Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

CHP'li Engin Altay'dan AKP'ye sert Kılıçdaroğlu yanıtı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) bugün toplanacağını hatırlatan Altay, Türkiye'nin 20 aydır olağanüstü hal (OHAL) ile yönetildiğini belirtti.

'MGK VE HÜKÜMET TÜRKİYE'Yİ BU AYIPTAN KURTARMALIDIR'
Bazı hükümet yetkililerinin kendi alanlarında 'FETÖ' ile mücadelenin tamamlandığı yönünde açıklamaları olduğunu ifade eden Altay, "Hükümetin bu saatten sonra OHAL'i sürdürmesi, 20 Temmuz'un bir sivil darbe olduğu iddiamızı güçlendirecek en büyük kanıt olur. MGK ve hükümet bugün OHAL'in uzatılmaması konusunda bir karar almak suretiyle Türkiye'yi bir ayıptan kurtarmalıdır." diye konuştu.

"CÜBBEYLE DE GİRİLECEK, ATATÜRK'LE DE GİRİLECEK"
CHP'nin dünkü grup toplantısına üzerinde Atatürk resimli tişört ile girmek isteyen bir vatandaşın engellendiğini hatırlatan ve bugün bir gazetede yer alan cübbe giymiş bir vatandaşın meclis kulisindeki fotoğrafını basın mensuplarına gösteren Altay, bu duruma da eleştirdi.

Altay, "Cübbeyle de girilecek, Atatürk'le de girilecek. Burası milletin Meclis'i. Millet sokakta giydiği her kıyafetle bu Meclis'e girecek." dedi.

Meclis bürokratlarının ve görevlilerin AKP'ye yaranmak için haddini aşan yaklaşımlar sergilediğini ve Atatürk resimli tişört giyen vatandaşı içeri almak istemediklerini kaydeden Altay, bu kişiler hakkında işlem yapılmasını istedi. Sorumlularla ilgili Meclis Başkanlığına da başvuracaklarını söyleyen Altay, "Bürokratları uyarıyorum; AKP'ye yalakalık yapacağız diye edepsizlik, hadsizlik yapmayın. AKP'den de bu konuda bir kınama bekliyorum." diye konuştu.

"CAMİDE İÇKİ İÇTİLER DİYEN ERDOĞAN MI MİTOMANİ HASTASI, KILIÇDAROĞLU MU?"
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın Kılıçdaroğlu'na yönelik "mitomani hastalığına yakalanmış" ifadesini kullandığını belirterek, "Kabataş'ta başörtülü kadını tekmelediler, camide içki içtiler diyen Erdoğan mı mitomani hastası, Kılıçdaroğlu mu mitomani hastası? Mahir Ünal; havuz medyasında bir televizyon kanalında karşı karşıya oturalım, kim koprolali hastası, kim mitomani hastası, kim kleptomani hastası konuşalım. Öyle tek kale atıp tutmakla olmuyor bu işler" ifadelerini kullandı.

"İTTİFAK BİR TAŞIYICI ANNELİK GİBİ GÖRÜLMEMELİ"
Altay, açıklamalarının ardından gazetecilerin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ittifaka ilişkin bugün basına yansıyan sözleriyle ilgili soruları yanıtladı.

CHP olarak ittifaka değil, bunun yasal zeminindeki eşitsizliklere karşı olduklarına işaret eden Altay, "Bizim diğer partilerin, yani demokrasiden yana olan partilerin ittifakla ilgili anlayışlarını görmek istememiz gayet doğal. Bu konuda özel olarak formal bir çalışma, kurulmuş komisyon, görevlendirme, görüşme takvimi yok. Ama informal düzeyde siyasi partilerle görüş alışverişleri yapılıyor." diye konuştu.

Altay, her siyasi partinin kendine has ilkeleri bulunduğunu ve ittifakların da bu ilkeler çerçevesinde gerçekleşen yapılar olduğunu belirterek, "Herkesin ilkeleri, yaklaşımları. anlayışları ortaya çıktığında en uygun ittifak modelleri konuşulabilir. Yapılmaya bilir de. CHP mutlaka ittifak yapacak demem, ama yapmayacak da demem." dedi.

Engin Altay, bir başka soruyu da yanıtlarken CHP'nin ittifaka değil, seçim ittifaklarına ilişkin yasadaki eşitsizliklere karşı olduğunun altını çizdi ve "İttifak bir taşıyıcı annelik gibi görülmemeli." dedi. 

İlgili Haberler

Güncel

TSK'den Kuzey Irak'a hava harekatı

Güncel

Kara Cuma indirimleri ne zaman?

Güncel

Flormar işçilerine 'muhbirlik davetinde bulunan' bir broşür dağıtıldı

Güncel

Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov savunma yapmadı

Güncel

Korkunç tablo... 8 ayda 21 bin çocuk hamile kaldı!

Güncel

İşçilerin kaldığı prefabrikte yangın

Güncel

Abdullah Cömert davasında karar açıklandı

Güncel

'Hz. İsa'nın kutsal kasesi Antakya'da' iddiası

Güncel

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Güncel

Kadıköy'de 2 kadın, 1 metre çukura battı

Güncel

Bu da oldu... İstanbul'da balerin heykeline cinsel saldırı

Güncel

Başkan Ali Kılıç: Maltepe'yi Maltepeliler yönetiyor