darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

'Cumhurbaşkanımız halimizi görsün'

Tarsus’a bağlı 12 mahallede bulunan seralarda hasat dönemi başlayan örtü altı patlıcan ve kabaklarını kurtarmak isteyen üreticiler çareyi hasat ettikleri ürünleri sandallarla taşımakta buldu. Bel seviyesine gelen sulara giren üreticiler, zorlu koşullarda ürün topladı. Sera sahipleri, topladıkları ürünleri sandalla karaya taşıdı.

Merkez Akdeniz ilçesi ve Tarsus’ta toplam 60 bin dekarlık örtülü tarım arazisi su altında kaldı.

Selden etkilenen 30 bin dekara yakın tarım arazisinin bulunduğu Tarsus’ta kurtarabildiği ürünü kar sayan üretici, tüm enerjisini hasatı tamamlamaya harcıyor. Daha önce traktör ve küfelerle taşınan ürünlerin bu sefer sandallarla taşınmasının nedeni de bu.

'1 LİRALIK SEBZE 3 LİRA OLACAK'

106 dönümlük serasının tamamı su altında kalan çiftçi Bilal Tekerlek, çaresizliklerini şöyle anlattı: “Sandalla yetişmiş olan mahsulümüzü toplamaya çalışıyoruz. Çocuklarımıza okul harçlığı çıkarabilmek için topluyoruz. Sandalla hasat yapmaya çalışıyorum. Tarih yazmış mı böyle bir şeyi? Ama biz yaptık, artık yok derlerse inanmayın. 106 dönüm yer işliyorum ve tamamı sular altında. Tohumlarımız çok pahalı, kabaklarımız sular altında. Patlıcan 1.50 TL idi, şimdi 7 TL’den bahsediliyor. Türkiye genelinde halk, bu bölgeyi sel aldığı için 1 liraya yiyeceği sebzeyi 3 liraya yiyecek. Selin etkisi vatandaşa da yansıyacak.'

'CUMHURBAŞKANIMIZ HALİMİZİ GÖRSÜN'

Bir başka üretici Hüseyin Özer ise şunları söyledi: “Belimize kadar suda ürünlerimizi sandalla çıkarmaya çalışıyoruz. Yer yer 4 metreyi bulan su kanalları var. Ölümle savaşıyoruz, suya girip hayatımızı tehlikeye atıyoruz. Beş aylık bebeğim var, ölsem ne olacak? Çok zor şartlarda mahsul yetiştiriyoruz ve şu an bu mahsulleri toplamak için de ölümle burun burunayız. Yaklaşık 35 bin dekar sera, su altında ve 100 milyon TL zararımız var. Zararımız karşılansın. Başbakanımız, cumhurbaşkanımız buraya gelsin, halimizi görsün.'

CHP HEYETİ BÖLGEDE

Öte yandan, beraberindeki heyetle bölgede suya gömülen seraları gezen CHP Genel Başkan Başdanışmanı İstemihan Talay, üreticilerle görüşüp sorunlarını dinledi. Kahvehanede yapılan buluşmada tek tek üreticilerin sorunlarını dinleyip not ettiren Talay, istekleri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na aktaracağını ve CHP grubunun durumu Meclis’e taşıyacağını söyledi.

MHP’den bir heyet de bölgede üreticilerle görüşerek içinde bulundukları durumu inceledi.

 

İlgili Haberler

Yaşam

İşte Anadolu'nun en eski 'mola yeri'

Yaşam

'Oğlunun çeyizi' için 10 kamyon çöp biriktirdi

Yaşam

Kızılırmak'ta su azaldı, kirlilik arttı

Yaşam

Her yıl 1.5 milyon kişi hava kirliliğinden ölüyor

Yaşam

Bolu'da orman yangını

Yaşam

Yeşilçam oyuncusu hayatını kaybetti

Yaşam

Evden kaçan papağan, kendisini kurtarmaya çalışan itfaiyecilere küfür etti

Yaşam

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Yaşam

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yaşam

Meteoroloji'den sağanak uyarısı

Yaşam

Ordu'daki selde bin 100 ton fındık zarar gördü

Yaşam

Rihanna'nın evinin alarmı çalınca polisler seferber oldu: Helikopter bile yolladılar