darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Ünlü ekonomist Prof. Refet Gürkaynak'tan korkutan teşhis

'Senin bile inanamayacağın operasyonlar duyarsan şaşırma'

Yarım asırlık tekstil şirketinden konkordato başvurusu

Can Ataklı, Brunson'un serbest kalacağı tarihi açıkladı

Devletten onlarca ihale alan şirket konkordato başvurusu yaptı

CHP'den Emine Erdoğan'a: Bin odalı sarayının bir kısmını harem yapabilir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Cumhurbaşkanı Emine Erdoğan’ın Osmanlı’daki haremi bir okul olarak nitelemesine tepki gösterdi. Cankurtaran, “Eğer Emine Hanım çok faydalı buluyorsa 1000 odalı sarayının bir kısmını harem yapabilir' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce Ankara’da düzenlenen “Tarihimizde İz Bırakan Valide Sultanlar' isimli etkinlikte yaptığı konuşmada “Harem, Osmanlı Hanedan üyeleri için daha çok bir okuldur. Kadınların hayata hazırlandıkları, hayır faaliyetlerini örgütledikleri bir eğitim yuvasıdır' diyen Emine Erdoğan’a kadınların tepkisi sürüyor.

Erdoğan’ın sözlerini kadına hakaret olarak niteleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve MYK Üyesi Yasemin Öney Cankurtaran,“Eğer Emine Hanım çok faydalı buluyorsa 1000 odalı sarayının bir kısmını harem yapabilir. İçine öğrenci gibi gördüğü cariyeleri de yerleştirebilir. Biz CHP olarak kadınların yerinin harem değil, işyerleri, gerçek okullar, sokaklar, meclis olduğunu tekrar hatırlatacağız' dedi.

Olayların dönemleriyle değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Cankurtaran, “Emine Hanım, Harem’i bir eğitim yuvası diye nitelendirerek sempatik göstermeye çalışıyor ama bir kadın olarak en önemli ayrıntıyı atlıyor. Öncelikle Harem, dün de bugün de dünyada çok eşliliğin en başta gelen sembollerinden biridir. Bizim kültürümüzde harem yoktur. Eski Türk toplumlarına bakın hiçbirinde harem göremezsiniz. Harem bize Bizans yoluyla geçen ve özellikle İstanbul’un fethinden sonra yaygınlaşan bir uygulamadır. Benzerleri Arap, İran, Hint, Çin kültürlerinde vardır ama Türk kültüründe yoktur' diye konuştu.

yaseminoneycankurtaran.jpg

“Harem’e kadınlar kaçırılarak geliyordu'

Harem’e kadınların biryerlerden yada ailelerinden koparılarak silah zoruyla getirildiğini söyleyen Yasemin Öney Cankurtaran, “Esir pazarlarında elden ele satıldıktan sonra çok güzel olanları Harem’e alınıyordu. O süre zarfına kadar başlarına neler geldiğini Allah bilir. Yaşamları boyunca Padişah’ın kulu yani köleleriydi. Harem’e girdikten sonra da bir daha oradan çıkamıyorlar bir nevi hapis hayatı sürüyorlardı. İnsanların zorla kaçırılarak getirildikleri ve yaşamlarının sonuna kadar zorla tutuldukları biryer iyi eğitim dahi verse sempatik gösterilebilir mi? En azından bir kadın için sempatik olmamalı' ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Politika

TBMM'de 9. parti iddialarına yanıt!

Politika

İnce'den Yeni Ekonomi Programı'na sert tepki

Politika

Kılıçdaroğlu'na 909 bin 353 liralık icra

Politika

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Mücadelemizi parlamentoya sıkıştırmayacağız

Politika

'Bu düzen değişmeli, ABD kovulmalı' diyenler konferansa çağırıyor

Politika

Yandaş Mehmet Barlas'tan Erdoğan'a sert sözler

Politika

CHP'li Öztrak: Aslında krizden 6 ayda çıkılır ama…

Politika

Bahçeli'den İstanbul adayı ve tartışılan uçak açıklaması

Politika

Ders kitabındaki 'Gezi'yle ilgili ifadelere lise ve üniversitelilerden tepki

Politika

Bakan'dan 'Doğu Akdeniz' çıkışı: İzin vermeyeceğiz

Politika

'AKP yüzde 30'ları görebilir'

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Köylü milletin efendisiydi şimdi tefeci efendisi