darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

CHP'li vekil Başbakan'a sordu: Kızılay'ın kan stokları terör yüzünden mi azaldı?

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi Kızılay tarafından vatandaşlara gönderilen kan ihtiyacı mesajlarını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Hakverdi, soru önergesinde Kızılay’ın kan stoklarındaki azalma nedeni artan terör olayları mıdır? diye sordu.

Daha 19 gün önce Kayseri’de yaşanan terör saldırısı sonrası Bakanlığın kan ihtiyacı yoktur açıklamasını hatırlatan CHP’li vekil 'kurumlar arasında bir koordinasyonsuzluk mu var’ sorusunu yöneltti.

Hakverdi’nin soru önergesi şu şekilde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından Anayasa’nın 98 ve TBMM içtüzüğünün 96 ve 99’uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 05.01.2017      

 

 Ali Haydar Hakverdi

                                                                                        CHP Ankara Milletvekili

 

Son günlerde Kızılay tarafından işitsel ,görsel ve sosyal medya başta olmak üzere bağışçıların cep telefonlarına gönderilen sms ile de; “Soğuklar nedeni ile kan bağışı azalmıştır. Kan Stoklarının sürekliliği için sizleri kan bağışına davet ediyoruz' Şeklinde yayınlar yapılarak halkımızın özellikle bugünlerde Kızılay’a kan bağışı yapması yönünde uyarılar yapılmakta ve Kızılay’ın stoklarının kırmızı alarm verdiği belirtilmektedir.

Daha 19 gün önce Kayseri’de yaşadığımız terör saldırısı sonrası Bakanlığın resmi yayın organlarından yapılan açıklamada, hastanelerde ve Kızılay'ın stoklarında yeteri kadar kan olduğu belirtildi. Söz konusu açıklamada, "Kayseri'de Hastanelerimizde ve Kızılay'ın stoklarında yeteri kadar kan vardır. Dolayısıyla acil kan ihtiyacı bulunmamaktadır" ifadeleri kullanılmıştır.

Bu çerçevede;

Kızılay’a son 5 yılda kaç kişi ve toplam kaç ünite kan bağışında bulunmuştur? Aynı dönemlerde Kızılay’ın gönüllü bağışçı sayısında bir artış ya da azalma olmuş mudur?

Son 5 yılda 1 Aralık - 31 Aralık arası kan ve kan ürünlerinin ( Raf ömrü 24 Saat olan Taze ve soğutulmamış Tam Kan günlük olarak) stok dağılımları nasıl gerçekleşmiştir?

Kızılay’ın kan stoklarının kırmızı alarm veriyor olmasının asıl nedeni sadece kış koşulları mıdır? Kızılay’ın kan stokundaki azalma bağış azlığından mı yoksa artan terör olaylarından mı kaynaklanmaktadır?

Kızılay yönetim kurulu önümüzdeki günlerde terör olaylarının ve kanlı eylemlerin artacağını mı öngörmektedir? Böyle bir istihbarat var mıdır? Kan anonslarındaki artış Kızılay yönetim kurulu kararı ile mi yoksa bir talimatla mı verilmiştir?

19 Gün önce Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada “Kızılayın stoklarında yeteri kadar kan vardır.' Denilmiştir. Kızılay olarak Sağlık bakanlığını hangi periyotlarda bilgilendirmektesiniz? Kurumlar arası bir koordinasyonsuzluk mu var yoksa sağlık Bakanı yanlış mı bilgilendirilmiştir ?

Sağlık bakanlığının yaptığı açıklama doğru ise 19 günde Kan bağışının ve stokunun kırmızı alarm veriyor haline gelişinin ana nedeni nedir?

 

 

 

İlgili Haberler

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

Politika

AKP'de 'seçim ittifakı' tüzüğe girdi