darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

CHP'den Sarıgöl'de kentsel dönüşüm eylemi

Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşüm için "Acele Kamulaştırma" kararıyla ilgili Gaziosmanpaşa CHP İlçe Örgütü'nce Sarıgöl Mahallesi'nde yapılan basın açıklamasında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, "Ancak savaş koşullarında uygulanabilecek bir karar Gaziosmanpaşa için alındığına göre birilerinin acele ranta ihtiyacı var demek. Bu kararı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz. Bugün bu kararı alanlar yarın emin olun "Tsunami riski var" diyerek Boğaz'daki yalıları da kamulaştırıp üzerine konar" dedi.

Ziyaret sırasında bir kahvenin önünde oturan ve başlarında sarık ve takke bulunan bir grup vatandaşla selamlaşan Cankurtaran, mağdurların yanında olduklarını belirterek, "Acele kamulaştırma kararını Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi. Aynı vatandaşlar da Gaziosmanpaşa'nın riskli alan ilan edilmesine anlam veremediklerini belirterek, bölgede bilinçli olarak bir asayiş sorunu yaratılarak insanların kaçırılmak istendiğini iddia etti. Vatandaşlar sorunlarına çözüm bulmak için ulaşmaya çalıştıkları Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı'nın kendilerine randevu bile vermediğini öne sürerek CHP'nin konuya duyarlılık göstermesini istediler.

Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm için “Acele Kamulaştırma' kararıyla ilgili CHP tarafından yapılan basın açıklamasında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “Ancak savaş koşullarında uygulanabilecek bir karar Gaziosmanpaşa için alındığına göre birilerinin acele ranta ihtiyacı var demek. Bu kararı Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Bugün bu kararı alanlar yarın emin olun “Tsunami riski var' diyerek Boğaz’daki yalıları da kamulaştırıp üzerine konar' dedi.

Kentsel dönüşüm tartışmalarının en hararetli geçtiği yerlerden biri Gaziosmanpaşa. Kentsel dönüşümü başlatırken mahallelerin riskli alan ilan edilmesi çeşitli iddialara neden olmuştu..

Kimi vatandaşların başvurusu üzerine Danıştay, kentsel dönüşüme giren mahalleler için alınan “Riskli Alan' kararını iptal etmişti. Ancak bu sefer de Bakanları Kurulu’nun kararı ile dönüşüme giren mahallelerdeki kimi taşınmazlarla ilgili “Acele Kamulaştırma Kararı'nın alınarak bunun 10 Nisan 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanması tartışmaları arttırdı.

CHP’DEN SARIGÖL’E ÇIKARTMA

Gaziosmanpaşa CHP İlçe Teşkilatı soruna dikkat çekmek amacıyla CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin ÖneyCankurtaran,CHP İstanbul Milletvekilleri Dursun Çiçek, Didem Engin’in ve 100 kadar partilinin katılımıyla ilçedeki kentsel dönüşüm tartışmalarının odağında olan Sarıgöl Mahallesi’ni ziyaret etti. Sarıgöl sokaklarını dolaşan evleri ziyaret eden CHP heyeti,kentsel dönüşüm mağduru vatandaşların sorunlarını dinledi.

c6a1d4c5-5d18-405f-8a3a-eba0147edd4f.jpg

SARIKLI, TAKKELİ VATANDAŞLARDAN CHP’YE YARDIM ÇAĞRISI

Ziyaret sırasında bir kahvenin önünde oturan ve başlarında sarık ve takke bulunan bir grup vatandaşla selamlaşan Cankurtaran, mağdurların yanında olduklarını belirterek, “Acele kamulaştırma kararını Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini söyledi. Aynı vatandaşlar da Gaziosmanpaşa’nın riskli alan ilan edilmesine anlam veremediklerini belirterek, bölgede bilinçli olarak bir asayiş sorunu yaratılarak insanların kaçırılmak istendiğini iddia etti. Vatandaşlar, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı’nın kendilerine randevu bile vermediğini öne sürerek CHP’nin konuya duyarlılık göstermesini istediler. Sarıgöl sakinlerinden bir kadın da  evleriniterketmeleri için mafyanın da devreye girerek kendilerini tehdit ettiğini iddia etti.

“GAZİOSMANPAŞA, AKP RANTÇILARININ İŞTAHINI KABARTIYOR'

CHP heyeti ardından vatandaşların da katılımıyla basın açıklaması yaptı. İlk olarak konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, İstanbul’un tam merkezinde yer alan Gaziosmanpaşa,AKP destekli rantçıların iştahını kabarttığını belirterek, “Kentsel dönüşüm adı altında hukuksuzluk ve insan hakları ihlali yapılmaktadır. Adeta yangında mal kaçırılmaktadır.  İstanbul’un depreme karşı en sağlam zeminini sahip olan Gaziosmanpaşa’nın birçok mahallesi “Riskli Alan' ilan edilerek kentsel dönüşüme gidileceği duyurulmuştur. Ancak bu riskin ne olduğu anlaşılamamıştır' diye konuştu.

