darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

CHP'den dikkat çeken ByLock raporu

Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger'in hazırladığı raporda çarpıcı bilgiler dikkat çekti. ByLock'un "geliştiricisi tarafından “kullanıcılar arasında askeri seviyede şifrelenmiş,  güvenli ve gizli iletişim olanağı sunan bir iletişim uygulaması' olarak tanımlandığı kaydedilen raporda şu bilgiler verildi:

2014'TE ABD'DE GELİŞTİRİLDİ

*ByLock’un pazara ilk olarak 2014 yılı başlarında, kendisini ABD’de yerleşik yaşayan David Keynes olarak tanıtan bir geliştirici tarafından sunulduğu bilinmektedir.

ASKERİ DÜZEYDE ŞİFRELEME YAPAMIYOR

ByLock’un MİT tarafından kırıldığı iddiaları üzerine yapılan incelemelerde, uygulamanın amatör yazılımcılar tarafından geliştirildiği, iddia edildiği gibi askeri düzeyde bir şifreleme yapamadığı, kullanıcılara ait birçok bilgiyi kolayca okunabilir yapıda sakladığı ortaya çıkmıştı.

FETÖ TARAFINDAN SATIN ALINMIŞ OLABİLİR AMA...

Gerek ByLock’un süreci, gerekse David Keynes ismiyle kayıtlı gerçek bir kişinin bulunmaması birkaç ihtimali ortaya çıkarıyor:

*David Keynes ismini kullanan kişi, kişisel sebeplerle deşifre olmamak için takma isim kullanmış amatör bir yazılımcı olabilir.

*ByLock uygulaması en başından beri başka çevrelerce, istihbarat kurumları veya FETÖ tarafından geliştirilmiş olabilir.

*ByLock el değiştirerek istihbarat kurumları veya FETÖ tarafından satın alınmış, David Keynes ismi de böylece kendiliğinden ortadan kalkmış olabilir.

* ByLock iddia edildiği gibi MİT tarafından kırıldıktan sonra, David Keynes ismini kullanan kişi korkarak ortadan kaybolmuş olabilir.

AMATÖR YAZILIM

*ByLock hakkında yapılan haberler ve yukarıda sıralanan genel durum nedeniyle, uygulama teknoloji dünyasında “amatör' kabul edilmekte, eğer uygulama baştan istihbarat kurumları tarafından geliştirilmediyse, “kırıldığı' ve kullanıcı bilgilerinin elde edildiği yönündeki bilgiler bu açıdan mantıklı görünmektedir.

*Ancak böylesine amatör bir uygulamanın, bilişim alanına özel önem veren ve sahte dijital delillerle birçok ailenin dünyasını karartan FETÖ tarafından kullanılması dikkat çekicidir.

TÜBİTAK'TA GELİŞTİRİLDİĞİNİN KANITI YOK

*Uygulamanın David Keynes tarafından geliştirildiği, sonradan FETÖ tarafından satın alınarak TÜBİTAK’ta çalışan cemaatçilerle geliştirme işlerine devam edildiğine dair henüz hiçbir delil ortaya konulmamıştır.

15 TEMMUZ ÖNCESİ HİÇ BYLOCK HABERİ YOK

*15 Temmuz öncesine bakıldığında, ByLock hakkında uluslararası basında da hiç haber yapılmadığı, uygulamanın teknoloji haber sitelerinde dahi konu edilmediği görülmektedir. Oysa 1 milyon kullanıcıya ulaşan bir uygulamanın en azından teknoloji haber sitelerinin ilgisini çekmesi beklenirdi. Uygulamanın sonradan incelenerek “amatör' bulunması, bu ilgisizliğin nedeni olabilir.

İDDİALARIN KANITLANMASI ZOR GÖRÜNÜYOR

Darbe girişiminden beri görevden alınan ve tutuklanan on binlerce kişi hakkındaki işlem gerekçesi, haberlere çoğunlukla ByLock olarak yansımıştır.

ByLock uygulaması, uzunca bir süre uygulama marketlerinde bulunduğu için, herkes tarafından kurulmuş olabilir. Ayrıca uzaktan yükleme yöntemiyle bazı kullanıcılara kendi iradeleri dışında kurulmuş olması da mümkündür.

ByLock kurulum dosyaları halen yüzlerce internet sitesinde bulunmaktadır. Bugün dahi kolayca indirilip kurulabilir.

Haklarında ByLock kullandığı iddiasıyla işlem yapılan birçok kişi, uygulamayı kesinlikle kurmadığını ve kullanmadığını söylemekte, mobil cihaz el değiştirdiği veya hukuka uygun delil toplanmadığı için, bu iddianın kanıtlanması zor görünmektedir.

'TEK BAŞINA BYLOCK ÜZERİNDEN SUÇLAMA 'FETÖ'NÜN İŞİNE GELİR'

Sadece ByLock kurmuş olmak, terör örgütü üyeliği için yeterli görülemez. Tek başına ByLock veya hukuka uygun olmayan deliller üzerinden suçlama yapılması, darbe girişiminde rolü olan gerçek FETÖ üyelerinin işine gelir, onların kurtuluş yolu haline gelebilir.

Medyada yer alan haberler, sızdırılmış veya servis edilmiş bilgiler üzerinden yapılmaktadır. Hükümet veya devlet kurumları tarafından inandırıcı açıklama ve bilgilendirme yapılmasını bekliyor ve yüksek sesle talep ediyoruz."

 

İlgili Haberler

Güncel

Askeri bölgede yangın paniği

Güncel

Şenyaşar ailesinden AKP'li Yıldız'ın MKYK'ya seçilmesine tepki

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık

Güncel

Belediye 'Amerikan firmalarına ruhsat yok' dedi, Burger King'den 'Biz Amerikalı değiliz' açıklaması geldi

Güncel

AKP Kongresine katılan Bülent Arınç sitem etti: Bir karede bile yer almadık

Güncel

Nehirde kaybolan Batuhan'ın cansız bedeni bulundu

Güncel

AKP Kongresine ABD'den katılım!