darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

CHP'den vekalette ihlal başvurusu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bakanların birbirlerine vekalet vermesi konusundaki tuhaf uygulamanın düzeltilmesi için TBMM Başkanlığı’na başvuruda bulunacaklarını söyledi.

Anayasa’nın 96. maddesinde yer alan “Bakanlar Kurulu üyeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisinin katılamadıkları oturumlarında, kendileri yerine oy kullanmak üzere bir bakana yetki verebilirler. Ancak bir bakan kendi oyu ile birlikte en çok iki oy kullanabilir' hükmüne rağmen, 64. Hükümet’te bulunan bakanların, kendisi dışındaki tüm bakanlara vekalet verdiği, böylece oylamalar sırasında TBMM Genel Kurulu’nda bulunan bakanların, diğer tüm bakanlar adına oy kullanmaya yetkilendirildiği anlaşıldı.

Söz konusu durumu CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ar-Ge Kanunu’nun görüşmeleri sırasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın iki elini kaldırarak bir başka bakan için de oy kullandığını fark etmesi üzerine yaptığı başvuruyla ortaya çıktı. Özel’in talebi üzerine hangi bakanın hangi bakana vekalet edeceğine ilişkin bir dosya Özel’e sunuldu. Bu Başbakanlık Bakanlar Kurulu Sekreterliği antetli olarak 30 Kasım 2015’te imzalanan bir belgede “Başkanlık Divanı’nın 6 Aralık 1985 tarih ve 70 sayılı kararı uyarınca TBMM’ye katılmadığım oturumlarında aşağıda adları yazılı bakanlardan herhangi biri benim yerime oy kullanmaya yetkilidir' yazılı evrakı bütün bakanların ayrı ayrı imzalayarak, kendisi ve Başbakan Ahmet Davutoğlu dışındaki bütün kabine üyelerini yetkilendirdiği anlaşıldı. Daha sonra bu yetkilendirmenin ardından Aralık 2015 içinde de tüm bakanların kendi bakanlıklarına ait antetli evraklarla, “TBMM Genel Kurulu’nun katılamadığım oturumlarında aşağıda isimleri yazılı sayın bakanlardan biri oy kullanmaya yetkilidir' ifadesini barındıran yetkilendirme yazısını TBMM Başkanlığı’na sunduğu belirlendi. Burada tüm bakanların kendisi ve Davutoğlu dışındaki tüm bakanlara yetki verdiği belirlendi.

Zimmet endişesi

Uygulamayla Anayasanın açıkça ihlal edildiğini belirten Özel, “Bakanların divana, hangi bakana vekalet ettiklerini ve o vekaletle ilgili belgeyi sunmaları lazım. Milimetrik hesaplara dayanabilecek bir anayasa oylamasında Erdoğan’ın güvendiği bakanlara, Davutoğlu’na yakın bakanların zimmetlenebileceğinden endişe duyuyoruz. Bu konuda saraya yakın bakanların oylamalara katılıp, Davutoğlu’na yakın bakanların vekalet vermeye zorlanacağı şüphesini de taşıyoruz' dedi.

Özel, TBMM Başkanlığı’na başvuruda bulunacaklarını, her oturum için özel vekalet verilmesi sisteminin uygulanmasını talep edeceklerini bildirdi. Özel, yapacakları başvuruda gizli oylamalarda vekalet kullanılmaması konusunu da gündeme getireceklerini belirterek, Kahraman’ın gizli oylamada vekaleten oy kullandıracağını açıklaması durumunda Danıştay’a, gizli oylamada vekaleten oy kullandırması durumunda ise Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını kaydetti.

İlgili Haberler

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

Politika

AKP'de 'seçim ittifakı' tüzüğe girdi

Politika

4 kişinin öldüğü olaya adı karışan vekil AKP'nin yeni MKYK'sında

Politika

Bedelli askerlikte ilk 3 döneme ait celp planlaması yapıldı

Politika

Çavuşoğlu, Çinli mevkidaşı ile görüştü!

Politika

Erdoğan yeniden aday gösterildi