unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP’li Altıok: İzmir’i Milli Eğitim eliyle rehabilite etmek istiyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Ankara’ya  görevlendirilen Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı’dan son günlerde liselerden bildirilerle ard arda yükselen öğrencilerin itirazlarına, İzmir’de imam hatip okullarına dönüştürülen okullardan, imam hatip okullarıdaki öğretmenlere yönelik baskılara kadar İzmir eğitimini kapsamlı bir yazılı soru önergesiye Meclis gündemine taşıdı. 

İzmirliler’e hakaret eden Müdür ödüllendirildi

Kısa süre önce İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Vefa Bardakçı’nın 2014 yılında dönemin CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu’nun gündeme getirdiği “İzmirliler’in beyinleri uyus¸mus¸, dumura ugˆramıs¸. Bunlar dogˆruyu, ahlakı, imam hatiplerden ögˆrenecekler. Yaptıklarımızın sonuçlarını 15 yıl sonra görecegˆiz' şeklindeki ifadelerini hatırlatarak bu isme bugüne kadar herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığını soran Altıok, Bardakçı’nın Ankara İl Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirilmesinin Bakanlık tarafından bir ödüllendirme olduğunu savundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın İzmir’de Vali ve Milli Eğitim Müdürleri ile gerçekleştirdiği toplantıyı da hatırlatan Altıok; İzmir’de okulların imam hatip okullarına dönüştürülmesinin bu toplantılar ve uygulamalarla ilgisinin olup olmadığını Bakanlık’tan yanıtlamasını istedi. 

İzmir’in her yeri imam hatip oldu

Konak’ta Gültepe Ortaokulu, Yes¸ilyurt’un köklü okullarından Nevzat Ayaz Lisesi, Karabagˆlar Yurtogˆlu Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Kadriye Mahallesinde Fatih Mehmet Ortaokulu, Buca’da Çamlıpınar I·lk ve Ortaokulu imam hatip okullarına dönüs¸türülmek istendiğini belirten Zeynep Altıok, geçmis¸te Karabagˆlar’da Kız Meslek Lisesi diye yapılıp bittikten sonra I·mam Hatip Lisesi’ne dönüs¸türülen bölgenin en büyük okulunu hatırlatarak; İzmir’de kaç okulun imam hatip okuluna dönüştürüldüğünü, dönüştürülmesi planlanan kaç okul olduğu, yeni yapılan binalardan kaçının imam hatipe tahsis edileceğinin yanıtlarını Bakanlık’tan isteyen Altıok, İzmir’de mahallelerin tek okullarının da imam hatipe dönüştürüldüğünü, merkezi, başarılı okulların, yeni yapılan büyük binaların mutlaka imam hatip okuluna tahsis edildiğini, İzmir’in her yerinin imam hatip olduğunun altını çizdi. 

Liselilerin sesine kulak verdiniz mi? 

Zeynep Altıok son günlerde ard arda bildirilerle okullarındaki uygulamalara ve yöneticilere tepkilerini dile getiren liselileri de unutmadı. Altıok soru önergesinde; “Bornova Anadolu Lisesi, I·zmir Atatürk Lisesi, I·zmir Fen Lisesi, Çigˆli Fen Lisesi , Aliagˆa Alp Ogˆuz Anadolu Lisesi, Bornova Cem Bakiogˆlu Anadolu Lisesi, Karşıyaka Anadolu Lisesi ögˆrencilerinin kaygılarını ve itirazlarını dile getirdikleri bildirileri dikkate alınmıs¸ mıdır? Bu ögˆrencilerin sesi duyulmus¸ mudur? Bu ögˆrencilerin itiraz ettigˆi konuların düzeltilmesi hususunda her hangi bir giris¸im olmus¸ mudur? Yoksa 'biz yaptık olduk, hiç kimseyi dinlemeyiz’  mi denilmektedir?' sorusunu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yöneltti. 

izmir-001.jpg

İzmir’de İmam hatiplerde öğretmenler ayrımcılığa uğruyor

Egˆitim-Sen I·zmir 5 No’lu S¸ube Bas¸kanı Savas¸ Candemir’in bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurduğu, Buca da bulunan; Kız Anadolu I·mam Hatip Lisesi, Ahmet Yesevi I·mam Hatip Lisesi, Buca I·mam Hatip Lisesi ve Menderes ilçesinde bulunan Menderes I·mam Hatip Ortaokulu’nun müdürlerinin, ögˆretmenlerin okullarda çay, kahve içtikleri ocakları kapatıp kaldırdıgˆı, okullarında oruç tutmayan ögˆretmenleri bu s¸ekilde cezalandırmaya çalıs¸tıgˆını iddialarını da Meclis gündemine taşıyan CHP’li Altıok, öğretmenlerin ötekileştirildiğini, ayrımcılığa maruz kaldığını belirterek “Bu yöneticiler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?' diye sordu.

İzmir’i rehabilite etmek mi istiyorsunuz? 

Hükümetin İzmir’e dair Milli Eğitim Müdürlüğü eliyle yürüttüğü gizli bir ajandası olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, “I·zmir’in kendi sosyolojisini tamamen yadsıyan egˆitimdeki bu imam hatiples¸tirme ve muhafazakarlas¸tırma uygulamalarıyla, I·zmir’i Milli Eğitim aracılıgˆıyla sistematik bir biçimde “rehabilite etmek mi' amaçlanmaktadır?' sorusunun yanıtını İzmir kamuoyunun beklediğini belirtti. Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Politika

Kılıçdaroğlu: Feriştahınız gelse geri adım atmayacağım!

Politika

CHP'de değişim!

Politika

Sonun sonu üzerine...

Politika

CHP'li Tuncay Özkan'dan kurultay açıklaması

Politika

CHP'de kurultay imzalarında son durum açıklandı

Politika

Tayyipname

Politika

Gaziosmanpaşa'da sahte içki operasyonu

Politika

Muharrem İnce'den gençlere çağrı

Politika

Suruç Katliamı anmasına yasak

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'Tayyipler Alemi' paylaşımı

Politika

CHP ve MHP'den bedelli açıklaması

Politika

Apolet tartışmasıyla gündeme gelen Metin Temel'in eşi nereye atandı?