unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP’li Canan Kaftancıoğlu: İktidarın olduğu her yerde direniş de vardır

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’nün kararıyla Dünya Tiyatro Günü kabul edilen 27 Mart, tüm dünyada 56. kez kutlanıyor. CHP İstanbul İl Örgütü de tiyatrocularla dayanışmak ve tiyatrolara destek vermek için İstanbul’un 39 ilçesindeki devlet ve özel tiyatroları ziyaret etme kararı aldı. Siyasi iktidar tarafından kapatılan ve yasaklanan tiyatroların her geçen gün arttığına dikkat çeken CHP İstanbul İl Örgütü, tüm sanatseverlere tiyatroya emek veren sanatçılarla dayanışma çağrısı yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu da yarın Haldun Alagaş Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi’nde tiyatrocularla buluşacak. CHP’li Kaftancıoğlu ayrıca Dünya Tiyatro Günü nedeniyle bir mektup da yazarak tiyatroculara gönderdi. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutlayan Kaftancıoğlu mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemiz, kültür ve sanat faaliyetlerine yönelik baskıların OHAL ile birlikte katlanarak arttığı bir dönemi yaşıyor. Sahneler, perdeleri bir daha açılmamak üzere kapatılıyor; oyunlar yasaklanıyor; oyuncular, çok sevdikleri sahnelerden uzaklaştırılıyor.

"FAUCAULT'UN DA DEDİĞİ GİBİ, İKTİDARIN OLDUĞU HER YERDE DİRENİŞ DE VARDIR"
Siyasi iktidar, bugün birçok konuda olduğu gibi sanat alanında da kendisine yönelik muhalefeti, devlet nüfuzunu kullanarak yok etmeye, sindirmeye çalışıyor. Aslında bugün ülkemizde tiyatronun ve tiyatrocuların maruz kaldığı bu durum, tarihte egemen olmuş tüm baskıcı ve totaliter iktidarların davranışlarıyla birebir örtüşüyor. Çünkü tiyatro, her zaman iktidara taraf olunca yüceltilen; “yaramaz çocuk' olunca da derhal cezalandırılan bir sanat dalı olarak karşımıza çıkıyor. Her şeye rağmen Foucault’nun da dediği gibi, iktidarın olduğu her yerde direniş de vardır. Faşizmin dünyaya egemen olmaya yaklaştığı dönem dahil olmak üzere hiçbir zaman yasaklar, baskılar tiyatroyu susturamadı, susturamayacak. Aksine, böyle dönemlerde sanat/tiyatro daha da büyür, gelişir ve mutlaka kendine akacak bir yatak bulur.

Bu topraklarda hakim olan her türlü devlet ve toplum baskısına karşı destansı bir direniş gösteren Cumhuriyet’in ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale’den aldığımız ilhamla her alanda daha cesur ve daha kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ve onun devrimleri ışığında bu karanlık günlere son verecek; sanatı ve sanatçıyı özgür, demokratik bir Türkiye ve sanat ortamıyla buluşturacağız.

"ÖZGÜR YARINLARI BİRLİKTE KURMAK DİLEĞİYLE"
Bu vesileyle büyük bir özveriyle ülkemizde tiyatroyu her daim ileriye taşıyan siz değerli emekçilerin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutluyor; sanat yaşamınızda sizlere sonsuz başarılar diliyorum. Daha aydınlık ve daha özgür yarınları birlikte kurmak dileğiyle…'

 

 

 

 Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

İlgili Haberler

Güncel

HDP'li Bilgen'den 'Vicdani ret' açıklaması

Güncel

15 yaşındaki çocuğu bıçaklayan özel güvenlik, mahkemeye çıkmadan serbest kaldı

Güncel

Melih Gökçek'ten tarihi çark!

Güncel

AKP'liler görevde: 'Atatürk'e küfreden çarşaflı' provokasyonu

Güncel

DİSK'ten OHAL raporu: İşte bilanço

Güncel

Bartın'da sahile varil vurdu

Güncel

YÖK kendisine verilen 'ihraç yetkisine' karşı çıktı!

Güncel

Berberoğlu'nun eşi: Üzüldüm, o da üzülecek ama destekliyorum

Güncel

'Atatürkçülük anayasadan kaldırılmalı' diyen yandaş yazar TSK'dan bu yüzden ihraç edilmiş

Güncel

Bursa'da seyir halindeki yolcu otobüsü yandı

Güncel

Kliması bozulan ve yolcuları fenalık geçiren uçak pist başından geri döndü

Güncel

Türkiye genelinde operasyon: 489 gözaltı