darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

CHP'li Eren Erdem: FETÖ'yle değil sendikalarla mücadele ediliyor

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, açığa alınan öğretmenlerin göreve iadesi sürecinde sendika yöneticisi veya aktif üyesi olanlara yönelik ayrımcılık yapıldığı iddiaları üzerine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li Erdem, aynı soruşturmadan geçmelerine rağmen bir kısım öğretmenin göreve iade edilirken, sendika yöneticisi ve aktif çalışanı olan öğretmenlerin soruşturmalarının bilerek uzatıldığını ve mağdur edildiğini belirtti. 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’a “FET֒yle mücadelenin yerini sendikalarla veya hak talep eden memurlarla mücadele mi almıştır?' sorusunu ileten Erdem’in önergesinde şu sorular yer aldı:

1.            Anayasal güvence altında olmasına rağmen iş bırakma, grev ve hak talepleri eylemlerine katılan emekçilerin bu eylemlerinden dolayı soruşturulması hangi hukuki mevzuata dayandırılmaktadır? Hak talep etmek suç mudur?

2.            Dersim örneği dikkate alındığında, göreve iadesi yapılmayan öğretmenlerin büyük çoğunluğunun sendika yöneticisi, komisyon çalışanı veya aktif üyesi olması bir tesadüf müdür? FET֒yle mücadelenin yerini sendikalarla veya hak talep eden memurlarla mücadele mi almıştır?

3.            Öğretmenlerin göreve iadesinin yapılması hangi koşullara göre yapılmaktadır? Aynı soruşturmada, aynı sorulara muhatap olmuş ve aynı yanıtları vermiş öğretmenlerin bir kısmının göreve iade edilirken diğerlerinin göreve alınmamasının gerekçesi nedir?

4.            Türkiye çapında göreve iade edilen öğretmen sayısı kaçtır? Öğretmenlere soruşturma kapsamında hangi gerekçelerle 29 Aralık grevine katılımını sorulmaktadır?

5.            Belge veya delil olmadan sendikalı öğretmenlerin açığa alınmasının ve bugün itibariyle 1 milyona yakın öğrencinin okula öğretmensiz başlamasının neden olacağı karışıklık nasıl çözümlenecektir?

6.            FETÖ soruşturmalarında itirazlar için oluşturulan kurullar öğretmenler açısından hangi kriterlere göre çalışacak ve değerlendirmede bulunacaktır?

İlgili Haberler

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…

Politika

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Politika

Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıya ilişkin açıklama

Politika

HDP'den BM'ye 'baş sağlığı' mesajı

Politika

İnce: Ülkemizi IMF'ye muhtaç duruma düşürecekler