Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

CHP'li Dudu'dan Çanakkale mesajı

CHP Hatay Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Av. Mevlüt Dudu, “Çanakkale Geçilmez sözünün destansı bir savaşla tarihe geçtiği Çanakkale Savaşı’nın büyük ve onurlu Türk ulusunun zaferi olduğunu' vurgulayarak, “Burada gösterilen ulusal birlik ve direncin günümüzde yaşanan sürece de ilham olmasını diliyorum' dedi.

Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Dudu, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin önemine işaret etti. Zaferin stratejik konumdaki Boğazları Türk hâkimiyetinde bıraktığına ve 1. Dünya Savaşı’nı iki yıl daha uzattığına vurgu yapan Dudu, savaşın en çetin ve kanlı cephesi olan Çanakkale’de 3 Kasım 1914 tarihinden düşman kuvvetlerinin çekildiği 9 Ocak 1916’ye kadar Türk askerinin inanılmaz bir mücadele verdiğini anlattı.

Dudu, şöyle devam etti:

“Askeri stratejik zekâsını Çanakkale’de gösteren Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’da 'Anafartalar Kahramanı’ unvanıyla Kurtuluş Savaşı’nın mihenk taşı olmuştur. Yüzbinlerce şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşları, Türk tarihi için değil, dünya tarihi için de dönüm noktalarından birini oluşturmuştur. Şu an 21. Yüzyılda Ortadoğu’da en barbar katliamların yaşandığı bir dönemden 100 yıl önce Çanakkale’de Türkler, başta Anzaklar olmak üzere işgal güçlerine adeta insanlık dersi de vermiştir. Savaş meydanında bile mert ve insancıl olunabileceğini ortaya koyan Türkler, Reuter Telgraf Ajansı’nın Çanakkale Muhabiri’nin sözleriyle aynen şöyle takdir edilmiştir:

'Türkler, pek mertçe ve asilce savaşıyorlar. Bunlardan biri şiddetli bir ateş altında olduğu halde askerlerimizden birinin yarasını sarmak nezaketinde bulundu. Diğer bir Türk askeri de yaralı Avustralyalı askerin yanına bir şişe su bırakmak insanlığını gösterdi. Türklerle mücadele eden İngiliz askerlerinin hemen hepsi, Türkler tarafından İngiliz esirlerine pek ziyade iyi muamelede bulunulduğunu beyanda ağız birliği içerisindeydiler…’

Seddülbahir, Gelibolu, Arıburnu Anafartalar ve Conkbayırı’nda bedensel sınırları zorlayarak düşmana meydan okuyan Mehmetçiğimiz, şairimizin dediği gibi Çanakkale’de Türklere özgürlük zevkini tattırmıştır.

Kurtuluş Savaşı’nın adeta ilk adımı olan Çanakkale Zaferi’nin mimarı olan başta Atatürk olmak üzere tüm kahraman askerlerimizi saygı ve şükranla anıyor, burada yakılan özgürlük ve birlik meşalesinin ülkemizde sonsuza kadar yanmasını diliyorum.'

İlgili Haberler

Politika

AKP anketinde İstanbul için çıkan 3 isim

Politika

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Politika

MHP'li başkan, İyi Parti'den aday mı olacak?

Politika

Erdoğan: Her türlü fikrin serbestçe dillendirildiği bir iklimde yaşıyoruz...

Politika

ABD'den Pence ve Türkiye'deki tutuklu gazeteciler hakkında açıklama

Politika

Bakan Pakdemirli'den 'ezber bozacak proje' iddiası

Politika

AKP'de aday adaylarının sayısı belli oldu

Politika

Hulusi Akar: ABD'nin YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz

Politika

İyi Parti, Kentsel Dönüşüm Mağduru Kirazlitepe sakinleri ile bir araya geldi.

Politika

Bahçeli'nin 'Görüşleri partiyi bağlamaz' dediği Enginyurt'tan açıklama

Politika

İyi Parti'den yerel seçimde CHP ile işbirliği açıklaması

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu: İş dünyası korkudan eleştiri yapamıyor