRLİĞİNİ ÖRTMEK İÇİN HEDEF ARIYORLAR'

Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarından Doç. Dr. Fatih Gürsul’un gözaltına alınmasıyla ilgili de Böke, “CHP, FETÖ soruşturmasında siyasi ayağın ortaya çıkartılması gerekliliğini başımıza bu bela sarıldığı günden beri söylüyor. Cemaat yapılanmasının Türkiye’ye nasıl bir tehdit oluşturduğunu en somut biçimde ortaya koymuş parti biziz. 15 Temmuz’da yaşanmış olan o korkunç olaydan sonra şunu söyledik, hızla cemaatin bütün ayaklarını temizleyin. Ama cemaati bu devletin bir parçası yapmış olan en temel unsur siyaset kurumudur. İlk temizliğin burada yapılması gerekir. Burada da en büyük sorumluluğun AKP’ye düştüğü gerçeğini hiçbir şey örtemez. AKP ve cemaat suç birliğini örtmek için kendilerine hedef ve yöntem arıyorlar. Kimseyi ayırt etmeden, siyasi bir amaç uğruna birine saldırıp diğerine saldırmayan bir yaklaşımla bu iş çözülmeli' dedi.

'KULİSLER ÜZERİNDEN SİYASET YAPMA ALIŞKANLIĞI…'

AKP’nin anayasa teklifinde yedek milletvekilliği ve seçilme yaşının 18’e düşürülmesi konularının sorulması üzerine de Böke, “Bu maddeler önce bir Meclis’e gelse iyi olur tabi. Kulisler üzerinden siyaset yapma alışkanlığı Türkiye’yi çok antidemokratik bir yere kilitledi, yaklaşımın kendisinde ciddi bir hata var. Milletvekilinin yedeği olmaz, milletvekilinin arkasında 80 milyon var zaten, hangi yedekten bahsediyoruz. Demokrasi dediğiniz şey, vatandaşın verdiği oya sadece o sandıktan sizi seçtirdiği için değil, demokrasiye sahip çıktığı için değer vermekten geçer. Bunun da tek yolu vardır, güçlendirilmiş bir parlamenter demokrasi. Biz bu ciddiyetle yaklaşmaya devam edeceğiz. Dünkü pozisyonumuz neyse bugünkü pozisyonumuz da aynı' diye konuştu.

İlgili Haberler

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir