unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Cankurtaran: 19 Mayıs ihbarın amacı katılımı düşürmek mi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Emniyet’in 19 Mayıs törenlerine saldırı olabileceği uyarısına dikkat çekerek, “Emniyet’in görevi saldırı ihtimalini engellemektir. 1 Mayıs’tan günler önce saldırı olabilir denilerek katılım düşürüldü. Şimdi de saldırı olabilir denilerek 19 Mayıs törenlerine gölge mi düşürülmek isteniyor' dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın kutlanacağı 19 Mayıs Perşembe günü, IŞİD tarafından gerçekleştirilmesi muhtemel saldırılara ilişkin 81 ilin emniyet müdürlüklerini 'gizli' ibareli bir yazıyla uyarmış, bu basında yer almıştı. MİT’e dayandırılan başka bir haberde ise 19 Mayıs’ta Anıtkabir’in de IŞİD’in hedefleri arasında yer aldığı öne sürülmüştü.

Her iki haberin basına yansıması üzerine bir açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tehditlerin kendilerini korkutamayacağını belirterek, 19 Mayıs günü gençlerle birlikte Anıtkabir’e yürüyeceklerini söyledi.

BEŞ YIL İÇİNDE SEKİZ MİLLİ BAYRAM KUTLAMASI İPTAL EDİLDİ

Konuyla ilgili olarak Antalya’da basına bir değerlendirme yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “2011’den beri toplam sekiz milli bayram kutlaması terör olayları, şehitler, Van Depremi, Soma’daki maden faciası nedeniyle iptal edildi. Ortada büyük bir acı varsa bayram iptal edebilir. O konuda bir tabumuz yok. Ancak milli bayramları iptal etmek için hiçbir bahaneyi kaçırmayanlar ne düğünlerini ne de herhangi bir etkinliklerini iptal etmiyor. Bu iptallerin halkımızı milli bayramlardan soğutmak amacını taşıdığı insanlarımız arasında bir kanaat olarak yerleşmiştir' diye konuştu.

“DÜĞÜNE TEPKİ OLMASAYDI 19 MAYIS TÖRENLERİNİ DE İPTAL EDERLERDİ'

Cankurtaran, onca şehit olmasına karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızının nikahının iptal edilmediğini hatırlatarak, “Toplum ikircilikli tavrın farkında. Daha bir ay önce şehitler var denilerek 23 Nisan kutlamalarını iptal edenler 8 şehidin ardından düğün yaptı. İnanın toplumda bu düğüne yönelik eleştirileri görmeselerdi yine şehitler var diyerek 19 Mayıs törenlerini de iptal ederlerdi' dedi.

7378422b-cd1d-4df4-9db2-2da6b4e34fbb.jpg

“NEDEN AKP ETKİNLİKLERİ ÖNCESİ HİÇ SALDIRI İHBARI VAR DENİLMİYOR?'

Türkiye’nin terör tehditi altında olan bir ülke olduğunu ve bu nedenle sürekli saldırı ihbarlarının olabileceğini belirten Cankurtaran, “Ancak bugüne kadar AKP’nin düzenlediği bir mitinge, etkinliğe saldırı olabileceğine dair bir ihbarın basına yansıdığı görülmedi. Ancak son olarak 1 Mayıs öncesi saldırı olabileceği ihbarları günler öncesinde medyaya servis edildi ve sonuç olarak bu 1 Mayıs’a katılımı düşürdü. Emniyet’in görevi saldırı ihtimalini ortadan kaldırmaktır. Acaba 19 Mayıs’a iptal ettiremeyenler bu tür ihbarları medyaya da duyurarak 19 Mayıs törenlerine gölge düşürerek katılımı düşürmek mi istiyor diye düşünmeden edemiyorum' diye konuştu.

"HİÇBİR TEHDİT BİZİ YOLUMUZDAN ALIKOYAMAZ"

Cankurtaran, hiçbir tehditin ve saldırının CHP’nin cumhuriyetin değerlerini korumasını engelleyemeyeceğini belirterek, “Birileri kimi zaman iptaller ile kimi zaman saldırı olacak diyerek halkımızın milli bayramlarımıza olan ilgisini azaltmak isteyebilir. Ancak CHP olarak milli bayramlarımızın ve cumhuriyetimizin değerlerinin unutulmasına asla izin vermeyeceğiz. Her 19 Mayıs, mücadelede yeni bir başlangıçtır. 19 Mayıs günü CHP Gençliği, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde Atası’nın huzuruna çıkacaktır.  Bayram tüm Türkiye genelinde CHP kadrolarının öncülüğünde coşkuyla kutlanacaktır' dedi.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Politika

Kılıçdaroğlu: Feriştahınız gelse geri adım atmayacağım!

Politika

CHP'de değişim!

Politika

Sonun sonu üzerine...

Politika

CHP'li Tuncay Özkan'dan kurultay açıklaması

Politika

CHP'de kurultay imzalarında son durum açıklandı

Politika

Tayyipname

Politika

Gaziosmanpaşa'da sahte içki operasyonu

Politika

Muharrem İnce'den gençlere çağrı

Politika

Suruç Katliamı anmasına yasak

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'Tayyipler Alemi' paylaşımı

Politika

CHP ve MHP'den bedelli açıklaması

Politika

Apolet tartışmasıyla gündeme gelen Metin Temel'in eşi nereye atandı?