darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

CHP'li Erdem "Kaçak sağlık hizmetlerini" Meclis gündemine taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem, Türkiye’de sağlık kuruluşlarının önemli bir bölümünün “kaçak' veya “geçici ruhsatla' faaliyet gösterdiğini belirterek, bu durumun acilen araştırılması ve bu hastanelerin denetiminin yapılması amacıyla TBMM Başkanlığına araştırma komisyonu kurulması talebinde bulundu.

ERDEM: SAĞLIK REFORMLARIYLA ÖVÜNEN İKTİDAR “KAÇAK SAĞLIK HİZMETİ' SUNUYOR!

2015 yılına ait Sağlık Bakanlığı'na ilişkin Sayıştay Raporu’nda yer alan bilgileri paylaşan CHP’li Erdem, “Türkiye'de 6 bin 284 sağlık kurumunun 'ruhsatsız’ olarak çalıştığını ve 2 bin 231 sağlık kurumunun da 'geçici’ ruhsatla faaliyet gösterdiği ve sağlık alanında yapılan projelerle övünen siyasi iktidarın yarattığı 'kaçak sağlık hizmeti’ denetlenemediği için ilgili kuruluşların bu hizmeti verebilecek asgari standartları taşıyıp taşımadığının da bilinmediğini ifade etti.
 

Sayıştay Raporu’ndan istatistiksel verileri paylaşan Erdem, “Türkiye’de şu an '51 devlet üniversitesi hastanesi, 20 vakıf üniversitesi hastanesi, 27 devlet üniversitesi diş hekimliği fakültesi hastanesi, 10 vakıf üniversitesi diş hekimliği fakültesi hastanesi, 859 Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı sağlık tesisi, bin 262 Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı sağlık tesisi ve 2 belediye hastanesi olmak üzere toplam 2 bin 231 sağlık tesisi’ geçici ruhsatla faaliyet yürütüyor. Yine aynı rapora göre, 'Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı olarak hizmet veren 5 bin 675 aile sağlığı merkezi, 160 entegre ilçe hastanesi, 79 halk sağlığı laboratuvarı, 910 toplum sağlığı merkezi olmak üzere toplam 6 bin 824 sağlık tesisi’ kaçak çalışıyor.' dedi.

ERDEM: AKP’NİN KAÇAK HASTANELERİ HİÇBİR ŞEKİLDE DENETLENMİYOR!

“Ruhsatlandırmak, ruhsatlandırma sürecinde uygunluk kriterlerini denetlemek ve ruhsat sonrası sağlık hizmeti veren kuruluşun faaliyetlerini kontrol etmek, Sağlık Bakanlığının en temel görevleri arasında yer alırken yukarıda yer alan kamu kuruluşlarının hiçbir şekilde incelenip denetlenmemesi, sağlık hizmetinin güvenilirliğini de zedelemektedir.

Sağlık hizmeti nedeniyle ciddi oranda vergi alınmasına ve bir de muayene ücreti gibi tarifelerle parasının kesilmesine rağmen yurttaşların ruhsatsız hastanelerde tedaviye maruz bırakılması, iktidarın sağlık hizmeti verirken neyi gözettiğini de gözler önüne sermektedir. Özel sağlık sektörüyle rekabet edeceği düşüncesiyle açılan sağlık kuruluşlarının ruhsatının dahi olmaması ve dolayısıyla denetlenememesi, ne yazık ki özel sağlık sektörüne talebin daha da artmasına neden olacaktır.'

ERDEM: SAĞLIK SEKTÖRÜNÜ TİCARİ İŞLETME OLARAK GÖREN ANLAYIŞ RUHSATLANDIRMA BİLE YAPAMIYOR

“Sağlık sektörünü ticari işletme olarak gören zihniyetin sağlık hizmetini ruhsatlandırmadan ve denetlemeden yerine getirmesi gerek sosyal devlet gerekse hizmetten yararlanmak isteyen yurttaş açısından ciddi bir sorundur. Bu hastane ve sağlık tesislerinin bir an önce faaliyetlerinin mevzuata uygunluğu denetlenmeli ruhsatlandırılmalıdır. Yanı sıra sağlık hizmeti veren kamu kuruluşlarının özel sektörlerle rekabetini artıracak yasal düzenlemeler ve somut çalışmalar yapılmalıdır. Bu anlamda kaçak veya geçici ruhsatla faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarının iyileştirilmesi ve sağlık sisteminin “yurttaş lehinde' yeniden yapılandırılmasının yollarının araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci maddesi ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince bir araştırma komisyonu kurularak konunun tüm boyutları ile araştırılmasını saygılarımla arz ederim.'

İlgili Haberler

Sağlık

İlaç fiyatları ile ilgili önemli açıklama

Sağlık

Canan Karatay'dan bayram uyarıları

Sağlık

Zihinsel engelliler için açılan rehabilitasyon Kafesi 22 bin kişiyi ağırladı

Sağlık

SGK, 143 ilaç için geri ödemeyi durdurma kararı aldı

Sağlık

Eczacılardan 'ABD menşeli ilaç yazılmasın' boykotu: Süreci fırsata dönüştürün

Sağlık

AKP, 'uyuşturucu' önergesini reddetmişti: Türkiye sentetik uyuşturucuyla ölümde Avrupa birincisi

Sağlık

Kadınlardan Bayer'e spiral davası: Birçok kadın rahmini aldırdı

Sağlık

Konak Belediyesi'nden ücretsiz ve anonim HIV testi

Sağlık

Sağlık Bakanlığı'ndan 'Aşı' açıklaması

Sağlık

CHP'li Aygun'dan süt önergesi: Ulusal Süt Konseyi'ne baskı mı yaptınız?

Sağlık

Epilepsiye pilli kontrol

Sağlık

3 bin kişi ishal şikâyetiyle hastaneye başvurdu