Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

AKP'ye anketlerden kötü haber: Hiç olmadığı kadar geride

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Cihaner'e kumpasa ağır ceza!

Erzincan’da aralarında dönemin başsavcısı İlhan Cihaner ile 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk’in de olduğu çok sayıda kamu görevlisine karşı gerçekleştirilen Ergenekon davasında beraat kararının çıkmasının ardından açılan dava sonunda gizli tanıklara ceza yağdı. Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi, davanın gizli tanıklarından Munzur kod adlı Serkan Zirek'e 23 yıl hapis verirken Hazar kod adlı Ahmet Koç ise 6 yıl 5 ay hapse mahkum edildi.

Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre, Erzincan'daki Ergenekon soruşturmasının bir kumpas sonucu açıldığı iddialarının ardından açılan dava dün sonuçlandı. Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi gizli tanık Zirek'i "örgüt üyesi olmak, hürriyetten alıkoymak ve yalancı tanıklık" suçlarından toplam 23 yıl hapse mahkumetti. Mahkeme diğer sanık Ahmet Koç'a ise 6 yıl 5 ay hapis cezası verdi. Gizli tanık Munzur, kurmay Albay Dursun Çiçek'in Erzincan'a geldiği ve "irtica ile mücadele eylem planının" Çiçek'in gelişinden sonra Cihaner ve diğer kamu görevlileri tarafından uygulandığı yönünde ifade vermişti.

Eski savcı Bozkurt firari

Erzincan Başsavcılığı'nın iddianamesinde 'Efe kod adlı gzili tanık, eski savcı Bayram Bozkurt ile diğer sanıklar hakkında "Paralel Devlet Yapılanması (PDY)/Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Terör Örgütü adına suç işleme, yalan tanıklık ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’suçlamalarıyla 12 yıldan 22 yıl dokuz aya kadar hapis cezası istenmişti. CHP İstanbul Miletvekili İlhan Cihaner ve diğer mağdurların suç duyuruları üzerine hakkında soruşturma başlatılan Bozkurt Ankara’da gözaltına alınıp Erzincan’a götürülmüş, tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemece 'adli kontrol’ şartıyle serbest bırakılmıştı. Savcının üst mahkemeye yaptığı tutuklama talebi de reddedilmişti. Mahkeme tensiple birlikte hakkındaki suçlamaların niteliği ve kaçma ihtimaline karşı sanık Bozkurt hakkında tutuklama kararı alıp yakalama kararı çıkardı.

Bozkurt'u bırakan hakime terfi

İlhan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, mahkemenin verdiği kararla artık gizli tanıklık yapan kişilerin "pis işlere" bulaşmaları durumunda ağır sonuçlarla karşılaşacaklarını belirterek "Gizli tanık Munzur 23 yıla mahkum olurken Erzincan Adliyesi'nde yargı mensupları HSYK'nın soruşturma başında Bayram Bozkurt'u serbest bırakan hakimi (Hafize Yavuz) Antalya'ya hakim tayin etmesinin terfi olduğunu konuşuyor. Doğrudan yargılamayı yapan insanlar bunu telafuz ediyorlar. Biz bu durumda bu kumpas davasını açan savcılar Osman şanal ve Taner Aksakal'ın kaçırılmaya çalışıldığını düşünmeye başladık" dedi.

"Munzur dağları güzel..."

İlhan Cihaner, 3. Ordu Komutanı Berk, CHP İstanbul Milletvekili emekli Albay Dursun Çiçek ve MİT yöneticilerinin beraat ettiği Ergenekon davasının üç gizli tanığının yargılandığı davada savunma yapan Munzur kod adlı Serkan Zirek şunları söylemişti: “Savcı Bayram Bozkurt, Erzincan'da çalıştığım kafeye gelip giderdi. Bir gün beni telefonla arayarak, 'Senin garsonluğun güzel, sana askeriyede iş ayarladık. Erzurum'a gel' dedi. Gittim. 'Ne iş ayarladınız' diye sorunca, 'Askeriyede garsonluk yapacaksın ama bunun için seni savcı beyle tanıştıracağım' dedi. Burada Osman Şanal ile tanıştık. Kimliğimin fotokopisini çektiler, 5-6 tane asker fotoğrafı gösterip, 'Bunlar sana yardımcı olacak, seni işe alacaklar. 5-6 sayfa ifade tutanağını imzala, işin hazır' dediler. Ben de işe gireceğim diye imzaladım. Şanal bana, 'Sizin oranın Munzur dağları güzel seni Munzur yapalım' dedi. Ben de 'ne Munzur'u' diye sorunca, 'Seni tanık yaptık savcı Bayram anlatmadı mı' dedi.Sonrasında adımı gazetelerde görünce Savcı Bozkurt'un yanına gidip, her şeyi anlatacağımı söyledim. O da, 'Sakın yapma, 4-5 sene ceza yersin' dedi. Erzincan savcılığına gidip ifade verdim ve 'Bu ifadeler benim değil' dedim. Ama savcılık çıkışında polisler beni alıp Osman Şanal'a götürdü. Şanal bana, 'Erzincan'da verdiğin ifadelerin baskı altında alındığını söyleyeceksin' diyerek bir ifade hazırladı ve imzalattı. Dursun Çiçek'in duruşmasına gittiğimiz zaman, 'Benim burada ne işim var, ben bu adamı tanımıyorum' deyince, bana 'Sen bir şeye karışma, biz sana ne söylediysek o şekilde söyle' dedi. Bizi bu hale getiren Bayram Bozkurt'tan şikayetçiyim.'

İlgili Haberler

Güncel

FBI: ABD'de nefret suçları art arda 3 yıldır yükseliyor

Güncel

Öğretmenler atama bekliyor, 10 bin bekçi daha alınıyor!

Güncel

Foça'da patlama sesi

Güncel

İdil Kültür Merkezi'nde gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı

Güncel

Atlı polisler göreve başladı

Güncel

İtalya'dan Türkiye'nin Libya Konferansı'ndan çekilmesine ilişkin açıklama

Güncel

Billboardlara reklam yerine çöp astılar

Güncel

Hakkari'de füze saldırısı: 3 işçi yaralandı

Güncel

Zabıta, bir gencin sattığı pamuk şekerleri ayağıyla ezdi

Güncel

Fındık kabuğundan mangal kömürü elde edip satıyor

Güncel

Balıkesir'li İskender, 40 yıldır dağda yaşıyor

Güncel

KESK işsizlik ve yoksulluğa karşı miting hazırlığında