darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

CHP'li Cankurtaran'dan Özhaseki'ye: Haklı çıkarsam özür dileyecek misiniz?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme dönüştüğü iddialarına "Rant olmadan hayat olmaz" diye cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'ye çağrıda bulunarak, "Asıl insanların mutlu olmadığı yerde hayat olmaz. Gelin Gaziosmanpaşa'da bir saat dolaşalım. 40 yıldır oturduğu evi kaçak ilan edilen insanların ağlayışını göreceğiz. Haklı çıkarsam özür dileyecek misiniz?" diye seslendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, geçtiğimiz pazar günü kentsel dönüşümün en sorunlu yürütüldüğü yerlerin başında gelen Gaziosmanpaşa’da mağdurlarla bir araya gelmiş, burada yaptığı açıklamada “Vatandaşlarımızın evlerini bırakarak onların yarısı kadar bile etmeyen yerler için üstüne birde borçlandırılmaları kentsel dönüşüm değil olsa olsa rantsal dönüşümdür' diye konuşmuştu. 

unnamed-(2)-048.jpg

'CHP halka tepeden bakıyor' ezberini yıllardır tekrarlayan malum medyanın asla yayınlamayacağı bu fotoğraf da Cankurtaran ve CHP heyetinin kentsel dönüşüm mağdurlarını ziyarette çekildi.

ÇEVRE BAKANI’NDAN RANT SAVUNMASI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise Bursa’da yaptığı konuşmada Cankurtaran’ın eleştirilerine isim vermeden "Başka bir akım başladı; 'Bu iş rantsal dönüşüme dönüşmesin. Arkadaş, ranta da bu kadar küfür etmeyin. Rant olmadan hayat olmaz' demişti. Bu açıklamanın ardından Cankurtaran, Özhaseki’ye çağrıda bulunarak şöyle konuştu: 

unnamed-(4)-034.jpg

“BİRLİKTE DOLAŞALIM SİZ Mİ HAKLISINIZ BEN Mİ?'
“Gelin birlikte rant elde etmek amacıyla 16 mahallesinden 13’ü hakkında acele kamulaştırma kararı çıkardığınız Gaziosmanpaşa’ya gidelim. Birlikte dolaşalım, bakalım siz mi haklısınız ben mi? Orada ne mi göreceğiz? Hemen söyleyeyim;

40 yıldır oturduğu, vergisini verdiği evi bir günde kaçak ilan edilen insanların örneğin 80 yaşındaki Makbule Teyze’nin 'Ben şimdi ne yapacağım’ diye ağlayışını göreceğiz..

'Kentsel dönüşüme hayır dediğimiz için her gece sokaklarımızda kimliği belirsiz kişilerce silahlar atılıyor, evler kundaklanıyor, çocuklarımızı korkudan okula gönderemiyoruz’ diyen ailelerin endişe, korku dolu bakışlarını göreceğiz…

Sırf bankalardan  'Sizin mahalleniz zaten yıkılacak’ dendiği için tek kuruş kredi alamayan ve artık iflas noktasına gelen esnafın çaresizliğine tanık olacağız..

Yada 'Yıllardır vergisini verdiğim evimin yarısı kadar bir alanı bana verme karşılığı üstüne 50 bin lira para istiyorlar, aldığım üç kuruş emekli maaşı ile bunu nasıl öderim?’ diyen Sadık Amca’nın umutsuzluğuyla tanışacaksınız Sayın Bakan. 'Bunların hiçbiri doğru değil’ diyorsanız ben mahçup olmaya hazırım. İki dost gibi sadece bir saat Gaziosmanpaşa’da dolaşalım, kahvede oturup bir çay içelim. Siz haklı çıkarsanız ben özür dilemeye hazırım. Ama ben haklı çıkarsam siz bu sözlerinizden dolayı özür dileyecek misiniz? Unutmayın asıl rantın değil insanların mutlu olmadığı yerde hayat olmaz..Siz rantı savunabilirsiniz ama biz önce insan demeye devam edeceğiz.'

unnamed-(1)-069.jpgunnamed-095.jpg

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran’ın da katılımı ile CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı tarafından geçen Pazar günü (23 Ekim) Yenidoğan Mahallesi’nde kentsel dönüşüm mağdurları ziyaret edilmişti.

İlgili Haberler

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Abdullah Gül bu harekete ihanet edenlerden biridir

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler