Çok Okunanlar

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Sincan'da Gökçek krizi

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

Cinsel istismar davasında emekli müdür Adil Ş. tutuklandı

İzmir'in Menderes ilçesinde, 2 yıl önce yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine 'porno film izlettiği' ve 'cinsel istismarda bulunduğu' iddiasıyla 102 yıl hapsi istenen emekli öğretmen müdür Adil Ş.'nin tutuksuz yargılandığı davada Bekir Yurtseven başkanlığındaki mahkeme heyeti, mağdur Ş.Y.'nin ifadesinin alınmasından ardından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile üç baro dışındaki müdahillik taleplerini reddetti. Verilen kısa bir aranın ardından sanığın tutuklanmasına oy çokluğu ile karar verilip, duruşma 22 Eylül'e ertelendi.

Üye Hakim Gürsel Tekin ise Ş.Y.'nin verdiği ifadenin çelişkili olduğunu, sanığın tutuklanmasına gerek bulunmadığını belirtip, karara muhalif kalıp şerh koydu. Kararın açıklanmasının ardından sanık Adil Ş., polis tarafından elleri kelepçelenerek cezaevine götürüldü.

Sanık Adil Ş.'nin avukatı Atilla Ertekin, tutuklamaya 7 gün içerisinde itirazda bulunacaklarını söyledi.

"SONUÇ ÖNEMLİ"

Duruşma sonrası, olayın ortaya çıkmasında büyük rolü olan öğretmen Saadet Özcan, mutluluğunu gözyaşları içinde dile getirdi. Saadet Özcan "Benim için asıl sonuç önemli. Tutuklama kararı için çocuklar adına çok mutluyum. Çünkü tahliye edildiği gün çocukların özgürlükleri elinden gitmişti. Çocuklar günlerce beni arayıp, 'Öğretmenim ya gelirse, ya gelirse' dediler. Ben de onlara 'Sizi uydudan izliyorlar. Sizi koruyorlar' dedim. Kendilerini güvende hissetmeleri için uğraştım. Ama bugün gerçekten güvendeler, bunu biliyorum" dedi.

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan da şunları söyledi:
"Bu davayla ilgili iki ay önce bir kadın derneği tarafından dilekçe verildi. Merkezimizde uzmanlaşmış meslektaşlarımızı olay yerine gönderdik. Mağdur ve mağdur yakınlarıyla görüşmelerini sağladık. Ve olayın çok ciddi boyutlarda olduğunu gördük. Davaya müdahil olma talebinde bulunduk. Üç baronun müdahilliği kabul edildi."

Baroların, insan haklarını koruma görevi de olduğuna dikkat çeken Özcan, bu nedenle müdahilliğin çok önemli, mahkeme heyetinin bunu kabul etmesinin de çok olumlu olduğunu söyledi. Özcan, "Bu tür davalarda her zaman aktif görev alacağız ve cezaların caydırıcı olması için elimizden geleni yapacağız. Çocukların yaşı ve çokluğu dikkate alındığında tutuklama kararı çok yerinde bir karardır" diye konuştu.

İzmir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi sorumlusu avukat Nuriye Kadan, "Bugün şunu gördük ki, birlikten güç doğar. Bu davanın hızlı sonuçlanmasına doğru adım attık. Sanık hak ettiği cezayı almalı. Barolar müdahil olduğunda daha hızlı kararlar çıkıyor. Biz çocukları dinledik, anlatımlarına inandık" dedi.

Tutuklama kararının gerekçesinin sorulması üzerine Kadan, "Çocuk ifadesinde sanığın yaptıklarını anlattı. Daha önce konuşmamıştı bu çocuğumuz. Şimdi konuşunca sanık da tutuklandı" dedi.

İlgili Haberler

3.Sayfa

Otomobil bahçeye düştü: 3 yaralı

3.Sayfa

Otobüs refüje çarptı: 20 yaralı

3.Sayfa

İnşaatta beton kalıpları çöktü: 2 işçi yaralı

3.Sayfa

Beylikdüzü'nde zincirleme trafik kazası

3.Sayfa

10 yıldır aranan 'kabus' yakalandı!

3.Sayfa

Servis ile iş makinesi çarpıştı: 14 engelli çocuk yaralandı

3.Sayfa

Halat koptu, balkonun penceresini yakalayıp hayata tutundu...

3.Sayfa

Kantin işletmecisi, cinsel istismardan tutuklandı

3.Sayfa

Köyde çıkan yangında 5 ev kullanılamaz hale geldi

3.Sayfa

İstanbul'da polisle çatıştılar

3.Sayfa

İzleyeni şaşkına çeviren görüntü: Bu adamlar ne yapıyor?

3.Sayfa

Alman koruyucu ailenin evinde ölen Savaş bebek, son yolculuğuna uğurlandı...