Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

CHP'li Bakan: 'Ekonomi 7 yıldır ?lk kez daraldı!'

Kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Standard & Poor’s, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirmiş; bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise, Türkiye’nin kredi notunu BBB (yatırım yapılabilir seviye) olarak teyit etmiş, ancak artan terör eylemleri sebebiyle ülke güvenliğinin kötüleştiğini ve darbe girişiminin siyasi istikrar üzerindeki riskleri arttırması nedeniyle görünümü durağandan negatife indirmişti.

Bugün Fitch, derecelendirme notunu açıklayacak.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Konuyla ilgili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CUMHURBAŞKANI SİYASİ OLDUĞUNU SAVUNUYOR AMA...

Darbe girişiminden bu yana ekonomik büyümenin yavaşladığının altını çizen Bakan, “Ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte yedi yıldır ilk kez daraldığı gözden kaçmıyor. Dolar/TL kuru tüm zamanların rekoru üstüne rekor kırarken, diğer taraftan enflasyon beklentilerin üzerinde seyrediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, uzun zamandır kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştiriyor ve not indirimlerinin siyasi olduğunu savunuyor. Ancak ekonomistler, 'güvenlik endişelerinin ve jeopolitik risklerin makro dinamiklerden daha ağır basacağı ve kurumun not indirmeye daha yakın olduğu’ görüşünde' diye konuştu.

BAKANLIK VE HÜKÜMET ÖNLEM ALMIŞ MIDIR?

“Kredi notu indiriminin borçlanma maliyetlerini yükseltme ihtimalinin olduğu ve ticari bankaların da bu sebeple kredi vermekte çekinceli kalacağı malum. Dolayısıyla bu durumun zaten zorda olan finans sektörünü daha da negatif etkileyecek' diyen Bakan şu soruları sordu: “Fitch’in kredi notunu düşürmesi ihtimali göz önünde bulundurularak Bakanlığınızca alınmış önlemler var mıdır? Bunlar nelerdir? 15 Temmuz’dan itibaren gittikçe daralan ülke ekonomisini rahatlatmak, piyasaları güçlendirmek, borçlanma maliyetlerini aşağıya çekmek ve Dolar/TL kurunu normal seviyesine indirmek adına Bakanlığınız ve Hükümet ne gibi somut çalışmalar içerisindedir?'

İlgili Haberler

Ekonomi

TOBB Başkanı: Önerilerimizi hükümete ilettik, bu teker tümsekte kalmayacak

Ekonomi

Halkbank'da gece yarısı doları 3.72'den alanların peşine düşmeyen devlet soğanın ensesinde

Ekonomi

SGK'dan prim borçlularına yeni hak

Ekonomi

Türk Lirası en çok Seyşeller karşısında eridi

Ekonomi

Berat Albayrak'tan soğan açıklaması

Ekonomi

İDO'dan sonra TURYOL: Her an kontak kapatabiliriz

Ekonomi

870 beyaz et üreticisi kepenk kapattı! Gerekçe...

Ekonomi

Almanya Merkez Bankası: Bazı ülkeler sert bir şekilde etkilenecek

Ekonomi

Diyanet'in bütçesi ne kadar arttı?

Ekonomi

Soğanın fiyatı yüzde 100 arttı

Ekonomi

Türkiye, yurt dışı varlıklarını kaybediyor

Ekonomi

TL haftaya nasıl başladı?