darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

CHP'li Biçer: Cezaevi ölümleri araştırılsın

CHP’li Biçer, “Son dönemlerde ardından arttığı iddia edilen ve ulusal basında geniş yankı bulan cezaevlerinde yaşanan ve intihar olduğu iddia edilen ölümler, akıllarda ne yazık ki soru işareti bırakmıştır. Cezaevinde tutukluluk hali devam ederken intihar ettiği iddia edilen tutukluların ölüm sebeplerinin araştırılması, kamuoyu vicdanının rahatlatılması, milletimizin akıllarında uyanan soru işaretlerinin son bulması ve tutuklu ailelerinin şüphelerinin giderilebilmesi için TBMM’de bir Araştırıma Komisyonu kurulmalıdır!' diyerek TBMM’ye Araştırma Önergesi verdi. 

Biçer; “Son zamanlarda, özellikle 15 Temmuz 2016 tarihinin ardından cezaevlerinde, intihar olduğu iddia edilen vakalarla karşılaşma oranı artmıştır.
Bir vatandaşın cezaevinde bulunması ya da sokakta olmasına bakılmaksızın durumu her ne olursa olsun “İnsan Hakları' kapsamında yaşam güvencesi kesinlikle devlet tarafından sağlanmalıdır. Ve ayrıca cezaevlerinde, yaşanabilecek bu tür olumsuz vakaların noktalandırılması için gereken önlem ve tedbirlerin alınması da Adalet Bakanlığı’nın görevidir.' ifadelerini kullandı.

ÖLÜMLER KUŞKU YARATIYOR!

CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, “Son zamanlarda cezaevlerinde yaşanan, kuşku içeren, ihmal olduğu veya kasıt olduğu yönünde iddiaların ortaya çıkmasına sebep olan ölümlerin, milletin temsil makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kesinlikle araştırılması gerekmektedir.' Diyerek cezaevindeki ölümlerinin araştırılması gerekliliğine değindi.

GÖREVİMİZ!

CHP’li Dr. Biçer; “Ailelerin, milletimizin ve kamuoyunun akılarında şüphe oluşmasına mahal veren cezaevi ölümlerinin ardından oluşan “neden 15 Temmuz sonrası?', “ihmal mi infaz mı?' gibi sorularına cevap vermek milletimizi temsil eden bizlerin görevidir.' Şeklindeki ifadelerle olaylara açıklık getirilmesi gerektiğini vurguladı.

OTOPSİ SONUÇLARINI GÖRMEK GEREKİR!

Biçer, “Cezaevi ölümlerinin ne şekilde olduğunu, intihar eden kişilerin FETÖ terör örgütü ile olan yakınlığını, intihar eden kişinin baskı altında olup olmadığını, intihar ettiği iddia edilen kişilerin ön ve kapsamlı otopsilerinin nerede yapıldığını, otopsilerin kimler tarafından yapıldığını ve otopsi sonuçlarında nelere yer verildiğini araştırmak gerekmektedir.

Gerek tarafı olduğumuz, insan haklarına yönelik uluslararası sözleşmelere gerekse kendi iç hukukumuza uygun bir araştırma yapmak ve akıllarda oluşan tüm soru işaretlerine yanıt bulmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclis tarafından cezaevi ölümlerinin araştırılması gerekmektedir.' diyerek TBMM’ye önerge verdi.

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması