unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Çipras, IMF'den memnun değil

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a Yunanistan kurtarma programının ilk gözden geçirmesinin tamamlanması için yapılan müzakerelerde IMF'in Yunanistan'a yardımların serbest bırakılması için ekstra tedbirler alınması konusunda ısrarından duyduğu memnuniyetsizliği iletti. 

Yunan hükümetinden yapılan açıklamaya göre Çipras, Tusk'tan AB liderler zirvesi toplamasını isterken, Tusk ise Euro Bölgesi maliye bakanlarının önümüzdeki günlerde bir araya gelerek yaşanan bu kilitlenmeyi aşmaya çalışmalarını önerdi.

Yunanistan'dan yapılan açıklamada, "Başbakan Çipras, Başkan Tusk'tan eğer Eurogroup toplantısı yapılacağı konusunda önümüzdeki saatlerde bir teyit alınamaz ise insiyatifi ele alarak AB liderler zirvesi için çağrı yapmasını, Euro Bölgesi'nde yeni bir belirsizlik sarmalı oluşmasının önüne geçmesini istedi" ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamaya göre Çipras ile Tusk yarın yeniden görüşerek durum değerlendirmesi yapacaklar.  Yunanuistan Hükümet Sözcüsü Olga Gerovasili de IMF'i ortaya koyduğu talepler ile Yunanistan ile AB arasında bir anlaşmaya varılmasını baltalamaya çalışmakla suçladı. Gerovasili yaptığı açıklamada, Yunanistan'a yeni yardım dilimlerinin verilmesinin yolunu açacak gözden geçirme çalışmalarının tamamlanmasını sağlayacak bir anlaşmaya varılmasının IMF'ın Atina'dan talep ettiği olağan üstü tedbirler paketi tarafından engellendiğini söyledi.

IMF'in talep ettiği bu olağan üstü tedbirlerin Yunanistan Anayasası'na uygun olmadığını savunan Grevasilli, "Atina, olağan üstü tedbirler yerine bütçe hedefleri riske girdiğinde tetiklenecek otomatik harcama kesinlerini konuşmaya istekli, ancak bundan öteye gidemeyiz" diye konuştu.  
 Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Sayın Başkan...

İlgili Haberler

Ekonomi

Sigara tiryakilerine kötü haber!

Ekonomi

Benzine gece yarısından sonra zam!

Ekonomi

IMF, Türkiye için büyüme beklentisini açıkladı

Ekonomi

DİSK-AR İşsizlik Raporu'nu açıkladı: TÜİK yalan mı söylüyor?

Ekonomi

İşte AKP'nin yarattığı 'güçlü' Türkiye: Beş tarım ürünü dışında her şey ithal

Ekonomi

Emekçiye zulüm bitmiyor... O şirkette et kullanımı yasakladı

Ekonomi

Bütçede dev açık

Ekonomi

Altının gramı haftaya nasıl başladı?

Ekonomi

İşsizlik rakamları açıklandı!

Ekonomi

Fed'in 'yarı yıl para politikası raporu' açıklandı

Ekonomi

Merkez Bankası ve kamu bankaları damadına, TMSF Erdoğan'a bağlandı

Ekonomi

SPK, o düzenlemeyi kaldırdı