darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Erdoğan: Savaşa hazırız!

Chris Stephenson ilk duruşmada beraat etti

Barış Bildirisi imzacılarından İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Görevlisi Chris Shephenson hakkında "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. 15 Mart 2016'da çantasından çıkan HDP broşürleri nedeniyle PKK propagandası yaptığı iddiasıyla hakkında 5 yıl hapis istemiyle dava açılan Stephenson beraat etti.

Evrensel'in haberine göre, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmayı Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, Esra Mungan ve  Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve Prof. Dr. Yaman Akdeniz'in de aralarında olduğu çok sayıda akademisyen ile HDP milletvekili Garo Paylan izledi.

Savunmasında barış istemenin suç olmadığını vurgulayan Stephenson, "1999 yılında Bilgi Üniversitesi'nde çalışmaya başladım. Bu ülkede çocuk büyüten bir baba olarak barış istemekten daha doğal bir şey yok. Terör ve şiddetin yüzünü 10 Ekim'de gördüm. Bu yüzden Barış İçin Akademisyenler metnini imzaladım" dedi. İddianamede propagandayla suçlandığını hatırlatan Stephenson, "Bunu hiçbir zaman yapmadım. Davetiyeleri çantamdan çıkarmadım kimseye vermedim. Barış istiyorum, bu suç değil yöneltilen bütün suçları reddediyor ve isnat edilen suçun maddi manevi unsurları oluşmadığı için beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, Stephenson'a yöneltilen suçlamaların yasada suç olarak tanımlanmadığını belirterek beraatine karar verdi.

İlgili Haberler

Güncel

Okul servis araçları yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

Muş'ta mobilya fabrikasında yangın

Güncel

Haseki Hastanesi ek binasında yangın!

Güncel

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Ankara'da

Güncel

Borç verdiği kişiyi yolda durdurup öldürdü

Güncel

FETÖ'den aranan emniyet eski müdürü yakalandı

Güncel

Ankara'da silahlı saldırı: Çok sayıda yaralı var

Güncel

MHP'den 'döviz hesabı' kararı

Güncel

Hakan Atilla Pensilvanya cezaevine nakledildi

Güncel

Çakıcı'nın adamlarına operasyon: Çok sayıda gözaltı var

Güncel

Benzin ve motorine büyük zam!

Güncel

Kocaeli'de, hafriyat kamyonunun çarptığı bisikletli öldü