“HAYIRDIR GAZİOSMAPAŞA’DA SAVAŞ VAR DA BİZİM Mİ HABERİMİZ YOK?'

Cankurtaran, son olarak alınan “Acele Kamulaştırma' kararının tarihe geçecek bir olay olduğunu söyleyerek, “Acele kamulaştırmaların 3634 sayılı Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanununun uygulanmasında özellikle bir savaş durumunda yada karayolları, köprü ve hes yapımları gibi olağanüstü durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Bildiğimiz kadarıyla Gaziosmanpa’dasavaş yok. O zaman bu acele kamulaştırma kararı neden alındı. Bunun tek bir cevabı var. Acele kamulaştırma kararı alanların acele ranta ihtiyacı var' diye konuştu.

d652fcf7-587a-40cc-8e35-86fb04865ad7.jpg

“TSUNAMİ TEHLİKESİ VAR DİYEREK YALILARI DA KAMULAŞTIRIRLAR'

Cankurtaran, kamulaştırma kararınınalındığı mahallerdeki insanların dar gelirli aileler olduğuna dikkat çekerek, “Ancak şuna emin olun. Zincirin en zayıf halkası olarak görülerek bu mahalleler için acele kamulaştırma kararıyla insanları evlerinden barklarından çıkarmak isteyenler kendilerine biraz daha güvendikçe yarın bugün “Tsunami tehlikesi' var diyerek Boğaz’daki yalıları bile kamulaştırıp üzerine konmak isteyeceklerdir. Kanunsuzluğun, insan hakkı tanımamazlığın sonu yoktur eninde sonunda herkesi vurur' dedi.

SARIGÖL HEDEF SEÇİLDİ

Sarıgöl’ünkendine özgü özellikleri olan bir mahalle olduğunu hatırlatan Cankurtaran,“

Her mahallede olabilecek bazı asayiş sorunlarının varlığı bahane edilerek Sarıgöl’ün hedef haline getirilmek istendiğini görüyoruz. Sanki Sarıgöl üzerinden Gaziosmanpaşa’da oynanan büyük rant oyunu gizlenmekte burası üzerinden yapılana meşruiyet kazandırılmaya çalışılmaktadır. Sarıgöllüler bu ülkenin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Kimsenin Sarıgöllüleri karalamaya hakkı yoktur. Ancak birileri sırf belli amaçlar doğrultusunda Sarıgöl’ün imajını bilerek karalamak istemektedir. Bunu yapanların amacı Sarıgöllü insanların yıllardır yaşadıkları yerlerden koparıp burayı kendisi için rant alanına çevirmektedir' dedi.

CHP, ACELE KAMULAŞTIRMAYI ANAYASA MAHKEMESİ’NE GÖTÜRECEK

Cankurtaran, acele kamulaştırma kararını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirterek vatandaşlardan da yardım istedi. Cankurtaran’ın ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin de konuyu meclis gündemin ilk taşıyan milletvekillerinden biri olduğunu söyleyerek, kararın iptali için başlatılacak hukuki sürecin de takipçisi olacağını belirtti. Yine Dursun Çiçek de hiçbir hukuksuzluğun kendilerini mücadele etmekten alıkoyamayacağını belirterek, CHP olarak mağdur vatandaşların yanında olduklarını belirtti. 

İlgili Haberler

Politika

CHP yönetiminden 'disiplin' açıklaması

Politika

Muharrem İnce açıkladı: İstanbul'a aday olacak mı?

Politika

CHP'li Tekin Bingöl: TBMM işe bağlı intiharları araştırsın

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı: Yarın bir sürprizimiz olacak…

Politika

Başbakanlık eski müşavirinden Kılıçdaroğlu'na dava

Politika

Demirtaş'tan yeni açıklama: Aramızda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yok

Politika

Merkel'den, Erdoğan'ın duyurduğu dörtlü zirve hakkında açıklama

Politika

Mahkemeden Rahip Brunson için yeni karar

Politika

Rahip Brunson krizinde yeni gelişme

Politika

Döviz bürolarının kapısına abone oldular: AKP'lilerde neden bu kadar fazla '1 dolar' var?

Politika

Muharrem İnce'den ekonomiye yönelik açıklamalar

Politika

Muhalifleri eleştireyim derken rezil oldu: Engin Ardıç bildiğiniz gibi...