darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Çin'den Halep açıklaması: Suriye'nin şanlı zaferini selamlıyoruz!

İki dost ülke arasındaki ilişkiler ve bu ilişkileri muhtelif alanlarda geliştirme olanaklarının ele alındığı görüşmede; özellikle terörle mücadele ve Suriye’deki krize siyasi çözüm bulma çabaları olmak üzere Suriye ve bölgedeki son gelişmeler üzerinde odaklanıldı.
Muallim Suriye ve Çin arasındaki ilişkileri ekonomi, ticari ve daha başka muhtelif alanlarda geliştirme önemine dikkat çekerken, maruz kaldığı evrensel savaş ve yaptırımlar gölgesinde Suriye ve halkına sunduğu yardımlardan dolayı Çin’ teşekkürlerini ifade etti. Muallim yıllardan beri süren bu evrensel savaş ve ekonomik yaptırımların Suriye halkına olumsuz etkilerine ışık tuttu.

Muallim terörle mücadelede uluslararası çabaların birleştirilip koordine edilmesiyle birlikte terörü destekleyen devletlerin bu desteklerini kesmelerine zorlanmaları gereğine vurgu yaptı. Bu bağlamda BM ve BMGK’nin kararlarına saygı duyulması önemini belirten Muallim; Çin ve Rusya’nın bu kararlara gösterdikleri saygının takdire şayan olduğunu kaydetti.

Görüşmede Çinli Temsilci ise ülkesinin Suriye’de dış müdahale olmaksızın siyasi bir çözüm sağlanması yönündeki ilkeli tutumunu bir kez daha ifade ederken, Suriye’nin geleceğinin bizzat Suriye halkı tarafından kararlaştırılacağı siyasi çözüm amacıyla harcanan çabalara ışık tuttu. Çinli temsilcisi ülkesinin Suriye ile ilişkileri muhtelif alanlarda daha da pekiştirme ve Suriye halkına yardımlarını arttırmaya hazır olduğunu belirtti.

Suriye hükümetinin teröre karşı savaşı ve sağladığı başarıların takdire şayan olduğunu ifade eden Çinli temsilci, bu haklı savaşında şanlı zaferin kaçınılmaz olduğuna inandığını söyledi. Çinli temsilci siyasi çözümü sabote eden terörün mutlak bir şekilde bertaraf edilmesinin kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. Terörün çifte standartlardan uzak bir şekilde bulunduğu her yerde ve hangi isim altında olursa olsun demir yumrukla yok edilmesi önemini vurgulayan Çinli temsilci, tüm beşeriyetin ortak düşmanı olan terörün özel siyasi ajandalar uğruna kullanılmaması öneminin altını çizdi.

Muallim ile görüşmesi ardından Çinli temsilci ve ona eşlik eden heyet Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat ile bir araya gelerek terörle mücadele ve ikili ilişkiler üzerine odaklı temaslarda bulunmuştu.

SANA

İlgili Haberler

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Dünya

Fransa'da ilginç yasak: Sokakta oturmak yasak

Dünya

Alman gazetesi ABD'nin yaptırımlarının etkili olmamasının nedenlerini açıkladı

Dünya

Körfez basını, Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırım vaadini nasıl gördü?

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'