unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li İlgezdi tekmeci yobazın serbest bırakılmasını Meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi Ayşegül Terzi'ye şort giydiği için otobüste tekme atan saldırganın serbest bırakılmasını Meclis gündemine taşıdı. 

Yazılı açıklama yapan CHP'li vekil, ülkede artan kadına şiddet vakalarına dikkat çekti. 

Gamze Akkuş İlgezdi'nin açıklaması şu şekilde;

Türkiye’de hemen hemen her gün kadına yönelik şiddet ile ilgili bir haber basında yer almaktadır. Kadına yönelik şiddet gün geçtikçe hem daha görünür hem de artış göstermektedir. AKP hükümeti döneminde şiddet çok başka bir boyuta ulaşarak; hem artmış hem de vahşice, canavarca, işkence ederek uygulanmaya başlanmıştır. Ülkenin kan ağladığı ve hayatın her alanında baskı ve şiddetin arttığı bugünlerde, kadın cinayetleri ve kadınlara yönelik şiddet es geçilemez. 
Antalya'nın Kemer ilçesinde bir kişi tartıştığı 2 çocuğunun annesini üzerine benzin dökerek ateşe verdi.
 Ankara Keçiören'de kız arkadaşının kendisini aldattığını iddia eden genç, arkadaşlarıyla birlikte kız arkadaşı ve ablasını hem dövdü hem de o anları cep telefonuyla çekip sosyal medya hesabından paylaştı. 
Gaziantep'te tartıştığı eşini 7'nci kattaki evlerinin balkonundan atarak öldürmüştür.
Erzincan'da cezaevinden firar ettiği öğrenilen koca, tartıştığı eşini bıçaklayarak öldürdü. 
Balıkesir’de ayrılma aşamasında olduğu eşini Soma’da baba evinden zorla kaçırıp Balıkesir-Kepsut Karayolu’nda 31 bıçak darbesiyle öldürdü. 
Son bir haftada meydana gelen kadına yönelik şiddet ile ilgili birkaç olay bu şekildedir. Son bir hafta bile dikkate alındığında bu kadar şiddetin artması ve kadınların canice işlenen cinayetlerle ile katledilmesi karşısında yargı şiddet uygulayan erkekleri korumaya devam etmektedir.
Kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin artmasının temelinde AKP'nin cinsiyetçi ve kadını ikinci plana koyan açıklamaları ile politikaları yer almaktadır. AKP’nin zemin hazırladığı bu süreçte, kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılması için en büyük gerekçe ise 'dini kurallar’ olmuştur. 


İstanbul Maslak'ta bindiği belediye otobüsünde şort giydiği gerekçesiyle Ayşegül Terzi'ye saldıran ve kamuoyu baskısı üzerine tutuklanan Abdullah Çakıroğlu, 26 Ekim 2016 tarihinde çıkarıldığı ilk duruşmada tahliye edilmiştir. Saldırgan, mahkemede "Herkesin ortak yaşam alanına yakışmayacak şekilde giyim kuşamı vardı. Ortamı bozuyordu. Otobüste aile, ana baba var. Herkesin ruh dünyasını etkiliyordu. Doğruları birinci dereceden Kuran-ı Kerim'den almak zorundayız. Kadının haya perdesinin oluşması için örtüsü olması gerekiyor. Kuran-ı Kerim ve hadislerde örtünmesi gerektiği belirtilmiştir. Gayrimüslimim diyorsa kendisini taşıyabilecek giyim kuşamı olması gerekiyor. Aksi takdirde insanları suça teşvik ediyor, insanların şehvet duygularını kabartıyor. Benim olayda şehvet duygularım kabarmadı ama istem dışı bir davranışta bulundum." şeklinde ifade vermiştir. Saldırgan ilk ifadesinde de, 'Her şey İslam hukukuna göre oldu' demişti. Yani uyguladığı şiddete kılıf olarak 'dini kuralları’ kullanmıştır. Böylece saldırısını meşrulaştırmış, kendisini bu kuralların uygulayıcısı olan bir ’kahraman’ olarak göstermeye çalışmıştır. Bu savunma sonrası tahliye edilmesi ise yargının düştüğü trajikomik durumu göstermiştir. Tahliyesi kamu vicdanını yaralayan bir karar olduğu için oluşan kamuoyu tepkisiyle Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine tekrar gözaltına alınan sanık hakkında tutuklama kararı verilmişti. Tutuklandıktan birkaç gün sonra ise avukatının itirazı haklı bulunarak tekrar tahliye edilmiştir. Cezasızlık, bu şiddeti cesaretlendirmekten başka bir şey değildir. Aslında tekmelerin şahıslara değil 'yargıya’ atıldığı verilen kararlar ile görülmektedir. Ayşegül Terzi’ye tekme atan sanık, son tahliye ile en büyük tekmeyi yine yargıya atmıştır.
Kadın cinayetlerinin farklı sayısal manipülasyonlar ile düşük gösterilemeye çalışıldığı Türkiye’de, günde kaç kadının öldürüldüğünü bilmiyoruz. Bu nedenle de kadına yönelik erkek şiddeti gerici eylemlerle devam ediyor. 
İktidarın kadına yönelik genel politikası mevcut yasaları ve imzaladığı sözleşmeleri uygulamamak üzerine kurulu olduğu için yargıda en son Ayşegül Terzi davasında olduğu gibi cinsiyetçi davranarak, TCK’da kadına yönelik şiddetin cezalarının çok açık bir şekilde belirtilmesine rağmen 'erkeği korumayı’ tercih etmektedir. Kısacası AKP’nin yapmak istediği kadınlar üzerinden topluma bir şekil verme programının en önemli uygulayıcılarından biri yargı olmuştur. 
Türk Ceza Yasamızda mevcut olan ve hakim takdirine bırakılan; “haksız tahrik indirimi' ve “iyi hal indirimi' ne dair maddelerin, şiddet mağduru kadınlarda, özellikle de tecavüz ve taciz dosyalarında maddelerin gerekçelerine, amacına, kapsamına ve mehaz kanunlardaki uygulama şekilleri ile uluslararası sözleşme, hükümlerinin de dikkate alınarak toplumsal cinsiyet bakış açısından kurtulmuş olarak hukuka uygun uygulanması gerekmektedir. Yasaların uygulanmadığı ülkemizde, toplumsal tepkiler ve kamuoyu baskısıyla bazı kararlar aldırılmaktadır.
Eskişehir’de Ali İsmail’e tekme atanlara ve Soma’da emekçiye tekme atan Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in yargılanmalarından biliyoruz biz, şort giydiği için Ayşegül Terzi’ye tekme atan Abdullah Çakıroğlu’na verilen tahliye kararını. Ama unutulmasın ki biz ne Ali İsmail’e atılan o son tekmeyi ne de Soma’da maden emekçisine atılan tekmeyi unutmadık. Bu nedenle Ayşegül Terzi’ye atılan tekmenin de hesabını 'bağımsızlığını’ yitirmiş dahi olsa yargı önünde sormaya devam edeceğiz. Ayşegüllerin rahatlıkla ve güven içinde hayatlarını devam edebilmeleri için saldırgan tutuklanıp ceza alıncaya kadar davanın takipçisi olacağız.
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur. 03.11.2016

       Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
       CHP İstanbul Milletvekili
İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ÜyesiÇok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Politika

Kılıçdaroğlu: Feriştahınız gelse geri adım atmayacağım!

Politika

CHP'de değişim!

Politika

Sonun sonu üzerine...

Politika

CHP'li Tuncay Özkan'dan kurultay açıklaması

Politika

CHP'de kurultay imzalarında son durum açıklandı

Politika

Tayyipname

Politika

Gaziosmanpaşa'da sahte içki operasyonu

Politika

Muharrem İnce'den gençlere çağrı

Politika

Suruç Katliamı anmasına yasak

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'Tayyipler Alemi' paylaşımı

Politika

CHP ve MHP'den bedelli açıklaması

Politika

Apolet tartışmasıyla gündeme gelen Metin Temel'in eşi nereye atandı?