darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

CHP'li Arslan'dan muharip gaziler için teklif

?CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a yönelttiği sorularla savaştan yara almadan sağ dönen muharip gazilerin malul gazilerimizin sahip olduğu bazı haklardan yararlanamadığını belirtti ve muharip gaziler arasındaki özlük hakkı eşitsizliğini giderecek bir çalışmanın ne zaman yapılacağını sordu. 

Bakan Fikri Işık, yanıtında, muharip gaziler arasındaki eşitsizliği gidermeyi öngören taslağın Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde hazırlandığını ve diğer ilgili Bakanlıklara görüş almak için gönderildiğini, konuyu "en uygun şekilde çözme gayretinde olacaklarını" belirtti. 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Denizli Milletvekili Kazım Arslan'ın gazilik unvanı ve madalyalarla ilgili sorusuna ise, "Kanun tasarısı iyice şekillendikten sonra -zannediyorum- size daha detaylı bir açıklama yapma imkânım olur." yanıtını verdi.

CHP'li Arslan'ın teklifi ve Bakan Işık'In yanıtı Meclis tutanaklarına böyle yansıdı:

KAZIM ARSLAN (Denizli) - Millî Savunma Bakanına soruyorum: 

1- Ülkemizde muharip gazi olmuş 27 bin vatandaşımızın olduğu ifade edilmektedir. 1968 tarihli 1005 sayılı Kanun'a tabi olan bu gazilerimiz 50 ile 90 yaşları arasındadır. Maddi ve manevi yoksulluk içindedirler. Muharip gazilerin aylıkları arasında da farklılıklar vardır. Savaştan yara almadan sağ dönen muharip gazilerimizin malul gazilerin sahip olduğu bazı haklardan yararlanamaması eşitsizlik yaratmaktadır. Bu nedenle muharip gaziler arasındaki eşitsizliği gidermeyi ne zaman düşünüyorsunuz? Muharip gazilerin övünç madalyalarını ne zaman vermeyi düşünüyorsunuz?

2- Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapamaz raporu alan vazife malulü subay ve astsubaylara verilen yeniden göreve dönebilme imkânı gibi adi malul emekliliği için de göreve dönebilmesi için yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI FİKRİ IŞIK (Kocaeli) - (...) Sayın Arslan'ın "Muharip gaziler ve malul gaziler arasındaki fark…" Tabii, bu konular, gerçekten üzerinde çok uzun uzun konuşulan, tartışılan konular ve muharip gaziler arasındaki maaş eşitsizliğinin giderilmesine yönelik de bir hazırlığımız var şu anda. Bununla ilgili, özellikle, hazırlanan taslak bakanlık görüşlerine gönderildi. İnşallah, bu konuyu da en uygun şekilde çözmenin gayreti içerisinde olacağız.

KAZIM ARSLAN (Denizli) - Bir de övünç madalyasıyla ilgili bir soru vardı.

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI FİKRİ IŞIK (Kocaeli) - (...)  
Bu gazilik unvanı ve madalyalar konusunda kanun tasarısı iyice şekillendikten sonra -zannediyorum- size daha detaylı bir açıklama yapma imkânım olur.

 

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

Politika

AKP'de 'seçim ittifakı' tüzüğe girdi

Politika

4 kişinin öldüğü olaya adı karışan vekil AKP'nin yeni MKYK'sında

Politika

Bedelli askerlikte ilk 3 döneme ait celp planlaması yapıldı