Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Eski Türkiye güzelinin bıraktığı mirası 14 yıl sonra itfaiye erleri kazandı

CHP'li Eren Erdem: Turizmcinin zararını devlet karşılasın

Kanun teklifinin gerekçesinde, “…ülke içerisinde tutarsızlık politikalarla terör tehdidinin artmış olması ve dışarıda da yine özürle sonlandırılan kritik hatalar neticesinde, turizm büyük yara almış ve bu süreçte turizm işletmeleri ve seyahat acentaları geri dönülemez maddi kayıplarla zarar etmiştir. Bu süreçte ülke ekonomisinin temel taşlarından biri olan turizmin politik hatalarla bitirilmesinin yaratmış olduğu zarar ne yazık ki “özürlerle' düzeltilememiş ve esnafından acentasına, ulaşım şirketlerinden otel konaklamacılığına birçok kesimin yaşadığı sıkıntı hiçbir şekilde giderilememiştir.

Turizmde geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 90’lık gerileme yaşanması ve milyarlarca dolar zarar edilmesinin en temel nedeninin Rusya’yla yaşanan diplomatik kriz olduğu aşikârdır. Bu süreçte ülke çıkarları ekseninde yürütülmesi gereken diplomatik ilişkilerin kişiselleştirilmesi ve iç politikada 'kahramanlık’ malzemesi olarak kullanılması, turizm krizinin daha da derinleşmesine neden olmuştur. İtirazlara ve uyarılara rağmen bu politik tutumdan vazgeçilmemesi de yine işletmelerin birçoğunun kapanmasına ve turizm çalışanlarının işsiz kalmasına zemin hazırlamıştır. Hükûmet tarafından düzenlenen teşvik paketleri ve acil eylem planları, ne yazık ki krizin olumsuz etkilerini giderememiştir. 

Hükûmetin dış politikadaki tutumunu radikal şekilde değiştirmesi ve Cumhurbaşkanlığının turizm krizinin kaynaklandığı ana ülke olarak Rusya’dan özür dilemesi, ülke ekonomisini sarsacak kadar ciddi etkileri olan bu krizin sorumluluğunu kabul etmesi anlamına gelmektedir ve “özür' kişisel tutum nedeniyle böyle bir zararın ortaya çıktığını gösterir. Bu noktada krizin sorumlusu olarak hükûmetin sosyal devlet anlayışının gereğini yerine getirerek bu zararları tanzim etmesini de gerektirmektedir. Zararın tanzimi, günübirlik değişen kişisel politik tutumlar sonucu ekonominin ana damarlarından birini oluşturan turizm sektörünün ve emekçilerinin yok olmasını bir dereceye kadar önleyecektir. İşbu kanun teklifiyle, Aralık 2015’te başlayan ve hükûmetin özür dileme süreciyle sonlandırdığı belirtilen turizm krizinin işletme ve emekçilere verdiği maddi zararın giderilmesi amaçlanmaktadır.' ifadeleri yer aldı.

İlgili Haberler

Politika

İnce'den, İstanbul adaylığı konusunda açıklama

Politika

'Türkiye'nin Suriye'deki Kürtlere yönelik operasyon açıklamaları ABD'de endişelere yol açıyor'

Politika

AB'den Türkiye'ye 'Suriye' çağrısı

Politika

TBMM'de dövizler açıldı, bakan istifaya davet edildi!

Politika

Gün geçmiyor ki 'Erdoğan'a hakaret'ten tutklama olmasın

Politika

TSK'dan hava harekatı açıklaması

Politika

'Hak, Hukuk, Adalet için sokağa çıkan herkese 'terörist' diyen alçaktır, namerttir'

Politika

Mavi listede aranan IŞİD üyesi terörist teslim oldu

Politika

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Politika

'CHP'nin İstanbul ve Ankara adayı kesinleşti' iddiası

Politika

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Politika

ÇHD Öğrenci Komisyonu, Adalet Bakanlığı'ndan ruhsatını alamayan avukat için buluşuyor