unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li vekilden AKP'ye: Türk ordusu ve milletinden özür dileyeceksiniz

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında söz alan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, hükümetin terörle mücadele politikasındaki zaaflara değinerek asker ve polisin görevinin unutturulduğunu, ordunun moralinin çökertildiğini belirtti. Arslan, “Askerin tümünü davalar yoluyla darbeci ilan edip sanki düşman saydınız. Birçok askerin kahrından ölümüne yol açtınız. Askere asli görevini yaptırmadınız, yüzlerce şehidin sorumlusu sizsiniz. Nasıl olduysa aklınız başınıza şimdi geldi, kendi kaldırdığınız kuralları şimdi yeniden getiriyorsunuz. Bu kanunu çıkarırken ordudan ve milletten özür dileyeceksiniz' ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Kazım Arslan’ın konuşması şöyle:

Dün askerlerin her türlü yetkisini budayan, askeri kışlasına, polisi karakola hapseden iktidar, bugün, gerçek anlamda, terörün bu şekilde önlenemeyeceğini anlayınca şimdi bu kanunlarda yapılacak değişikliklerle yanlışını düzeltme yoluna gitmektedir.

ASKERDE YILLARDIR MORAL Mİ BIRAKTINIZ!

Askeri kışlasına hapsetmek yetmedi, bununla birlikte, asker üzerinde baskı uygulandı. Askerlerin tümünü darbeci göstermek, onları Ergenekon, Balyoz davası gibi, casusluk davası gibi davalarda da yargılamak suretiyle yıllarca cezaevlerinde yatmalarına ve ölmelerine, cezaevlerinde hastalanmasına sebebiyet verildi.

İşte, bu nedenle askerin hem terörle mücadelede hem savunma yapmada morali kalmamıştır. İşte, bu morali yeniden vermek, Silahlı Kuvvetlerimizi terörle mücadele edebilecek güce kavuşturmak için böyle bir düzenlemeye bugün ihtiyaç duyulmuştur. Aslında askerlere karşı bu zulmü yargı kanalıyla yapmaya çalışan bu siyasi iktidardır. Hatta kendi savcılarını, hâkimlerini değiştirmek suretiyle birçok askerin haksız yere tutuklanmalarına ve bu nedenle onların morallerinin bozulmasına sebebiyet veren bu iktidardır.

ORDUYU PASİFLEŞTİRDİNİZ

Askerin asli görevini yapmasına izin vermemiştir bu iktidar. Askere öyle yan gözle bakmıştır ki sanki düşman Silahlı Kuvvetlermiş gibi değerlendirmiş, dolayısıyla Silahlı Kuvvetleri pasifize eden ortamı kendi elleriyle yaratmıştır.

Elbette ki askerî düzen, savunma düzeni yeniden sağlanacaktır, bu ülkenin barışa ve huzura ihtiyacı vardır. Yıllar önce bu hâkimiyeti güneydoğuda ve doğuda terör örgütüne karşı kaybeden siyasi iktidarın, nasıl olduysa yıllar sonra aklı başına gelmiş, gerçekten yeni bir düzeni kurmaya ve askerin gücünü yeniden kullanmasına olanak sağlayacak, moral sağlayacak bu düzeni önümüze getirmiştir.

Bu iktidar, askerin ülkenin güvenliği için oluşturduğu EMASYA Protokolü'nü yok saymış, ortadan kaldırmış ama bakmış ki olmamış, yıllar sonra, onu da yine yürürlüğe koymak suretiyle bunu düzeltme yoluna gitmiştir.

TERÖRLE TÜRKİYE’Yİ KAOSA SÜRÜKLEDİNİZ

Siyasi iktidar gerçekten çok büyük bir yanlışın içine girmiştir. O nedenle ülkenin güneydoğusunda askerimizin, polisin şehit olmasına sebebiyet vermiştir. Orada ekonomik yıkım gerçekleşmiştir. İktidar, terörle mücadele edeceği yerde müzakereyi seçmiş, Türkiye'yi tam bir kargaşanın, kaosun, terörist yuvasının altında bırakmıştır.

TÜRK ORDUSU VE MİLLETİNDEN ÖZÜR DİLEYİN

Siyasi iktidarın, bu kanunun çıkarılmasıyla birlikte hem Türk milletinden hem de Türk Silahlı Kuvvetlerinden özür dilemesi gerekmektedir, ancak bu şekilde askere karşı zulmü affedilebilir.'

 Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Politika

Yolcu uçağı 'millet kıraathanesi' oldu!

Politika

Bahçeli'nin elini öpen İyi Partili Arkaz'dan açıklama!

Politika

CHP'den Enis Berberoğlu tepkisi

Politika

TKP: Düzenin işçi cinayetleri sürüyor!

Politika

Dışişleri'nden ABD ziyareti açıklaması

Politika

OHAL sonrası düzenleme TBMM'den geçti!

Politika

Oktar'ın dijital arşivi ele geçirildi

Politika

CHP'li Gamze İlgezdi: 68 bin 375 sağlık çalışanı şiddet mağduru!

Politika

Erdoğan'ın danışmanı Uçum'un 'yeni rejim' açıklaması ne anlama geliyor?

Politika

TKH: Kemal Türkler ve mücadelesi unutulmayacak!

Politika

Türkiye ile Hollanda, ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldı

Politika

JP Morgan'dan 'damat' göndermeli Türkiye yorumu