darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

CHP'li Özel'den HDP açıklaması: Terörist örgütlerin ekmeğine yağ sürmek

HDP eş başkanlarının da aralarında bulunduğu HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınmasıyla ilgili CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa'da açıklama yaptı.

HDP ile taban tabana zıt görüşler savunduklarını vurgulayan Özel, gözaltı işlemlerini doğru bulmadıklarını ifade etti.

Özel, "Ben HDP'li ya da HDP'ye yakın biri değilim. Eğer öyle olsaydı Halkların Demokratik Partisi'nde siyaset yapıyor olurdum. Bugün geldiğimiz noktada HDP'nin savunduğu görüşe taban tabana zıt görüşlerimiz var. HDP'nin söylediği birçok şeyi de doğru bulmuyor olabiliriz. Ama Voltaire bundan 250 yıl önce şunu söylemişti. 'Seninle aynı şekilde düşünmüyorum ama senin fikirlerini söylemeni ömrüm boyunca savunacağım.' Çünkü kişiler fikirlerini özgürce ifade edebilecekleri bir ortam bulamazlarsa işte o zaman başka yollar ortaya çıkıyor" dedi. 

"AKP'LİLERE YAPILSAYDI DA KARŞISINDA BİZ OLURDUK"

HDP gibi partilerle siyaset yapmanın oldukça zor olduğunu öne süren Özel, "HDP gibi partiler son derece zor partiler. 90'lı yıllarda en sert dönemi yaşayanlar 'dağdan inin siyaset yapın' demeye başlamışlardı. Bugün geldiğimiz noktada bir siyasi partinin temsilcileri tutuklanırlarsa fikirlerine ne kadar katılmasak da Türkiye demokrasisinin ciddi şekilde yara almasına tanık olacağız. 1990'larda ensesinden bastırılarak meclis bahçesinde beyaz Toroslara bindirilen milletvekili görüntüleri o gün yapanlar açısından meşruydu. Ama Türkiye bundan hiçbir fayda görmedi. Bugün geldiğimiz süreçte ise o görüntüler Türkiye'yi utandıran görüntülerdir. Temel ilke seçimle gelen seçimle gider. 15 Temmuz gecesi de biz bunu savunduk. Eğer darbeciler başarılı olsaydı AKP'nin bakanlarını gözaltına alacaklardı. Eğer bugün yapılan muamele AKP'li bir bakan, milletvekili yada grup başkanvekiline yapılırsa da bunun en şiddetle karşısında duracak olanlar yine bizler oluruz. Bir kişiye seçilmiş olmak suç işleme özgürlüğü vermez. Eğer bu insanlar suç işledilerse ifadelerini verip yargılama sürecinin başlatılması ama bu yargılamaların tutuksuz olarak yapılması gerekir" diye konuştu. 

"GERİLİMLERİ KÖRÜKLEMEYİN"

HDP'li siyasetçilere yönelik operasyonların PKK'nın işine yarayabileceği endişesi taşıdıklarını dile getiren CHP'li Özel, gerilimi artıracak adımlar atılmaması gerektiğini savundu. Özel, "Gözaltılar tutuklamaya dönerse onların değil ama onlara oy veren seçmenin sesinin kısılması anlamına gelir. O seçmen mecliste temsil edilmediğini gördüğünde kendisini temsil etmeye çok meraklı hukuk dışı, kanun dışı yapılara doğru itilir diye endişe ediyoruz. Ben PKK'ya en ufak tavizi olmayan, şiddetle kınayan ve lanetleyen, her şehit cenazesinde şehidin anne ve babasıyla ağlayan bir milletvekili olarak bu zor dönemde herkesin akli selim davranması gerektiğini düşünüyorum. Aksi taktirde ülkemizde ellerine kına yakıp yolladığımız kınalı kuzuların al bayraklarla dönüşüne 1990'lardaki bu yöntemler mani olamadı. Biz bu terörün duracağı bir yolu yöntemi bulmak zorundayız. 7 Haziran gecesine kadar bir şehit yoktu. Yeni gerilimleri körükleyecek davranışlardan uzak durmak gerekiyor. HDP ile aynı fikirleri savunuyor değiliz, HDP ile taban tabana zıt şeyler söylüyoruz. Ancak HDP'lilerin fikirlerini söylemesini engellemesi onları temsile meraklı, Kürt seçmeni temsile meraklı bir takım illegal terörist örgütlerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramayacaktır" diye konuştu.

İlgili Haberler

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir