darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

CHP'li Türkmen: Askeri öğrencilerin iade-i itibarı sağlansın

Askeri liseler ve harp okullarında öğrencilerin okuldan ayrılmalarına yada atılmalarına neden olan paralel yapının yarattığı mağduriyetler, TBMM gündemine taşındı. CHP’li Türkmen, “askeri öğrencilerin iade-i itibarı sağlansın' dedi.         

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde;paralel, cemaat veya FETO örgütü diye adlandırılan yapının, yıllarca Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve devlet kurumlarının her kademesinde mağduriyetler yaşattığını ifade etti.

Askeri liseler ve harp okullarında öğrencilerin okuldan ayrılmalarına yada atılmalarına neden olan paralel yapının yarattığı mağduriyetler, TBMM gündemine taşındı. CHP’li Türkmen, “FET֒nün mağdur ettiği askeri öğrencilerin iade-i itibarı sağlansın' dedi. TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde;paralel, cemaat veya FETÖ diye adlandırılan yapının, yıllarca Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve devlet kurumlarının her kademesinde mağduriyetler yaşattığını ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en yüksek mevkilerini bile ele geçiren yapılanmanın; kara-deniz-hava astsubay ve subay liseleriyle harp okullarındaki uzantı ve kadrolarınınyarattığı mağduriyetlere de dikkat çeken Türkmen şunları söyledi:

“Yıllarca kendilerinden olmayan öğrencileri, sistemli bir şekilde fiziksel ve psikolojik mobbing uygulayarak, çeşitli iftiralar, işkence ve şiddet yöntemleriyle okuldan ayrılmalarını veya atılmalarını sağlamışlar.

Özellikle 2006-2016 yılları arasında çeşitli uydurma sebeplerle, yalancı şahitlerle, işkence veya iftiralarla okullarından ilişikleri kesilmiş veya istifa etmek zorunda bırakılmış binlerce vatansever askeri öğrenci ve aileleri 30 ila 50 bin lira arasında bir tazminatıda ödemek zorunda kalmışlardır'

Öğrenci ve ailelerinin uğradıkları maddi ve manevi mağduriyetlerinin mutlaka giderilmesi ve iade-i itibarlarının sağlanması gerektiğini ifade eden Türkmen, Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

 1-Sözkonusu yapının askeri liselerde ve harp okulunda mağdur ettiği, istifa eden veya uydurma gerekçelerle okuldan atılan toplam öğrenci sayısı kaçtır?

2-İstifa veya atılma nedeniyle okullardan ayrılmak zorunda kalan öğrencilerin bu güne kadar ödemek zorunda bırakıldığı tazminat miktarı ne kadardır? Ne kadarı ödenmiştir?

3-Öğrenci ve ailelerinin ödemek zorunda bırakıldıkları maddi tazminatların iade edilmesi için hükümetiniz bir çalışma yürütmeyi düşünmekte midir?

4-Vatan ve milletini seven bu öğrencilerin gasp edilen haklarının telafi edilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır? Bu öğrencilerimizin iade-i itibarları için ne yapmayı düşünüyorsunuz? Açıklar mısınız?

İlgili Haberler

Politika

Bakan Akar ile YÖK Başkanı arasında bedelli görüşmesi

Politika

Erdoğan böyle dert yanmış: Talihsizlik CHP'nin ABD karşıtı olması

Politika

Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Altınörs'ten Temelli'ye 'öz eleştiri' yanıtı

Politika

Erdoğan'dan Katar açıklaması

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir