Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

CHP'li Erdoğdu'dan Bilal Erdoğan açıklaması: Umuyorum gerçek değildir

CHP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında İtalya'da 'kara para aklama' iddiasıyla açılan soruşturmayı yakın takibe alacak. "Umuyorum ki bu iddialar gerçek değildir" diyen CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, soruşturma safahatını takip edeceklerini söyledi.

CHP'li Aykut Erdoğdu, TBMM'de gazetecilerin soruları üzerine, İtalya'da başlatılan Bilal Erdoğan hakkındaki soruşturmayı basından öğrendiklerini ifade ederek, "Soruşturmanın detayı hakkında bilgi sahibi değiliz" dedi. Devlette çalışırken kendisinin de kara para aklama konusunda çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Erdoğdu, "Eğer İtalyan savcısı böyle bir soruşturma başlatmışsa bunun delillerini arayacaktır, para hareketlerine bakacaktır. Bu para hareketlerine sadece İtalya'ya değil uluslararası boyutta bakacaktır" diye konuştu.

'GÜÇLÜ DELİLLER VE ÖNEMLİ ŞÜPHELER VARDI'

"Türkiye'de şimdiye kadar bu konuda güçlü deliller ve önemli şüpheler vardı ama Türkiye'deki soruşturmalar kapatıldı" diyen CHP'li Erdoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İtalya'daki savcı bunu uluslararası kuruluşlardan yardım alarak da yapabilir. Başta İsviçre, Malezya, Avusturya gibi ülkelerden yardım da isteyebilir. Bu durumda bir finansal ağı ortaya çıkabilir. Ama bütün ülkelerde adli soruşturmalar kısmen o ülkelerin dış politikasıyla da ilişkilidir. Mesela daha önce Türkiye'deki rüşvet verme olaylarıyla alakalı firmalarla ilgili soruşturmalar yapıldı ve Türkiye'de en üst düzey bürokratlara ve siyasilere rüşvet verildiği tespit edildi. Ama Türkiye'de bunun gereği yapılmadı. Bu sefer uluslararası alanda başka bir ülkede başlamış bir soruşturma var. Ben umuyorum ki bütün önemli deliller olmasına rağmen bu iddialar gerçek değildir. Yani Türkiye Cumhurbaşkanı'nın oğlu bir kara para aklama suçuna bulaşmamıştır.

'SORUŞTURMA SAFAHATINI TAKİP EDECEĞİZ'

Ama bu konuda da ne yazık ki Türkiye'deki durumdan da bildiğim üzere çok güçlü emareler ve çok güçlü deliller var. Soruşturmanın safahatını takip edeceğiz. Gerekirse biz de ana muhalefet partisi olarak bilgi almak üzere görüşebiliriz. Hem Türkiye Cumhuriyeti'nin Adalet Bakanlığı ile hem de eğer soruşturmanın gizliliğini ihlal etmiyorsa İtalyan makamları ile bu konuyu görüşebiliriz. Beraberce izleyeceğiz. Ama gerçekten bütün kalbimle şunu söylüyorum; biz Türkiye'deki durumu biliyoruz, ama Türkiye Cumhurbaşkanı'nın oğlunun uluslararası arenada kara para suçlamasına karışmış olması ve delillendirilmesi bütün Türkiye adına sıkıntı olur. İzleyip göreceğiz."

İTALYAN BASINI YAZMIŞTI

İtalyan basını, Cem Uzan'ın kardeşi Hakan Uzan'ın Bilal Erdoğan hakkında 'kara para aklama' suçlamasıyla şikayette bulunması üzerine soruşturma açıldığını yazmıştı. Bilal Erdoğan'ın İtalyan avukatı Giovanni Trombini de İtalyan basınına yaptığı açıklamada, şikâyet üzerine müvekkili hakkında açılan soruşturmanın temelsiz iddialara dayandığını ve Bilal Erdoğan'ın tüm mali hareketlerinin şeffaf ve yasal olduğunu, yöneltilen suçlamaların tamamen asılsız olduğunu söylemişti. Avukat Trombini, müvekkili Erdoğan'ın sadece doktora eğitimine odaklanmak için Bologna'da bulunduğunu, doktorasını tamamladıktan sonra İstanbul'a döneceğini kaydetmişti.

İlgili Haberler

Politika

AKP anketinde İstanbul için çıkan 3 isim

Politika

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Politika

MHP'li başkan, İyi Parti'den aday mı olacak?

Politika

Erdoğan: Her türlü fikrin serbestçe dillendirildiği bir iklimde yaşıyoruz...

Politika

ABD'den Pence ve Türkiye'deki tutuklu gazeteciler hakkında açıklama

Politika

Bakan Pakdemirli'den 'ezber bozacak proje' iddiası

Politika

AKP'de aday adaylarının sayısı belli oldu

Politika

Hulusi Akar: ABD'nin YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz

Politika

İyi Parti, Kentsel Dönüşüm Mağduru Kirazlitepe sakinleri ile bir araya geldi.

Politika

Bahçeli'nin 'Görüşleri partiyi bağlamaz' dediği Enginyurt'tan açıklama

Politika

İyi Parti'den yerel seçimde CHP ile işbirliği açıklaması

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu: İş dünyası korkudan eleştiri yapamıyor