darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Cihatçılar Halep'te 'Büyük savaş' başlattılar!

Suriye ordusunun kuşatması altında bulunan Halep'in doğusundaki cihatçılar büyük bir operasyon başlattı. Tek bir çatı altında birleşen onlarca cihatçı örgüt kuşatmayı kırmayı amaçlıyor.

Cihatçıların böyle bir operasyona başlayacağını daha önce açıklayan Suriye ordusu bölgeye takviye yapmış, Rusya da bu savaşta kullanılmak üzere bölgeye yüksek teknolojiye sahip bir dizi silah konuşlandırmıştı.

Bu sabah başlayan operasyonda cihatçılar önce Halep'teki Nayrab Hava Üssü'ne Grad tipi füzelerle saldırdı.

Halep'teki cihatçı gruplardan Fastaqim'in temsilcilerinden Zekeriya Malahifji ise Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "Bugün savaşın başlangıç günü. Tüm muhalif örgütler bu savaşa katılacak" dedi.

Cihatçılar en az 15 sivili katlettiler!

Fransız haber ajansı AFP, bugün başlayan çatışmalarda nedeniyle Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgelerde öğlen saatlerine kadar en az 15 sivilin öldüğünü ve 100'den fazla sivilin de yaralandığını duyurdu.

'Nusra Cephesi de operasyona katılıyor'

Cihatçılar desteklediği bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise karadan karaya atılan Grad füzelerinin yalnızca Nayrab Hava Üssü'nü değil, Lazkiye'deki Hmeymim Hava Üssü'nün yakınlarındaki bölgeleri de hedef aldığını, bu saldırılarda bir kişinin öldüğünü, altı kişinin de yaralandığını açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, operasyona katılanlar arasında El Kaide'den ayrılarak adını Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi'nin de olduğunu duyurdu.

Gözlemevi, cihatçıların sabah saatlerinden itibaren 2 intihar bombacısı ve 150'den fazla füze kullandığını bildirdi. Suriye ordusunun da füzelerle karşı saldırılar düzenlediği bildiriliyor.

Halep'teki Suudi Arabistan kontrolünde olduğu bilinen cihatçı grup İslami Cephe ise füzelerin El Kaide liderinin kişisel temsilcisince kurulan ve Fırat Kalkanı'nda da yer alan Kaideci Ahrar uş-Şam tarafından atıldığını ve Suriye Ordusu'na ait bir mevziyi tahrip ettiğini duyurdu.

Ekim 2016'da Suriye ve Rusya arasında imzalanan anlaşma ile Hmeymim'deki hava üssü kalıcı olarak Rusya'nın kullanımına açılmıştı.

Savaştan önce Suriye'nin en büyük şehri olan Halep, cihatçılara yönelik hiç desteğin olmadığının bilindiği bir bölgeyken, cihatçıların bu sebeple özel olarak da saldırması ile beraber 2012'den beri Suriye hükümeti ile cihatçılar arasında bölünmüş durumda. Kentin büyük çoğunluğu Suriye Ordusu'nun, doğusundaki küçük bir bölge ve kırsalı ise cihatçıların işgali altında bulunuyor.

Suriye ordusu, Eylül ayında Rusya'nın da desteğiyle Halep'i cihatçılardan temizlemek için yeni bir operasyon başlatmıştı.

Kentte yaklaşık 275 bin kişi kuşatma altında yaşıyor.

İlgili Haberler

Dünya

İsrail'den Yahudi yerleşim biriminin genişletilmesine onay

Dünya

Putin, Ürdün Kralı ile Suriye'deki durumu görüştü

Dünya

Endonezya'daki depremlerde 506 kişi öldü

Dünya

Rusya'dan ABD yaptırımlarına ilk yanıt

Dünya

MTV ödüllerinde Madonna'ya 'Aretha Franklin'i tepkisi

Dünya

Mısır'da 2 binden fazla tutukluya af

Dünya

ABD'den Rusya'ya milyonlarca dolarlık yaptırım

Dünya

ABD'de, 95 yaşındaki Nazi kampı gardiyanı sınır dışı edildi

Dünya

Microsoft: Rus hacker grubu 'Süslü Ayıları' engelledik

Dünya

İsveç'te savaş uçağı düştü

Dünya

İtalya'daki selde ölü sayısı artıyor

Dünya

Rus ordusundan görülmemiş büyüklükte askeri tatbikat!