darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan: Savaşa hazırız!

CHP'den hapishanedeki 0-6 yaş arası çocuklar çocuk için kanun teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalan 0-6 yaş arası çocuklar için ayrı birimler kurulmasını öngören bir kanun teklifi hazırladı.

Adıgüzel, TBMM Başkanlığı’na verdiği kanun teklifi ile anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalan çocukların duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimlerini gözeten, çocuğun üstün yararını ilke edinen ayrı anne-çocuk birimlerinin kurulmasını ve çocukların, yaş, durum ve ihtiyaçlarına yönelik tedbirlerin alınması talep etti.

5275 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmasına ilişkin teklifinin gerekçesinde Adıgüzel, Eylül 2016 tarihi itibarıyla cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalan çocuk sayısının 528 olduğunu belirtti. Cezaevlerindeki fiziki koşulların yetersizliğinin çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine engel olduğunu belirten Adıgüzel, “Çocukları ilgilendiren bütün faaliyetlerde, çocuğun yararının temel alınmasını zorunlu kılan, Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelere karşın, Türkiye’de anneleri ile birlikte cezaevlerinde kalan 0-6 yaş arası 500’den fazla çocuğun birçok sorunla karşı karşıya olduğu biliniyor' dedi.

"YETİŞKİN CEZAEVLERİNDE BULUNMALARI SAKINCALI"

Çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından ortaya konulan çalışmaların, 0-6 yaş arası çocukların yetişkin kadın cezaevlerinde bulunmalarının sakıncalarına dikkati çektiğini ifade eden Adıgüzel, “Bu çocukların, anneleri ile birlikte kalabilecekleri, Avrupa’da da örnekleri görülen ayrı anne-çocuk birimlerine ihtiyaç var' dedi. Adıgüzel, ayrıca cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalan çocuklara ilişkin yasal düzenlemelere karşın uygulamada var olan eksikliklerin giderilmesi gerektiğini de belirtti.

İlgili Haberler

Politika

Suriyelilerden Türk lirasına destek

Politika

İyi Partili Ali Türkşen: 10 aydır siyasetteyim kabullenemiyorum!

Politika

Berat Albayrak Kuveyt'ten 1.8 milyar dolar istedi, olumlu yanıt alamadı

Politika

Bloomberg: Trump, Türkiye'den bıktı

Politika

TBMM Başkanı Yıldırım: Parti ayrımı gözetmeksizin elimizden geleni yapmaya hazırız

Politika

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Politika

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Politika

MHP'li Yalçın'dan İyi Partili Aydın'a sert sözler

Politika

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha

Politika

Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile görüştü

Politika

Nahit Duru | Devlet adamlığı zor zanaattır