darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

CHP'den Cerattepe mesajı: AKP paranın yenmediğini anlayacak

Dernek Başkanı Emir Alioğlu, CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel'i hem kutladı hem de Cerattepe için yapmayı düşündükleri etkinliklere destek istedi. Yüksel de dernek üyelerini CHP Parti Meclisi Üyesi Sevda Erdan Kılıç ve il yöneticileriyle birlikte ağırladı.

Dernek Başkanı Alioğlu, Yüksel'e il başkanlığı görevinde başarılar dileyerek, "Cerattepe'de yaşananları birinci ağızdan kendisine aktaralım istedik. Cerattepe'de yandaş bir işadamı doğayı talan etmek, dereleri kurutmak istiyor. Yapacakları inşaatlarla suyun akış yönünü değiştirecek, dinamitlerle doğayı ve canlıları katledecekler. Sayın Başbakanımız'ın, Cerattepe'den giden heyete şimdilik inşaatların ve maden yapımının durdurulduğu ve mahkeme kararının bekleneceği sözü var ancak daha bu sözün üzerinden iki gün geçmeden, Cerattepe'deki doğa katliamını durduran mahkemenin hakimleri bu davadan alındı ve bizim şimdiden endişelerimiz artmış durumda. Yandaş firmanın bütün inşaat makineleri hala orada. Her an yeniden başlayabilirler ama bizler, Türkiye'nin her yerindeki Artvinliler olarak Cerattepe'yi, doğayı korumaya devam etme konusunda çok kararlıyız. Bu bağlamda İzmir'de yapacağımız organizasyon ve eylemlere, Sayın Yüksel'i ve partililerini de destek vermeye davet etmeye geldik." dedi.

YÜKSEL: BÖLGE HALKININ SAHİP ÇIKMASI ÇOK ÖNEMLİ

CHP İl Başkanı Yüksel ise konuşmasına, "Göreve yeni seçilen dernek başkanımızı ve yöneticilerini ben de kutluyor, ortak çalışmalarda birlikte olacağımıza inanıyorum." diyerek başladı. Artvin'de yaşananlara duyarsız kalmanın mümkün olmadığını söyleyen Yüksel, "Zaten Cerattepe'de maden çalışmalarının başlayacağını duyduğumuz andan itibaren hem oradaki örgütümüzle hem de genel merkezimizle hep yakından ilgilendik ve bu direnişe destek verdik. Dünyanın neresinde olursa olsun, doğaya zarar veriliyorsa biz karşı çıkar, mücadele veririz. Bu tür mücadelelere bölge halkının sahip çıkması son derece önemli. Tıpkı Cerattepe'deki Artvinliler gibi kendi dağınıza, ormanınıza, derenize sahip çıkarsanız, o zaman bu mücadelede başarılı olursunuz. Bizler de İzmir'de, UrlaOvacık'ta RES için katledilmeye çalışılan çam ormanına, Göllüce'de talan edilmek istenen meralara, Kemalpaşa Akalın'da çocukların okulunun dibine yapılmak istenen taş ocağına karşı direndik. Oradaki halk da, köylü de bu direnişe sahip çıktı ve tüm dünya sesimizi duydu. Bu bölgelerdeki mücadelemiz şimdilik başarılı ama ne olacağı kesin belli değil, takip ediyoruz." şeklinde konuştu.

İl Başkanı Yüksel, bir Kızılderili atasözünü uyarlayarak, "Son balık öldüğünde, son nehir kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde AKP iktidarı paranın yenmediğini anlayacak.' dedi.Alaattin Yüksel, şunları kaydetti: "Cerattepe'de Artvinlilerin gösterdiği duyarlılık ve mücadele sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın takdirini ve desteğini kazanmıştır. Zaten bu haklı direniş ve verilen büyük desteği gören Başbakan da Cerattepelilerle görüşerek, şimdilik bir çalışma yapılmayacağına söz verdi ama Sayın Başbakan, daha öncelerde de bir çok söz vermişti. İnanıyorum ki kendisi bu sözleri tutmak istiyordur ancak karar mercii ya da son sözü söyleyecek kişinin o olmadığını ve saraydan gelecek isteklere hayır diyemeyeceğini biliyoruz. AKP'nin adalet zihniyeti, kendisini Cerattepe'de de göstermiştir. Sayın başkanın ifade ettiği gibi Cerattepe'de bu katliama dur diyen mahkemenin iki hakimi, hemen bir kulp bulunarak davadan alınmış ve başka yerlere tayin edilmiştir. Tüm AKP baskısına karşın halktan ve adaletten yana karar veren cesur hakimleri hemen görevden alarak, yerlerine kendi istedikleri kararları verecek isimleri atıyorlar. Bunun adına da adalet, demokrasi ve millet iradesi gibi kulplar takıp millete yutturmaya çalışıyorlar. Biz CHP olarak Cerattepe'nin ve Artvinlilerin yanındayız ve bu mücadeleye destek vermekten vazgeçmeyeceğiz."

İlgili Haberler

Politika

3 'FETÖ' şüphelisi Yunanistan'a geçmeye çalışırken gözaltına alındı

Politika

CHP'den 'yeni anayasa' teklifi

Politika

Akşener'den Erdoğan'a: Suudi Kralı'na verdiğin nişanı geri al

Politika

Erdoğan'ın MKYK listesinde dikkat çeken detaylar

Politika

47 bin Suriyeli'nin ülkesine geçişi tamamlandı

Politika

AKP'den erken seçim iddialarına net yanıt

Politika

'AK Parti'de değişim sırası belediye başkanlarında'

Politika

AKP'den Abdullah Gül'e 'ihanet' suçlaması

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı