YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Ülkenin dış politikasını ABDden sonra Rusyaya teslim ettiler

28.01.2017 10:43

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye topraklarında "Daha derine gitmemek gerek" diyor. Oysa yakın zaman öncesine iktidar çevreleri tam bir koro halinde "sonuna kadar gideceğiz" diyorlardı.

Dün öyle bugün tam tersi. At atabildiğin kadar. Dilin kemiği yok. Ülkeyi de, kendilerini de rezil duruma düşürmüşler ne önemi var, "çıkarları o an onu gerektiriyor ya" önemli olan bu.

Şimdi "Astana" süreci devam ediyor. Rusya-İran-Türkiye anlaşmışa benziyor. IŞİDin yanında El Nusra terörist ilan edildi. Oysa daha bir ay öncesine kadar AKP hükümeti tarafından korunuyordu. Halep çatışmaları süresince sınırsız destek verildi. Hala yaralıların tedavisi hastahanelerimizde yapılıyor.

Şimdi Rusyanın Suriye konusunda bir planı konuşuluyor. Bu plana göre "Özerk" bir Kürt bölgesi öngörülüyor. Buna Amerikanın da itirazı olacağı düşünülmüyor. Ta başından beri böyle bir mutabakatın olduğu biliniyordu. Özlemle bekledikleri Trump iktidarı da AKP hayallerine "kar yağdıracak"

Siyasi iktidarın da "kuru sıkı" bir kaç açıklamadan başka yapacağı bir şeyinin olduğunu sanmıyorum. Tarafımdan da bu defalarca yazıldı.

Şimdi AKP tabanının ve özellikle Devlet Bahçelinin MHPsinin ne diyeceği merakla bekleniyor. Bu durumda AKP-MHP mutabakatının açıklanan temeli bu yanıyla ortadan kalkmış gözüküyor.

Bu gelişmeler bize şunu gösteriyor; Komşuların da dahil hiç bir ülkenin iç işlerine müdahale etmeyeceksin.

Komşularınla iyi ilişkiler kuracaksın. Uluslararası hukuk kurallarına uyacaksın. Terörün dini, ırkı olmaz, "Benim teröristim, ben desteklerim" demeyeceksin. Teröristle ticari ilişkilere girmeyeceksin.

Ülkemizdeki sağduyulu çevreler bu durumu ta başından beri söylüyor. Şimdi yaratılmasına büyük katkı yaptıkları büyük tahribatın ağır yükünü Suriye gibi, Türkiye halkı olarak hepimiz taşımak zorunda kalıyoruz.

Daha fazla bedel ödememek için halk oylamasında "Hayır" demek zorundayız.

Ülkenin, halkımızın, Cumhuriyetimizin, bölgemizin geleceği buna baglı.

Eğitim