darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

CHP'li Cihaner: Cinsel istismar teklifi af değil, ezilenlere dönük kirli ve sürekli cinsel saldırının ilk adımıdır

İlhan Cihaner, bu teklifin kanunlaşması halinde gelir seviyesi ve eğitim durumu düşük olanların aleyhine işleyeceğini belirterek, yoksul ailelerin çocuklarının tehlikede olacağını vurguladı. 
YASADA ZATEN TECAVÜZ DEMİYOR 
AKP'lilerin teklifi savunmak için  “tecavüz suçunu" ve 'tecavüzcüyü kapsamıyor" ifadelerinin aldatmaca olduğunu belirten Cihaner, "'tecavüz' ve 'tecavüzcü' kavramları zaten yasada yok, “istismar" kavramı var. Çocuk 15 yaşından küçükse ya da istismarı algılayamayacak haldeyse, “her türlü cinsel davranış' istismardır, onay/rıza belirleyici değildir" dedi.
EZİLENLERE DÖNÜK SÜREKLİ CİNSEL SALDIRININ İLK ADIMI
Twitter hesabından yasayı irdeleyen Cihaner,  "Bu teklif sadece “Af" değil, ezilenlere/dezavantajlı gruplara dönük “Kirli ve Sürekli Cinsel Saldırının" ilk adımıdır!" ifadelerini kullandı.
İlhan Cihaner'in Twitter mesajları şu şekilde;
1-En önemlisi teklifin sınıfsal/Sosyokültürel/cinsiyetçi içeriği. Evlenme istatistiklerindeki hane halkı refahı, ilk evlilik yaşı, kent/kır/eğitim durumu, ailenin belirleyiciliği gibi kriterler bu düzenlemenin "EZİLENLERİN ÇOCUKLARI" aleyhine işleyeceğini ortaya koymaktadır.
2-Teklif “cinsel istismar suçunda' diyor. Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar 4 maddede düzenlenmiş: madde 102: Cinsel Saldırı, Madde 103: ÇOCUKLARIN Cinsel İİSTİSMARI, madde 104: Reşit Olmayanla Cinsel İlişki ve madde 105: Cinsel Taciz.
3- İstismar sadece 103. maddede olduğu için çocuklara yönelik suçlar bu kapsamda olacaktır. Aksi düşünülseydi "bölüm başlığı" kullanılırdı.
4-TCK 103. Maddede düzenlenen "ÇOCUKLARIN Cinsel İstismarı' suçundaki “ÇOCUKLARIN' kelimesi teklifin gerekçe ve madde metnine yazılmamış! Böylece vurgu “ÇOCUKLARDAN" uzaklaştırılmak istenmiş. Oysa suç açıkça yasadaki adıyla ya da maddesiyle yazılmalıdır.
5-Yasaya göre 18 Yaşını doldurmayan çocuktur. 15-18 yaş grubunda cebir, tehdit, hile yoksa "cinsel ilişki' şikayet üzerine cezalandırılıyor. Yani teklif,15 yaş üstünü ve TCK 102,104 ve 105 i kapsamıyor.
6- Özetle teklif yalnızca TCK 103. Maddedeki "Çocukların Cinsel İstismarı' suçunu ve 0-15 yaş grubunu kapsamaktadır.
7-Teklif savunulurken kullanılan “tecavüz suçunu" ve 'tecavüzcüyü kapsamıyor" savunması tam bir aldatmaca "tecavüz" ve "tecavüzcü" kavramları zaten yasada yok, “istismar" kavramı var. Çocuk 15 yaşından küçükse ya da istismarı algılayamayacak haldeyse, “her türlü cinsel davranış' istismardır, onay/rıza belirleyici değildir.
8- Teklif nitelikli/ağırlaştırıcı halleri de kapsıyor. Cebir, tehdit hile yoksa bile Fail evlenmişse bu yasadan faydalanacak.Bu haller:
 -Birden fazla kişi tarafından birlikte,
-İnsanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğunda bulunduğu ortamların sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle
- 3.derece dâhil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde bulunan bir kişiye karşı ya da üvey baba/ana/kardeş veya evlat edinen tarafından
-Vasi/eğitici/öğretici/bakıcı, koruyucu aile veya sağlık hizmeti veren ya da koruma, bakım veya gözetim yükümlülüğü bulunanlar tarafından
-Kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle
9- Teklifin "evlenmiş ama nikah yapamamışları" kapsadığı söylenerek rakamlar veriliyor. Standart istatistiklere göre mümkün değil. Zaten AKP liler 1000, 3000, 4000 gibi afaki rakamlar açıklıyor. Burada akla belirli bir kişiyi kurtarma şüphesi geliyor.
10- “Evlenme' den asıl kasıtın resmi nikahın değil fiili evliliğin/imam nikahının olduğu  anlaşılıyor. Bunun ıspatı zor olacaktır. 16.11.2016 tarihinden önce 0-15 yaşında bir çocuğa yönelik suç işleyen birisi ileride mağduru/ailesini evlenmeye ikna ederse faydalanacak.
11- Eğer iddia edildiği gibi bir “mağduriyet' varsa düzenleme geçici olamaz. Bu yasa çocuk istismarı kültürünü yeniden ve yeniden üretir. Belirli aralıklarla benzer düzenlemelerin beklentisi çocuğun cinsel istismarı suçunu ve çocuk evliliklerini arttırır.
12- Erkeğin zaman aşımı süresince ağır ceza tehditi ile evliliği sürdürmeye zorlanması insani olmayacağı gibi aile içi şiddeti arttıracaktır
13- Sığınmacılara yönelik istismar vakalarının/çocuk evliliklerinin bu düzenlemedeki payı istatistiki olarak açıklanmalıdır.
14- Failin çocuk olması halinde alacağı cezanın adil olmadığı iddiası doğru değil. zaten yaş küçüklüğü önemli bir indirim nedeni. Kaldı ki bu durum geçici madde ile tamir edilemez. Kaygı bu olsaydı Fail ve mağdurun yaşına göre kalıcı bir düzenleme önerilebilirdi.
15- AYM nin iptal kararı 12 yaş altı çocuklara yönelik suçlarda cezanın arttırılmasını ve nitelikli hallerde kademeli  cezayı öngörüyor. Zaten bu konuda TBMM de uzlaşma sağlanmıştı. Bu teklif son anda getirildi. AYM kararlarının bu teklife dayanak gösterilmesi aldatmacadır.
Son söz: Bu teklif sadece “Af" değil, ezilenlere/dezavantajlı gruplara dönük “Kirli ve Sürekli Cinsel Saldırının" ilk adımıdır!

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'den ekonomiye yönelik açıklamalar

Politika

Muhalifleri eleştireyim derken rezil oldu: Engin Ardıç bildiğiniz gibi...

Politika

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan HDP'li tahliye edildi

Politika

AKP'den belediyelere 'dolar' talimatı

Politika

Yandaş yazar Yusuf Kaplan: Tanzimat ve Cumhuriyet ile ayağımıza kurşun sıktık

Politika

AKP'den yerel seçim hamlesi

Politika

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış