darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan: Savaşa hazırız!

CHP’li Çam: Açığa almalarla anayasal suç işleniyor!

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, açığa alınan 11 bin 301 öğretmenin 9 bin 843’ünün Eğitim Sen üyesi olmasına tepki gösterdi. Çam, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilgiyi Eğitim Sen ile paylaştığını belirterek, “OHAL’i fırsatçılığa çeviren AKP hükümeti darbe girişiminden sorumlu tutulanların yanında her türlü muhalefeti susturmakla meşgul. Hukuksuzluğa davet çıkaran, anayasal bir suç olan bu durum demokrasilerde, bir hukuk devletinde kabul edilemez' diye konuştu.
Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kamu görevlilerinin görevden alınmasının giderek demokrasi dışı uygulamaya dönüştüğüne dikkat çeken CHP’li Çam, en temel hukuk ilkelerinin bile çiğnendiğini, kişi hak ve özgürlüklerinin hiçe sayan bir sürecin yaşandığını kaydetti. Çam, “Bir devlette insanların adaletsizliğe uğramaması için en temel, çok basit bazı 'evrensel’ ilkelere asgari saygı göstermek yeterlidir. Suçun şahsiliği, kanunsuz suç ve ceza olamayacağı, mahkeme kararı ile sabit olana dek herkesin suçsuz kabul edilmesi gerekliliği, kanuna aykırı delillerin kabul edilemezliği, yargılamada silahların eşitliği birinci sınıf çocuklarına öğretilen temel kurallardır. Bu basitlikte bir duruş dahi bugün Türkiye’nin bu hale gelmesini engelleyebilirdi' dedi.
'HAKLARIN ÖZÜNE DOKUNMAK ANAYASAL BİR SUÇTUR’

KHK’larla isimleri yayınlanarak görevden alınanların manevi yıpranmışlığının yanında anayasal haklarının da hiçe sayıldığını ifade eden Çam, “Anayasanın 13’üncü maddesi 'Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz’ der. Eğitim Sen örneğinde de gördüğümüz gibi 15 Temmuz darbe girişimiyle somut hiçbir ilişkisi kurulamamış olan bir kişinin, ömür boyu tüm ekonomik ve sosyal haklarından ve bunun doğal sonucu olarak medeni haklarından mahrum bırakılmasının bu hakların özüne dokunduğuna şüphe yok. Hükümete yakın yazarların kullandığı 'sivil ölüm’ kavramının hakkın özüne dokunduğu ve insan hakları hukuku açısından kabul görmeyeceği de açıktır' diye açıklamada bulundu.


ADALET GERÇEKTEN HERKESE LAZIM!

 

AKP iktidarının yaşananlardan ders çıkarmayan bir kara düzende yoluna devam ettiğini söyleyen Çam, Ergenekon, Balyoz, Kumpas davalarına dikkat çekti. Bu davaların mahkemeleri esnasında da temel yargılama ilkelerine uyulmadığını ifade eden Çam, şunları söyledi: “Aklı başında yurttaş o zaman da bunu dillendirdi. Davalara verilen siyasi destek sayesinde dönemin savcıları kahraman ilan edildi. Her şey birbirine karıştırıldı. Muhalif sesler aynı torbaya doldurulmaya çalışıldı. İtiraz edenler darbecilikle itham edildi. Sonunda tüm davalar çöktü. Bugün yapılanlara da yine aklı başında insanlar karşı çıkıyor. Yine her şey birbirine karıştırılıyor. Yine yanlış yöntemler uygulanıyor. Yine ve bu kez inanılmaz kalabalık bir yurttaş kitlesi ya işinden ediliyor ya endişeli halde bekliyor. Yine muhalif sesler aynı çuvala tıkıştırılıyor. Yine hukukun temel ilkeleri ihlal ediliyor. Darbe girişimine katılanlar, bağlantılı olanlar ve devlet memuriyetini devleti ele geçirmek çıkar sağlamak için istismar edenler üzerine elbette gidilmeli, adil yargılama ile cezaları verilmeli ancak bunu yaparken adaletin gerçekten bir gün hepimize lazım olabileceği ilkesi unutulmamalı. Muhalif olarak gördüğünüz herkesi aynı kefeye koyarsanız adaletin tokadının da herkese bir gün çarptığını hatırlarsınız!'

İlgili Haberler

Politika

Suriyelilerden Türk lirasına destek

Politika

İyi Partili Ali Türkşen: 10 aydır siyasetteyim kabullenemiyorum!

Politika

Berat Albayrak Kuveyt'ten 1.8 milyar dolar istedi, olumlu yanıt alamadı

Politika

Bloomberg: Trump, Türkiye'den bıktı

Politika

TBMM Başkanı Yıldırım: Parti ayrımı gözetmeksizin elimizden geleni yapmaya hazırız

Politika

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Politika

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Politika

MHP'li Yalçın'dan İyi Partili Aydın'a sert sözler

Politika

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha

Politika

Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile görüştü

Politika

Nahit Duru | Devlet adamlığı zor zanaattır