Çok Okunanlar

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Der Spiegel kapağında

Alman Der Spiegel Dergisi, yeni çıkacak (2 Mart Cumartesi bayilerde olacak) sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kapağına taşıdı. 

Dünya çapında etkili haftalık haber-analiz dergilerinden biri olan Der Spiegel, büyük bir Erdoğan karikatürünün altına Almanya Başbakan'ı Angela Merkel'i yerleştirerek, 'Korkunç Arkadaş' başlığıyla çıktı. Karikatürde, Erdoğan'ın arkasına kağıttan bir uçak saplanmış görünüyor. Bu ayrıntıyla düşürülen Rusya uçağına bir gönderme yapılıyor.

Sinirli ve yumruğunu sallayan, öfkeli ama perişan bir Erdoğan portresi ile Türkiye Cumhurbaşkanının zor durumda olduğu vurgulanıyor.

Kapakta yer alan spotta ise "Özgürlük ve demokrasiye karşı Erdoğan kampanyası" ifadeleri kullanıldı. Bu ifadeyle, Erdoğan'ın Türkiye'de özgürlük ve demokrasi için bir tehdit oluşturduğu ima ediliyor.

Bilindiği gibi, bir Alman televizyonunda yayınlanan ve Erdoğan'ı karikatürize ederek eleştiren bir program nedeniyle Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak nota verilmiş ve yayının engellenmesi istenmişti. Türk Dışişleri yaptığı açıklamada, bu istemin, söz konusu programın Alman devlet televizyonu ARD'de de yayınlandığı için gündeme getirildiğini belirtmişti.

Ancak, AKP Hükümetinin bu istemi, "Almanya'da basın özgürdür, müdahale edemeyiz" denilerek geri çevrildi. Ardından söz konusu programın devamı da aynı televizyonda yayınlandı. ZDF televizyonu bu programdan hareketle Türkiye'deki basın özgürlüğünün durumuna ilişkin bir dosyaya yer verdi.

Şimdi, Der Spiegel dergisinin son sayısındaki kapağı nedeniyle, AKP Hükümeti'nin yeni bir 'nota' vererek yayıyının durdurulmasını isteyip istemeyeceği merak ediliyor.

İşte o kapak; 

der-spegel.png

İlgili Haberler

Dünya

İran: ABD bölgedeki başarısızlıklarından bizi sorumlu tutuyor

Dünya

Suriye ordusu Tilul El Sefa'yı IŞİD'den temizledi

Dünya

Çin Dışişleri: Hiçbir gelişen ülke Çin'le işbirliğinden dolayı borç çukuruna sürüklenmedi

Dünya

APEC Zirvesi tartışmalı geçti: Sonuç bildirisi yayımlanmadı

Dünya

Macron: Avrupa daha güçlü olmalı ve daha bağımsız hale gelmeli

Dünya

Hindistan'da kasırga felaketi: 33 ölü

Dünya

Belçika'da sadece kadınlardan oluşan özel kuvvet kuruluyor

Dünya

İngiltere Başbakanı May: Görevden alınırsam AB'den çıkış süreci uzar

Dünya

Irak yaptırım altındaki İran'la takas yoluyla ticaret yapacak

Dünya

Fransa sarı yelek ile sarsıldı!

Dünya

Trump'tan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

California'daki yangınlarda ölü sayısı 71'e yükseldi