darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

CHP'den kredi notu düşürülmesine dair açıklama!

Öztrak, Moody's'in not kararından sonra Türkiye'nin yurtdışından düşük maliyet ve uygun vadeyle borçlanmasının zorlaştığını söyledi. Bundan sonra hükümetin önünde yapması gereken 2 yol olduğunu belirten Öztrak şöyle dedi:

“Ya tıpkı daha önce Standard and Poors'a yaptığınız gibi Moody's'e kızıp, bağırıp çağırıp sözleşmesini feshedeceksiniz,  ya da bugüne kadar yapmadığı hukukun üstünlüğünden başlayarak gerekli reformları yapacaksınız. Sözleşmeyi feshetmek işe yaramıyor. Çünkü ülkeye borç verenler o kuruluştan not istemeye devam ediyor. Doğru yol ikinci yoldur. Halkı borç batağına sürükleyerek ekonomiyi yüzdürme yanlışından döneceksiniz. İdeolojilere teslim edilmiş eğitim sistemini reformla düzelteceksiniz. Hukukun üstünlüğünü yeniden kuracaksınız. Vergi ve istihdam reformları yapacaksınız. Çevre talanını durduracaksınız'

SİYASİ NEDENLE Mİ DÜŞÜRDÜ?

Sözcü'den Erdoğan Süzer'e konuşan Öztrak, Moody's'in not düşürmesinin arka planında siyasi nedenlerin olup olmadığına ilişkin sorumuza, kredi kuruluşlarının zaman zaman ciddi siyasi etki altında kaldıklarını ancak siyasi etkiyi konuşurken ekonominin gerçeklerinin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. “Ekonominiz güçlü olsaydı kim not düşürebilirdi?' diyen Öztrak, “Haziran ayında bir seçim yapmışsınız, beğenmemiş ikinci seçimi yapmışsınız. Mayısta başbakanı değiştirmişsiniz, 15 Temmuzda şeriatçı bir darbeyle karşı karşıya kalmışsınız. İç ve dış riskleriniz artmış. Krediye ulaşmada ciddi sorunlar ortaya çıkmış. Bu şartlar altında Moody's, 'Benim sana verdiğim nottan farklı bir noktaya gittin. 90 günlük izleme süresi vermiştim. Düzelmediğini gördüm, düşürüyorum' diyor. Sen ekonomini güçlü tutamamışsın' dedi.

OHAL'İN ETKİSİ BÜYÜK

Öztrak, Türkiye'ye yatırım yapan yatırımcıların ülkede hukuk ve demokrasi ortamına da baktığına işaret ederken, OHAL uygulamasının not düşüşünde etkili olduğunu söyledi. Hükümetin demokrasiyi güçlendirmekten çok OHAL'i uzatmanın yolunu aradığını belirten Öztrak, “OHAL hukukun dışına çıkılan bir yönetim şeklidir. Bu ortamın uzun sürmesi yatırımcılarda endişe uyandırır' dedi.

EN İYİ MEHMET ŞİMŞEK BİLİYOR

Öztrak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in, “Moody's'e en güzel cevabı reformları hızlandırarak verelim' sözlerini de değerlendirirken, “sorunun nasıl aşılacağını hükümet içerisinde en iyi Şimşek biliyor. Ancak adama da sorarlar, bugüne kadar neden yapmadın. Moody's de zaten reformları yapacak kurumsal kapasite kalmadığı için notu düşürdü' açıklaması da yaptı.

 

İlgili Haberler

Ekonomi

Türkiye'nin en büyük ikinci sağlık sigorta şirketi satıldı

Ekonomi

'İstanbul ve İzmir'de konut fiyatları ucuz kaldı, 2019'da bu rakamlar hayal olacak'

Ekonomi

Markafoni'nin sahibi Mahiroğlu: Avrupa'da yaşayan Türkler Euro'larını bankalara yatırırsa kriz kalmaz

Ekonomi

TŞOF'tan 'ucuz akaryakıt' uyarısı

Ekonomi

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Ekonomi

Sabah yazarı: Brunson kararından önce piyasada döviz toplayan kim?

Ekonomi

S&P, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

'Varlık barışı' düzenlemesinde değişiklik yapıldı

Ekonomi

Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Ekonomi

İş Bankası hisse geri alım programı açıkladı

Ekonomi

Standard&Poor's Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Ekonomi

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan Türk Lirası kararı