darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

CHP'li Gamze İlgezdi, proje okulları insan hakları komisyonuna taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi 'proje okul’ dayatmasıyla yaşanan hak ihlallerinin araştırılması için TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

Başvuru dilekçesinde “Eğitim sisteminde hali hazırda bulunan sorunların çözülmesi yerine Türkiye’nin başarılı okullarında sorunlar yaratılması eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir' diyen İlgezdi, proje kapsamında eğitim sisteminin ciddi zararlar alacağına vurgu yaptı.

Gamze Akkuş İlgezdi’nin başvuru dilekçesi şu şekilde;

TBMM İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA

19 Eylül tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle, MEB tarafından 'proje okullara' dönüştürülen okullarda sekiz yılı aşkın süredir görev yapan öğretmenlerin başka okullara tayin edileceği bildirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ise 24 Eylül'de Twitter hesabında, öğretmen değişikliği yapılacak toplam 155 proje okulunda 4 bin 598 öğretmenin çalıştığını ve bunların içinde sekiz yıldan fazla süredir aynı okula bulunan 1.187 öğretmenin başka okullara görevlendirileceğini açıklamıştır.

Öğretmen kadrolarının değiştirileceği liseler arasında; İstanbul Erkek, Vefa, Galatasaray, Cağaloğlu, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Hüseyin Avni Akyol, Çankaya Fen, Ankara Atatürk, Bornova Anadolu ve İzmir Fen Lisesi gibi Türkiye'nin en yüksek puanlarla öğrenci alan liseleri bulunmaktadır.

Türkiye'de yapılan tüm sınavlarda en başarılı olan okulların öğrencileri, velileri ve hatta mezunları günlerdir eğitim hakları ve gelecekleri için öğretmenlerine, okullarına sahip çıkmaktadır. Öğrenciler, tam dört haftadır sınıflarından uzak; dersleri boş geçiyor ve ders kitapları dağıtılmıyor.

Eğitim sisteminde hali hazırda bulunan sorunların çözülmesi yerine Türkiye’nin başarılı okullarında sorunlar yaratılması eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir. 'Proje okulları’ olarak adlandırılan okulları, liyakata dayanmayan kişilere teslim etmek, geleceğimiz olan gençlerimize büyük bir haksızlıktır.

3686 Sayılı İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Kanunu gereğince, 'proje okul’ kapsamında Türkiye’nin farklı illerinde başta öğrencilerin yaptıkları eylemler olmak üzere yaşananları, eğitim, temel hak ve özgürlükler gereği araştırılması, okulların ziyaret edilmesi, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin dinlenilmesi, eğitim ve öğretimin olumsuz etkilenmemesi için gerekli önlemlerin bir an önce alınması ve mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla araştırma yapılmasını ve gerek görüldüğünde her partiden bir milletvekili olacak şekilde araştırma komisyonu kurulmasını arz ederim. 12.10.2016

 

                      Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

                                                                                      CHP İstanbul Milletvekili

                   TBMM İHİK Üyesi

İlgili Haberler

Eğitim

KPSS puanlarının geçerlilik süresi değiştirildi

Eğitim

YKS tercih başvurularında bugün son gün

Eğitim

Liseler için ikinci nakil başvuruları başladı

Eğitim

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Eğitim

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı: Tweet'lerimi gözden geçirdiler, hayatta kaldırmam

Eğitim

Türkiye, Avrupa'daki Türk gençlerin "dilini ve dinini korumak için" için haftasonu okulları kuruyor

Eğitim

Atanamayan öğretmenler bekliyor, ilahiyatçılara ayrıcalık veriliyor

Eğitim

MEB'den 'profesyonel yöneticilik' açıklaması

Eğitim

'Logosuz' üniversite açıldı

Eğitim

YÖK başarı bursunda yeni düzenleme

Eğitim

Okul yönetimlerinde artık eğitimciler olmayacak