darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Çocuk gelin AYM'de

ANKARA 10’uncu Aile Mahkemesi (AYM) önüne gelen bir dava dosyasına göre, 3 yıl önce 13 yaşındaki H.G. isimli kız çocuğu, 18 yaşından büyük akrabası A.Ç. tarafından cinsel istismara maruz kaldı. A.Ç. hakkında dava açıldı. Yargılama sürerken, aileler arasında anlaşma sağlandı, kızın ailesi şikâyetini geri çekti ve A.Ç. hakkında açılan dava düştü. 

Kızın anne ve babası, Ankara 10’uncu Aile Mahkemesi’ne dava açarak yaşı küçük kızın, istismarcısı ile evlenmesine izin verilmesini istedi. Bu sırada Gündem Çocuk Derneği, Ankara 6’ncı Aile Mahkemesi’ne dava açarak “Çocuk evliliklerin hak ihlali olduğunun tespiti ve önlenmesine' karar verilmesini istedi. Dava, diğer dava ile birleştirildi.

Davanın dün yapılan karar duruşmasına H.G.’nin anne ve babası ile tarafların avukatları hazır bulundu. Baba M.G. ifadesinde, “Benim kızım ile akrabamız A.Ç. birbirlerini istediler. Biz de 3 sene önce birlikte yaşamalarına karar verdik. Bir çocukları oldu. Evlenmelerine izin verilmesini istiyorum' dedi. 

ANAYASA’YA AYKIRI 
Gündem Çocuk Derneği avukatı Şahin Antakyalıoğlu ise savunmasında erken evliliklerin, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, “Bu nedenle bu maddenin iptali yönünde mahkemece AYM’ye gidilmesini talep ediyoruz. Bu çocuk evliliklerinin hak ihlali olduğunun da tespitini, asıl davanın da reddini istiyoruz' değerlendirilmesinde bulundu. 

'DAVA DURDURULSUN’ 
Hâkim Nevin Birinci, Türk Medeni Kanunu 124’üncü maddesinde düzenlenen “Erkek veya kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve önemli bir sebeple 16 yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir' hükmünün iptali için AYM’ye başvurma kararı verdi. Hâkim Birinci, bu nedenle mevcut davanın durdurulmasına da hükmetti.

ERKEN EVLİLİKLER TARİHE KARIŞACAK
AVUKAT Şahin Antakyalıoğlu, Hürriyet’e, söz konusu kanun maddesinin ilk defa AYM’ye taşındığını belirterek “AYM’nin, ilgili kanun maddesini iptal etmesi halinde, erken yaşta evlilikler, mahkeme kararıyla da olsa tarihe karışacak. Artık 18 yaşından küçüklerin evlenmesinin önüne geçilecek. Binlerce çocuk yaşta evlilik var. AYM’den çıkacak karar, bu evlilikler nedeni ile açılan davalar için de belirleyici olacak' dedi.
Mesut Benli- Hürriyet
 

İlgili Haberler

Güncel

CHP Bartın: 24 Haziran'da birinci parti olduk, belediyeleri biz kazanacağız

Güncel

Sömürü bitmiyor: Suriyeli çocukları ayda 300 TL'ye çalıştırıyorlar

Güncel

Kara Harp Okulu'nda 'Cuma namazını hangi tarikatın imamı kıldıracak' kavgası

Güncel

AKP'den 'ABD Büyükelçiliği'ne saldırı' açıklaması

Güncel

Eski AKP'li vekilden Anadolu Ajansı'na 'HDP' tepkisi

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırıya ilişkin Ankara Valiliği'nden açıklama

Güncel

Skyland İstanbul'a milyonlar, işçilere insanlık dışı koşullar!

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden silahlı saldırıya ilişkin açıklama

Güncel

Nagehan Alçı'dan 'taciz' iddiası: Köşe yazarının yaptıklarını...

Güncel

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Güncel

Washington Büyükelçisi Kılıç'tan Levy'in yazısına tepki

Güncel

Çiçek satan anne ve oğluna otomobil çarptı!