Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan hakaret davaları konusunda da 'kandırılmış'

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Kızılay Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı: “ABD’de Sayın Obama’ya hakaretten biri daha geçenlerde üç yıla mahkum oldu. Almanya’da biri Merkel’e hakaretten iki yıla mahkum oldu.'

Öncelikle Erdoğan tüm dünyadan topu topu iki örnek verebilirken, Türkiye’de 'Erdoğan’a hakaret’ davalarının sayısı 2 bine dayandı ve neredeyse dört günde bir bu yönde dava açılıyor.

İkincisi, Erdoğan’ın bahsettiği her iki vaka da Türkiye’de artık vakayi adiye haline gelen 'Erdoğan’a hakaret’ davalarıyla 'biraz’ farklı.

'O gaspçıyı öldürmek anayasal görev’

ABD’nin Wisconsin eyaletinde 55 yaşındaki Brian Dutcher adlı birinin Facebook paylaşımları nedeniyle geçtiğimiz günlerde üç yıl hapis cezası aldığı doğru. Ancak Erdoğan’ın dediği gibi 'hakaret’ten değil, kullandığı ifadelerin 'ölüm tehdidi’ kapsamına girmesinden.

Dutcher, Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda Obama’nın Wisconsin ziyareti öncesinde, “Umarım başkanlık numarası yapan bu adama temiz bir kurşun sıkarım. Onu öldürmek anayasal görevimiz' diye yazmıştı.

Bu paylaşımdan sonra, Obama’nın ziyareti sırasında uğradığı kütüphaneye giden Dutcher, kapıdaki görevliye “Gaspçı buradaymış. Şansım olsa onu dışarı çıkarıp kurşunlardım' demişti.

'Merkel kurşuna dizilsin’

Erdoğan’ın değindiği 'Merkel’e hakaret’ davasında ise 21 Ekim 2015 tarihinde Facebook’tan çok sayıda ırkçı paylaşımı bulunan bir kişi iki yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Iphofen kentinde yaşayan 31 yaşındaki bu kişinin, mali suçlar dışında hemen hemen her alanda sabıka kaydı olduğunu belirten savcılık, şüphelinin daha önce 'uyuşturucu, ruhsatsız silah bulundurma, alkollü araç kullanma, çevreye maddi zarar verme’ gibi suçlardan da poliste kaydı bulunduğunu açıklamıştı.

Savcılık ayrıca, söz konusu suç yoğunluğunun iki yıl üç ay gibi yüksek hapis cezası verilmesinde belirleyici olduğunu belirtmişti.

Suçlarını itiraf eden 31 yaşındaki kişi, zenofobik (yabancı düşmanlığı) ve ırkçı paylaşımlarının yanı sıra göçmenler icin “Bunları Auschwitz’te yakmalı' şeklinde yazılarıyla dikkat çekmiş, 2014 yılında da Merkel’i izlediği politika nedeniyle 'vatan haini’ ilan edip 'kurşuna dizilmesini’ talep etmişti.

İki lider de şikayetçi olmadı

Bir 'nüans’ daha: Türkiye’deki davaların çoğunu ya Erdoğan’ın avukatları açıyor ya da sonradan müdahil oluyorlar. Söz konusu vakalarda ise ne Obama ne Merkel şikayetçi olup dava açtı. Her ikisi de kamu davası olarak görüldü.

Dört günde bir dava

'Erdoğan’a hakaret’ tablosu yetkili ağızlardan şöyle:

ABD merkezli insan hakları kuruluşu Freedom House’un Başkanı Mark P. Lagon, geçen ay Erdoğan’ın 2015 yılında ortalama dört günde bir hakaret davası açtığını söylemişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da yine geçen ay 'Erdoğan’a hakaret’le ilgili 1845 dosyaya kovuşturma izni verildiğini açıklamıştı.

İlgili Haberler

Politika

KHK'lı doktorların çalışmasını kısıtlayan madde değiştirildi

Politika

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

Politika

'Anadolu'da gençler çok yalnız ve umutsuz'

Politika

Edirne'de Atatürk'e hakaret ettiği için tutuklanan Şahin, serbest bırakıldı

Politika

CHP'li Torun'dan Mansur Yavaş açıklaması

Politika

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız

Politika

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Politika

Eski Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

Politika

CHP, Ankara ve Eskişehir adaylarını belirliyor

Politika

AKP Erbaş'a sahip çıktı: Hasta ziyaretinin siyaseti olmaz

Politika

HDP'den Kılıçdaroğlu-Türk görüşmesine ilişkin açıklama

Politika

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?