darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

CHP'li Çetin Arık: Başka cemaatler gelecek

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, FETÖ/PDY dışında da tehlikelerin beklediğini belirterek, bu konunun araştırılması için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.
Arık, bir yanda FETÖ/PDY yapılanması ile mücadele edilirken diğer yanda farklı cemaat ve tarikatların devlette ciddi bir yapılanmaya gittikleri yönünde iddiaların olduğu belirterek, şu görüşleri dile getirdi: “Bir zamanlar toplumun farklı kesimlerinin sempatiyle baktığı FETÖ yapılanması, tüm uyarılara rağmen, 14 yıllık AKP iktidarı ile birlikte devletin en kritik noktalarını ele geçirdi. Ardından da 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bir darbe girişiminde bulundu. Milletimizin sağduyusu ile atlatılan bu tehlikenin yeniden yaşanmaması, tarihin tekerrür etmemesi için sorunların doğru tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerekiyor. Bir yanda FETÖ ile mücadele edilirken, diğer yanda devlet kadrolarında farklı cemaatlerin hızla kadrolaştığı konusunda ciddi iddialar vardır. Dini hassasiyetleri kullanan bu yapıların, yarın FETÖ benzeri bir hainliğe imza atmayacağını kimse garanti edemez. Çözüm devlette liyakatin esas alınması ve farklı baskı gruplarının devlet işleyişi içerisinde yer bulmasının önlenmesidir.'
YARIN O YAPILARDA BAŞKALDIRIR
Arık, TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinin gerekçesini de şu sözlerle anlattı: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş aşamasında “Efendiler ve ey millet, biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz. En doğru en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır' sözleriyle, devlet yönetimin tarikatlara, cemaatlere bırakılmasının tehlikesine dikkat çekmiş, bu tehlikenin yaşanmaması için gerekli adımları o günden atmıştır. Ancak ilerleyen süreçte milletimizin dini duygularını istismar eden siyasi partiler bu konuda birçok taviz vermiş, cemaat ve tarikatların güçlenmesinin yolunu açmıştır.
Özellikle 14 yıllık AKP iktidarında başta FETÖ olmak üzere milletimizin dini duygularını istismar eden yapılara büyük tavizler verilmiştir. Devletin en kritik noktalarına, bu cemaat yapılanmalarının elamanları yerleştirilmiş, adeta devletin yönetimi din kisvesine bürünen bu teröristlere teslim edilmiştir. 
Güçlenen FETÖ 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bir darbe girişiminde bulundu. Darbe girişiminin ardından FET֒ye yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatıldı. Ancak bu yeterli değildir. Bize gelen istihbaratlarda FETÖ dışındaki cemaat ve tarikatların da devlet içinde ciddi bir şekilde yuvalandıkları yönündedir. Devlet içinde böyle bir yapıya izin verilmesi önümüzdeki süreçte, bu yapıların güçlenmesiyle birlikte FETÖ benzeri bir tehlikenin ortaya çıkmasına neden olacaktır. FETÖ de 17/25 Aralık sürecine kadar görmezden gelinmiş, devlet içinde yuvalanmasına izin verilmiş, yaptığı kumpaslara ortak olunmuş, güçlenen yapı iktidara ortak olmak istemiştir. Ardından yaşanan iktidar kavgası ile FETÖ gerçek niyetini ortaya koyarak, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bir darbe girişiminde bulunmuştur. Bugün devlet içinde kadrolaşmasına izin verilen, görmezden gelinen yapılar da yarın güçlendiklerinde, iktidara ortak olmak isteyeceklerdir.
Kurulacak araştırma komisyonu ile tarihin tekerrür etmemesi sağlanacak, devlet içinde liyakate dayanmayan terfi ve atamalar önlenecek, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden iktidar kavgası kaynaklı bir darbe girişimine sahne olmasının önüne geçilecektir.'

İlgili Haberler

Politika

Almanya'da Türkiye'ye mali yardım anketi

Politika

Rusya: Türkiye'den DTÖ'de ABD'ye karşı ortak hareket talebi gelmedi

Politika

AKP'den ABD'ye karşı önlemler: İşte '4 alanlı' plan

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği