Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

CIA'dan çıplak fotoğraf işkencesi

ABD istihbarat örgütü CIA’in, terör şüphelilerinin çırılçıplak fotoğraflarını çektiği ortaya çıktı. Guardian gazetesinin bir ABD yetkilisine dayandırdığı haberine göre 11 Eylül saldırılarının ardından başlatılan “teröre karşı savaş' sırasında şüphelilerin, Libya, Mısır, Suriye gibi ülkelerdeki sorgu merkezlerine gönderilmeden önce gözleri ve elleri bağlı halde çıplak fotoğraflarının çekildiği belirtildi.

Şüplelilerin vücutlarında yaralanmalar görüldüğü, bazı fotoğraflarında CIA görevlileri de şüphelilerin yanında yer aldığı aktarıldı. Fotoğrafların çekilme nedeninin şüphelilerin fiziksel durumunu belgelemek amaçlı, gönderildikleri ülkelerde işkence görmeleri halinde, CIA’in olası suçlamalardan kendisini korumak istemesi olabileceği belirtildi. İnsan Hakları İçin Doktorlar örgütünden Dr. Vincent Iacopino, fotoğrafları cinsel saldırı olarak nitelendirdi.

İnsan hakları ihlali

Haberde uluslararası insan hakları kanunlarına göre mahkumların fotoğraflarının çekilmesinin, belirli durumlar dışında, yasak olduğunun altı çizildi. Harvard Üniversitesi’nden Nathaniel Raymond, Guardian’a yaptığı açıklamada “CIA ya da başka bir ABD kurumunun gözaltındakilerin çıplak fotoğraflarını çektiği yönündeki her türlü kanıtın iç hukuk ve uluslararası hukukun ihlali nedeniyle araştırılması gerektiğini' belirtti.

ABD Senatosu 2014 yılında açıkladığı CIA’nın 500 sayfalık 'işkence’ raporunda istihbarat örgütün şüphelilerin fotoğraflarını çektikleri belirtilmiş ancak bu fotoğrafların çıplak olduğu bilgisi yer almamıştı.

İlgili Haberler

Dünya

Çavuşoğlu: Esad ile çalışmayı düşünürüz

Dünya

Afrin'de halk pazarına bombalı saldırı

Dünya

Almanya'da üçüncü cinsiyeti seçmek artık mümkün

Dünya

AB'den Türkiye'ye Suriye operasyonu 'uyarısı'

Dünya

Viyana'da 50 bin kişi hükumeti protesto etti

Dünya

'ABD Donanması Rusya ile savaşsa yenilir'

Dünya

Sait Yılmaz | Tanrının adamları...

Dünya

Kimse anlam veremedi: Metroda önce bağırdı, sonra saldırdı!

Dünya

Dalgıcın bu halini gören doktorlar şaşkına döndü!

Dünya

Sarı yelekliler Brüksel sokaklarında...

Dünya

Donald Trump'ın kabinesinde bir ayrılık daha

Dünya

Ukrayna'da savaş uçağı düştü