darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

CHP'li İnce: Bin diyorsun biniyor, in diyorsun iniyor

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray'a geldi. CHP Aksaray İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen İnce, Türkiye'nin başkanlık sistemine ihtiyacı olmadığını belirtti. İnce, şunları söyledi:

'Şimdi bakın bir başkanlık tartışması var. Ne diyorlar, 'Başkan olsun, daha huzur içinde olalım, barış içinde olalım, zenginlik içinde olalım' diyorlar. Soru şu; sen şu anda Cumhurbaşkanısın, Başbakan emrinde. Bin diyorsun biniyor, in diyorsun iniyor. Bazen in Ali, bazen bin Ali. Geçen gün konuşma yapıyor grupta (TBMM AK Parti Grup toplantısında), tam Tayyip Erdoğan konuşmaya başlayınca televizyonlar kesti bunun sesini. O bin Ali laftı çok kullanıldı ama dur Ali oldu artık.'

GENELKURMAY BAŞKANI'NI YAVER YAPTI

Başkanlık sistemi için eleştirilerini sürdüren İnce, 'Valiler emrinde, Genelkurmay zaten sizlere ömür. Önceden albaylardan yaver vardı, albaylar FETÖ'cu çıkınca şimdi Genelkurmay Başkanını yaver yaptı. Yenikapı'ya gel diyor, geliyor. Köprü açılışına gel diyor, geliyor. Tam yaver oldu. Nikah şahidi oluyor. Genelkurmay başkanı mı, Cumhurbaşkanı yaveri mi belli değil? Her şey emrinde. Yani sen ne yapamıyorsun da başkanlık istiyorsun. Sana engel olan ne? Ne olacak sen başkan olunca? Sihirli bir el mi olacakta bu sorunları çözeceksin? Şimdi niye çözemiyorsun. Türkiye'nin başkanlık sistemine ihtiyacı yoktur' dedi.

NİĞDE'DE KONUŞTU: SEN BAŞKAN OLUNCA ÇOCUKLARIN SORULARI ÇALINMAYACAK MI?

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, beraberindeki Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve Çanakkale Milletvekili Bülent Öz ile birlikte Niğde'ye geldi.

CHP Niğde İl Başkanlığı önünde bulunan partililerle hitap eden Muharrem İnce, başkanlık sistemini eleştirdi. İnce, "Ne diye istiyorsun bu başkanlığı. Cumhurbaşkanı iken yetkilerin az mı? Sana kim engel oluyor. 5 tane yaverin vardı. Albayların hepsi FETÖ'cü çıktı. Yaverliğini şimdi Genelkurmay Başkanı yapıyor. 'Açılışa gel' diyor geliyor. Yenikapı'ya gel diyor geliyor. 'Nikah şahidi ol' diyor oluyor. Genelkurmay Başkanı da senin yaverin olmuş artık. Ne diye istiyorsun bu başkanlığı. Sen başkan olduğunda terör bitecek mi, patates para mı yapacak. Emekli rahat mı geçinecek. Çocukların sınav soruları çalınmayacak mı, öğretmenler atanacak mı engel olan ne? 1993'de Refah Partisi İl Başkanı iken aynen şöyle demiş: 'Başkanlık sistemi Amerikan emperyalizmin bir dayatması veya bir özentinin sonucudur.' Bugün ne oldu biliyor musunuz? Başkanlığı gündeme getirmesinin bir tane nedeni var. Oradan gitmek istemiyor. Ömür boyu orada kalmak istiyor. Çünkü oradan düştüğünde başına gelecekleri biliyor" diye konuştu.

Türkiye'de her gün şehit haberi geldiğini de vurgulayan Muharrem İnce sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gencecik çocuklarımızı toprağa veriyoruz. 3 terör örgütü, PKK, IŞİD, FETÖ. Peki, bu üçünü kim büyüttü. Peki Oslo'da PKK ile pazarlık yapıp PKK temsilcisine sizin isteğiniz üzerine şu valiyi, şu kaymakamı görevden aldık diyen AKP değil mi? Peki IŞİD militanlarına kötü söz söylemeyip bunlar öfkeli gençler diyen Davutoğlu değil mi? Peki FETÖ'ye 'bitsin artık bu hasret diyen' bunlar değil mi? Arsa veren, bunlara üniversite açtıran, bunlara bakan veren, koltuk veren, bunlara para veren, bunlar için özel yetkili mahkemeler kurup bunlara teslim eden, HSYK'yı bunlara teslim eden, gizli tanık yasası çıkarıp FETÖ'cülere veren bunlar değil mi? 3 terör örgütünü Türkiye'nin başına bela etti bunlar."

Hükümetin tarım politikasını da eleştiren İnce, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı'nın ilahiyatçı, müsteşarın İŞKUR'cu yardımcısının ise avukat olduğunu vurguladı.

İlgili Haberler

Politika

Almanya'da Türkiye'ye mali yardım anketi

Politika

Rusya: Türkiye'den DTÖ'de ABD'ye karşı ortak hareket talebi gelmedi

Politika

AKP'den ABD'ye karşı önlemler: İşte '4 alanlı' plan

Politika

CHP'nin bayramlaşma programı belli oldu

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği