darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Senin bile inanamayacağın operasyonlar duyarsan şaşırma'

Yandaş Mehmet Barlas'tan Erdoğan'a sert sözler

'CHP, 2 büyükşehiri kaybedecek'

Erdoğan konuştu, bedelli askerlik buharlaştı

'AKP yüzde 30'ları görebilir'

Cinsel isteksizliğin 10 şaşırtıcı sebebi

Mutlu bir ilişki için mutlu bir cinsellik, mutlu bir cinsellik için de cinsel istek gerekir. İşte cinsel isteğinizi artırmak için libido düşüklüğü yaratan şeyler ve onlarla baş etme yolları… 


İLAÇLAR

Cinsel hayatı en olumsuz etkileyen ilaçlar, fibromiyalji (kas-iskelet sistemi hastalığı) ağrı hapları ve antidepresanlardır.

Antidepresanlar uyarılma ve orgazmı zorlaştırarak daha aktif bir cinsel hayata set çekebilir. Östrojen, progesteron gibi hormonlar ve çeşitli doğum kontrol hapları da vücuda ağır gelerek sizi olumsuz etkiler.Kullanmak zorunda olduğunuz bu tip ilaçlar varsa, doktorunuzla konuşarak daha uygun dozda kullanmak gibi çözümler üretmeye çalışın. 
 

ALERJİLER

Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz, bu da cinsel hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Sinüs basıncı, tıkanıklık, yorgunluk, odaklanma sorunu ve sık sık hapşırmak gibi alerjik reaksiyonlar ruhsal olarak sizleri kötü etkileyecektir. Yapılan araştırmalarda alerjiye sahip kişilerin büyük çoğunluğu, yaşadıkları semptomların cinsel hayatlarını etkilediğini belirtiyor. Alerjilere karşı kullanılan antihistaminik ilaçlar vajinal kuruluğa sebep olur. Bu nedenle kayganlaştırıcı kullanarak cinselliğin tadını çıkarabilirsiniz. 
 

AĞIR DİYETLER

Eğer kilo vermek için ağır bir diyete başladıysanız size kötü haberimiz var. Vücudunuzun uzun bir zaman alıştığı yemek düzenini birden bırakarak, kendinizi en sevdiğiniz şeylerden mahrum ederek psikolojinizi kötü etkiliyorsunuz. Psikolojinizin bozulmasının yanında vücudunuz da sizi dinç kılmak için gerekli vitamin ve minerallerden mahrum kalıyor olabilir. Bunların libidonuza negatif bir etkide bulunabileceğini belki de hiç düşünmediniz. Bu nedenle kendi kendinize aşırı kısıtlayıcı diyetler yapmak yerine, uzmanlara danışarak en doğru diyet listesini belirleyin. Böylelikle hem ruhunuzu hem vücudunuz mutlu ederek yatak odanızdaki mutluluğu da yakalayabilirsiniz.
 

RAHATLAMA VE UYUMA İHTİYACI

Eğer bütün gün eve gidip kendinizi yatağa atmak istediğiniz günlerden biriyse, muhtemelen yatağa ilk girdiğiniz andan itibaren düşündüğünüz şey eşinizle birlikte olmak değildir. Sorun şu ki, erkekler rahatlamak için sekse ihtiyaç duyarken, kadınlar seks için rahatlama ihtiyacı duyarlar. Eğer kadınlar yorgunlarsa, akıllarını karıştıran şeyler varsa ve yapacakları şeyleri kafalarında listelemişlerse, seks o listenin en sonunda yer alır. Eğer bu durumdaysanız kendinizi zorlamaya gerek yok. İhtiyacınız olan şey uyumak ve yarına, yani erkeğinizle yaşayacaklarınıza kendinizi hazırlamak.
 

AŞIRI STRES

Yoğun iş planından, çocuklarla ilgilenmekten, ev işlerinden seks düşünmeye vaktiniz bile kalmıyor, değil mi? Eğer stres sizi çoktan ele geçirmişse, doğal olarak kendinizi seks için uygun ruh halinde hissetmeniz mümkün değil. Stres, mutlu ve rahat hissetmenin en büyük düşmanlarından biri. Fakat unutmayın ki, seks eşler arasındaki bağları canlı tutarak evlilik bağını da güçlendirir. Öncelikle stresten kurtulmaya çalışın. Bir kere bunu yapabildiğinizde, her zaman iyi vakit geçirdiğinizi göreceksiniz. 

AŞIRI ALKOL

Erkekler çok fazla alkol aldığında bundan kötü etkilenebilir. Fakat bu demek değil ki cinsel dürtüler alkolün etkisine bağlı. Alkol yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Eğer düşük bir libidonuz varsa , çok fazla alkol tüketmek de sizi daha yorgun hissettirebilir. Hatta bazı insanlar daha karamsar bir ruh haline bile bürünebilir. Her insan kendisine ne kadar miktar alkolün fazla geldiğini belirlemeli. Eğer belli bir miktardan sonra kendinizi daha yorgun ve motivasyonsuz hissediyorsanız, mutlaka daha azını tüketmelisiniz. Unutmayın ki sınırınızın fazlası sizi güzel bir geceden alıkoyacaktır. 
 

İLETİŞİMSİZLİK

Eğer eşinizle normalden daha sık tartışmaya başladıysanız, bu demektir ki ortada cinsel hayatınızı etkileyecek bir sebep daha var. İlişkideki zayıf iletişim de libidonuzun düşmesine sebep olur. Zihinsel olarak karşınızdaki insanın dikkatini çekmediğinizi ya da sizi dinlemediğini hissetmeye başladığınız anda onunla olmak istemeyeceksinizdir. İyi bir iletişim, partnerlerin birbirlerinin ihtiyaçlarını anlamadaki asıl anahtardır. Bu, aynı zamanda fiziksel ve duygusal yakınlaşmayı da artırır. Aranızdaki kıvılcımı yeniden keşfetmek için iletişiminizi geliştirmeye yönelik çabalayın.
 

YEME BOZUKLUKLARI

Eğer bir yeme bozukluğunuz varsa, aşırı kilolu ya da aşırı zayıfsanız, tüm bunlar birer sorun olarak karşınıza çıkar. Yeme bozukluğu, psikolojiniz ve libidonuz da dahil olmak üzere sizinle ilgili her şeyi etkiler. Yemek yeme ile ilgili problemler genelde vücudun görünümü ile alakalıdır. Belki kıyafetlerinizi çıkartmak ve birliktelik yaşamak için yeterince çekici hissetmiyor olabilirsiniz kendinizi. Böyle bir sorununuz varsa bunu önce eşinizle konuşmaya başlayarak, sonra da bir uzmandan yardım alarak çözebilirsiniz. 

MONOTONLUK

Uzun zamandır birlikteyseniz, büyük ihtimalle artık o ilk günlerin heyecanını hissetmiyorsunuzdur. Onunla konuştuğunuz halde eşiniz herhangi bir değişiklik yapma konusunda harekete geçmiyorsa seks isteğiniz sönebilir. Eşinize cinsel isteksizlik yaşadığınıza dair açılırken, önce onun ne gibi değişiklikler yapması halinde libidonuzun yükselebileceğini düşünün. Neticede bedeninizi en iyi siz tanıyorsunuz. Eşinize, uyarılabilmenizi kolaylaştıracak fikirler verebilirsiniz. 
 

TEKNOLOJİ

Cep telefonları ve internette harcanan vakit, eşlerin git gide uzaklaşmasına yol açabilir. Akıllı telefonunuz ve iPad’iniz, teknolojik gelişmelerle birlikte ilginizi ve sevginizi eşinizden daha çok çekiyor olabilir. Eğer partnerinizle iletişim kurmaya çalışmaz ve buna odaklanmazsanız; aklınızın, libidonuzun ve ruhunuzun aynı anda seks istemesini nasıl bekleyebilirsiniz? Telefonunuzu ve bilgisayarınızı kapatarak-buna televizyon da dahil- birbirinizle konuşmaya çalışarak iletişiminizi artırın.

İlgili Haberler

Sağlık

Dünyada 50 milyon kişi 'demans'tan muzdarip

Sağlık

Hava kirliliği yaşlılarda bunama riskini artırıyor!

Sağlık

Uzmanlar açıkladı: Alzheimer'lıların evden çıkması gerekiyor işte sebepleri

Sağlık

Çapkınlık kanser yapar mı?

Sağlık

Tabip Odası'ndan şarbon raporu: Acil önlem alınmalı

Sağlık

Kozmetik ürünlerde kimyasal uyarısı!

Sağlık

Uzun süre devam eden farenjit kalıcı olabilir!

Sağlık

Burun ameliyatlarında merak edilen 7 soru

Sağlık

'Düzenli aspirin kullanmak zararlı olabilir'

Sağlık

Sürekli yorgun uyanmanızın ve sinirli olmanızın sebebi bu olabilir

Sağlık

Gurbetçi kadının organları üç hastaya umut oldu

Sağlık

Diyarbakır'daki sağlık örgütleri: Bir çocuk şarbondan öldü!