Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

CHP'li Şeker: Sağlık sisteminde Güner Sernikli vakası

Ali Şeker yapılan doktor atamalarını Vizontele Tuuba filmindeki Tarık Akan’ın canlandırdığı kütüphanesi olmayan Hakkari’ye atanan kütüphane müdürü Güner Sernikli olayına benzeterek, Eylül ayında 70. Devlet hizmet yükümlülüğü kurası ile gerçekleştirilen 1016 doktor atamasının sağlık sorunlarını çözmek yerine sağlık sistemini yeni sorunlara boğduğunu belirtti.

DOKTORLAR ATANDI AMA BİNALARI YOK

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ihtiyaç listelerinde toplum sağlığı merkezi olmayan yerler için de doktor atamasının yapıldığını söyleyen CHP’li Ali Şeker “AKP iktidarı sağlık ocakları ile başlayan sistemi tamamen metalaştırarak ve sürekli ismini değiştirerek sorun yaratan bir sarmala çevirdi. Binasını yapmadığı toplum sağlığı merkezlerini atadığı doktorlara kurdurdu. Tayini gelen başka yere giden doktorlar ise kendilerinin yerine atanan doktorlardan sanki bir ticari işletmeymiş gibi yaptıkları masrafların karşılığı olarak “hava parası' ister duruma geldi. Yeni atanan doktorlar için var olan TSM’lerde çalışacak mekan, yardımcı personel ve sağlık ekipmanı yok. Durum böyle olunca merkezlerde kalabalık gözükmemesi için doktor arkadaşlarımız saha çalışmalarına gitmeye mecbur bırakılıyor. Bir doktor bir hemşirenin yapabildiği aşı ve diğer basit sağlık hizmetlerini üç veya dört doktor ile gördürmeye kalkıyorlar. Bu da doktor ve sağlık çalışanlarının verimli olarak çalışmasını engeller bir durum ortaya koyuyor. Anadolu'nun birçok yerinde de TSM’ler olmasına rağmen içinde çalışacak doktor bulunmuyor' dedi.

SEMA HASTANESİNİN BEZMİALEME DEVRİ

Dr. Ali Şeker basın toplantısında Özel Kartal Sema Hastanesine önce el koyulup daha sonra ise  Bezmialem Vakıf Üniversitesine devredilmesini de gündeme getirdi.

22 Temmuzda yayınlanan 667 Sayılı KHK ile Kartal Dragos’ta bulunana Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Sema Uygulama Ve Araştırma Hastanesi’ne FET֒ye ait olduğu gerekçesiyle el konulduğunu, bu hastanenin 28 Temmuz 2016 tarihinde yapılan törenle Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başladığını hatırlatan Şeker, binanın yeni tabela asılmış fotoğraflarını göstererek Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olarak çalışmaya başladığını belirtti.

Binası olmayan TSM’lere doktor ataması yapan Sağlık Bakanlığı’nın KHK ile el koyduğu sağlık tesisini bir yazı ile özel vakıf üniversitesine devretmesini eleştiren İstanbul Milletvekili “ Bölgedeki hasta yoğunluğunu azaltan ve sağlık hizmeti sunan bu hastane bir yağma mantığı ile özel bir vakfa devredilmiş durumda. Aynı bölgede tekel arazilerinin bölge halkının yoğun itirazına rağmen İstanbul Şehir Üniversitesi’ne devredilmesi nasıl yanlışsa, bu hastanenin paralı sağlık hizmeti sunan vakıf üniversitesine devri de o ölçüde yanlıştır. Bu yanlıştan acilen d?önülmesi gerekmektedir' dedi.

DOKTORLAR STRATEJİK MESLEK GRUBUNDA MI?

30 Eylül 2016 tarih 29843 sayılı Resmi Gazete’de yer alan atama yönetmeliği değişikliği ile doktorların stratejik meslek grubu bünyesine alındığını ifade eden Ali Şeker, yapılan bu düzenleme ile eş durumundan tayinlerin durdurulduğunu ve bunun da yeni mağduriyetlere yol açtığını söyledi.

Özellikle İstanbul’da çalışacak yeri olmayan doktorlar var iken, stratejik meslek grubundan bahsedilemeyeceğini söyleyen Şeker bu yaklaşımın da doğru olmadığını belirtti.

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Politika

MEB'den laiklik karşıtı karar... Okullarda hatim okutulacak

Politika

'Pıhtı ilacı verip, cesedi parçaladılar'

Politika

Diyanet, 'Devrim Kanunu' engelini tarikat ve cemaate resmiyet formülü vererek aşacak!

Politika

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

Politika

Kılıçdaroğlu, İyi Parti ile görüşmeleri işaret ederek adaylara 'bekleyin' dedi

Politika

Ankara'da gözaltına alınan üç SGDF'li tutuklandı

Politika

Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu'na ne söyleyeceği açıklandı

Politika

Demirtaş: Seçim bitti ketıl gitti denmesin

Politika

HDP'den CHP'ye İstanbul adayı önerisi...

Politika

Demirtaş'ın AİHM başvurusu 20 Kasım'da karara bağlanacak

Politika

MHP'de kesinleşen adaylar belli oldu! İşte listesi...