Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

CHP'den 'Erdoğan ve AKP'nin Gazze yalanı' raporu!

Hafta ortasında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) sunulan dış politika raporunda Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşma değerlendirildi. Yurt gazetesinde yer alan habere göre Raporda, Mavi Marmara gemisine yapılan baskının ardından Türkiye’nin, “özür', “tazminat' ve “Gazze ablukasının kaldırılması' koşullarını ileri sürdüğü belirtilirken, anlaşmanın ABD tarafından olumlu karşılandığı, her iki tarafça onaylanmasının ardından İsrail’de iki ülkenin büyükelçiliklerinin çalışmaya başlayacağı anımsatıldı. Raporda, şunlar kaydedildi:

ÇOK BÜYÜK TAKTİK HATA: Ambargo ve abluka farklı şeylerdir. Türkiye, bu anlaşmayla Gazze ablukasını tanımıştır. Ambargo ise kısmen gevşetilmiştir. Hükümet yetkilileri, kısmen gevşetilmiş ambargoyu ablukanın kaldırılması olarak sunma çabası içindedirler. AKP, 'ambargo kalkacak’ diyerek gerçekleşmesi imkansız bir koşul ilan etmiş, sonunda da geri adım atmak zorunda kalmıştır. AKP, bu süreçte çok büyük bir taktik hata yaptı. O da şudur: Mavi Marmara saldırısından sonra BM’de Türkiye’nin isteği ile kurulan Palmer Komisyonu, İsrail’in Gazze’de almış olduğu ambargonun yasal olduğu yolunda hiçbir BM belgesi yokken, bizzat bizim kurdurduğumuz komisyon sonucunda, ambargonun yasal olduğu yayımlandı. Filistin’e daha büyük bir zarar verilemezdi.

GEREKSİZ TAVİZLER: Ortadoğu’daki enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması bu anlaşmanın altında yatan önemli motivasyonlardandır. Türkiye’nin Hamas üzerindeki etkisi tescillenmiştir. Bu, Türkiye’nin Ortadoğu barış sürecindeki tarafsız konumunu kaybettiğini göstermektedir. İsrail’le yapılan anlaşma AKP’nin dış politikası yüzünden ülkemizin gereksiz tavizler verme noktasına sürüklendiğini göstermektedir. Bölgesinde ve dünyada sıkışan Türkiye, bir nefes alma umuduyla daha önce ileri sürdüğü koşullarda çok diretmeden İsrail’le anlaşmaya varmıştır.

TALEP 1 MİLYARDI:Tazminat olarak ödeneceği söylenen 20 milyon doların bir insani yardım fonuna bağışlanıp bağışlanmaması önemlidir. Sira Netanyahu’nun Türkiye’ye resmen tazminat ödemek yerine bir Türk vakfına yardım yapmakla yetineceğine ilişkin haberler İsrail basınında yer almaktadır. Ayrıca, tazminat konusunda İnsani Yardım Vakfı’nın talep ettiği miktarın 1 milyar dolar olduğunu da unutmamak gerekir.

VAHİM DURUMU GÖSTERİYOR: İki tarafın, NATO ve BM gibi uluslararası platformlarda birbirlerinin çıkarlarına zararlı addedilen şekilde hareket etmekten geri durmayı taahhüt edeceklerine ilişkin haberler doğru ise, bu Türkiye’nin Filistin Devleti’nin kurulması için uluslararası platformlarda sürdürülen mücadeleye destek vermemesi anlamına gelebilir. Bir zamanlar Ortadoğu barış görüşmelerinin tarafsız, arabulucu ve saygın aktörü konumundaki Türkiye, bugün Hamas’ın Türkiye’deki ofislerini açık tutmaya sevinecek noktaya gerilemiştir. Bu anlaşma, AKP’nin Ortadoğu politikasının içine düştüğü vahim durumu göstermektedir.

İlgili Haberler

Güncel

‘Millet bahçesi' açılışına en son vatandaşlar alındı

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı

Güncel

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde çekici eylemi

Güncel

Anadolu Otoyolu Kaynaşlı-Abant kavşakları ulaşıma kapatıldı

Güncel

Kavala operasyonu kapsamında gözaltına alınanlardan 8'i serbest

Güncel

Gezi Parkı'nda 'Piyano çalan adam' lakaplı Alman müzisyen anlattı: İddiaların tümü saçmalık

Güncel

KESK'ten 'yoksulluk' mitingi

Güncel

Tepki çeken Atatürk heykelini savundu

Güncel

THY uçağında 'TNT' şakası

Güncel

Ekmeğin içinden çıktı! Vatandaş şikayetçi oldu

Güncel

Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı