darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

CHP'li Sağlar'dan Başbakan'a: İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar AB İlerleme raporundaki ağır eleştirileri başbakana sordu:Demokrasiden, hukuk devleti ilkelerinden, özgürlüklerden, insan haklarından uzaklaştığı için eleştirilen yönetimiz nedeniyle istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

İşte Sağlar'ın Başbakan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi:

Kamuoyunda yer alan haberlere göre; Avrupa Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Üyelik Müzakerelerinden sorumlu Avusturyalı üyesi Johannes Hahn, Ankara ile üyelik müzakerelerinin devamı konusunda bazı üye devletler ve Avrupa Parlamentosu içinde değişik görüşler olduğunu dile getirmiştir.

Hahn, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'deki durumun analizini yaptığını, müzakerelerin durdurulması kararının ise AB üyesi devletlere ait olduğunu belirtmiştir. 
Türkiye'deki gelişmeleri sert bir dille eleştirenlerden birisi de Lüksemburg Dışişleri Bakanı. Jean Asselborn; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendini devlet içinde mutlak bir güç olarak gördüğünü ve hukuk devleti kurallarını devre dışı bıraktığını öne sürmüştür.

Bu durumu, "diktatörlüğün kullanma kılavuzu" olarak nitelendiren Lüksemburg Dışişleri Bakanı, Kürtlerin de Türklerin de her an cezaevine girme korkusu ile yaşadıklarını ve bu durumun AB üyesi olmak isteyen bir ülkeye yakışmadığı kamuoyuna yansımıştır. lman Deutschlandfunk radyosuna konuşan Asselborn, Türkiye ihracatının yarısının Avrupa ülkelerine gerçekleştiğini ve Türkiye'ye yapılan yatırımların yüzde 60'ının Avrupa Birliği'nden geldiğini kaydetmiştir.

Türkiye'de son dönemde yaşanan siyasi gelişmeler ışığında bu ekonomik verilerin Ankara'ya yönelik bir baskı aracı olabileceğini belirten Asselborn, "Belli bir noktada sonra bu baskı aracını kullanmaktan başka çaremiz kalmayacak" diyerek ekonomik ambargo mesajını gündeme getirmiştir.


Avrupa Komisyonu, Türkiye ile müzakerelerin bağladığı 2005 yılından bu yana ilk defa bu yönde tutum sergileyerek ilişkilerin kopma noktasına geldiğini belirtmiştir. Avrupa Komisyonu’nun bu yıl açıkladığı 19’uncu Türkiye raporunda, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında kaygı verici gelişmeler yaşandığına dikkat çekilmiştir. Bu alanlarda gerileme kaydedildiği not edilirken, geçmiş yıllara oranla raporda ilk defa ekonomik kriterlerde de geriye dönüş olduğuna vurguna yapılmıştır. Hukukun üstünlüğü ile ekonomi arasında bağ olduğu mesajı verilmiştir.


Raporda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan önlemler “orantısız ve aşırı' olarak değerlendirilirken, darbe girişimi sonrası çok sayıda “işkence ve kötü muamele' şikâyetinde bulunulduğu not edilmiştir. Masumiyet karinesi ilkesi ve her türlü savunma hakkına saygı gösterilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir.
Raporda yine ifade ve basın özgürlüğü alanında son bir yılda “ciddi gerileme' kaydedildiği belirtilip Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ile Türkiye’nin uyumlu hareket etmesi konusunda uyarmıştır. Ankara'daki hükümet eylemleriyle kapıyı AB'nin yüzüne kapatmaktadır. AB de buna tepki olarak ve Türk hükümeti hukuk devleti ve insan haklarına saygı yoluna geri dönene dek katılım müzakerelerini derhal askıya almalıdır' ifadelerine yer verilmiştir.


Bu çerçevede:

1) Avrupa Birliği’nin Türkiye hakkında sunmuş olduğu rapordaki eleştirilerden utanıyor musunuz?

2) Türkiye’yi dünyaya hak ihlalleri yapan, özgürlükleri kısıtlayan, basına zincir vuran bir ülke olarak sunmaktan hicap duyuyor musunuz? Neden Türk vatandaşlarının dünyadaki prestijini sarsıyorsunuz?

3) Bunca yıl çabaladığımız Avrupa Birliği üyeliği ve üye ülkeler ile olan ticaretimiz bugün bitme noktasına gelmiştir. Bunların müsebbibinin AKP iktidarının olduğunu düşünüyor musunuz?

4) Rest çekip özür dilemeye alıştığınız diğer diplomatik ilişkileriniz gibi yakın zamanda AB’den özür dileme olasılığınız yüzde kaçtır?

5) Demokrasiden, hukuk devleti ilkelerinden, özgürlüklerden, insan haklarından uzaklaştığı için eleştirilen yönetimiz nedeniyle istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

İlgili Haberler

Politika

AKP Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki: Bazılarını partiden attık

Politika

Veli Saçılık'dan yayınına ara veren Aydınlık'a: Okurlarınız üç gün Akit okur artık!

Politika

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi istifa etti

Politika

HDP'nin kurucu üyesi istifa etti

Politika

Cemal Canpolat: İstanbul'u sahipsiz bırakmayacağız

Politika

Nahit Duru | Aynı gemi...

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

Politika

Yıldırım'dan ABD Büyükelçiliği'ne saldırı açıklaması!

Politika

Bahçeli'den erken seçim açıklaması

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...