Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP'li Bozkurt: Yarbay Mehmet Alkan neden ihraç edildi?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile on binlerce kamu personelinin kurumları ile ilişiğinin kesilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Muhalefet partileri de 'mağdur' olarak niteledikleri bir çok kamu görevlisinin durumunu TBMM gündemine taşıdı. TBMM gündemine taşınan isimlerden biri de TSK'dan ihraç edilen Yarbay Mehmet Alkan oldu. Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde mayıs ayında yaşamını yitiren kardeşi Yüzbaşı Ali Alkan'ın Osmaniye'deki cenazesinde hükümete yönelik eleştirilerde bulunarak kamuoyu gündemine gelen Yarbay Mehmet Alkan 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edildi.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Yarbay Mehmet Alkan'ın ihraç gerekçesini sordu. CHP'li Bozkurt, Albay Alkan ihraç edilmeden birkaç gün önce de sırası gelmesine, hukuken hiçbir engel bulunmamasına ve mevzuattaki tüm şartları taşımasına rağmen 30 Ağustos 2016 terfi yılında albaylığa terfi ettirilmediğini, kendisine sözlü olarak bu durumun Bakanlığın tasarrufu olduğu bilgisinin verildiğini belirtti.

TERFİ ETTİRİLMEMESİNİN GEREKÇESİ NEDİR?

CHP'li Bozkurt, İçişleri Bakanı Soylu'ya, "Yarbay Mehmet Alkan'ın ihraç edilmesinin gerekçesi nedir? İhracının kardeşinin Osmaniye'deki cenazesinde hükümete yönelik eleştirileri ve ayrıca 11 Mayıs 2016'da Osmaniye şehit yakınları ve gaziler derneğinde, orada bulunan kişiler ile yapılan sohbet esnasında sarf ettiği sözler ile ilgisi var mıdır?" diye sordu.

Yarbay Mehmet Alkan'ın Türk ordusuna 25 yıldan fazla süre hizmet ettiğini vurgulayan Bozkurt, Soylu'dan, Alkan'ın mevzuata yönelik tüm şartları taşımasına ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'na aykırı bir durumu bulunmamasına rağmen albaylığa terfi ettirilmemesinin gerekçesin de öğrenmek istedi.

 

İlgili Haberler

Güncel

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı değişecek

Güncel

Bakan Akar'dan Kaşıkçı açıklaması: Ceset valizlerle...

Güncel

173 üniversite topluluğundan ortak bildiri: Andımız yeniden okutulsun

Güncel

Yandaş sendikanın yöneticisi öğrenciye taciz iddiasıyla açığa alındı

Güncel

'Anadolu Kültür' operasyonunda Bilgi Üniversitesi çalışanı Aksakoğlu tutuklandı

Güncel

Meteorolojiden 5 il için buzlanma ve don uyarısı

Güncel

AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin cami yıkımında skandal görüntüler!

Güncel

‘Millet bahçesi' açılışına en son vatandaşlar alındı

Güncel

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

Güncel

Karda mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı

Güncel

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde çekici eylemi

Güncel

Anadolu Otoyolu Kaynaşlı-Abant kavşakları ulaşıma kapatıldı