darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

"Cumhurbaşkanının İnsan Hak ve Özgürlüklerine saldırıları kabul edilemez"

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, 'Hiçbir Müslüman doğum kontrolü yapamaz" diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sözlerine yazılı bir açıklama ile tepki göstedi.

İşte o açıklama:

Recep Tayyip Erdoğan gerek başbakanlık gerekse son görevi olan Cumhurbaşkanlığı görevlerinde 'kürtaj cinayettir, kadın erkek eşit olamaz, en az üç çocuk, kadın mı kız mı’’ gibi kadın bedeni üzerinden insan hak ve özgürlüklerini yok sayan açıklamalarda bulunmuş son dönemde ise bu açıklamalarına " Müslüman aile doğum kontrolü yapmaz " diyerek bir yenisini eklemiştir.
 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre; devlet düzeninin ve hukuk kurallarının, akla ve bilime dayandırılması esastır.
 
Cumhurbaşkanı, pazartesi günü kamuoyunun da yakından bildiği gibi “Nüfus planlamasıymış, doğum kontrolüymüş, hiçbir Müslüman aile böyle bir anlayışın içinde olamaz. Rabbim ne diyorsa, sevgili Peygamber ne diyorsa biz o yolda gideceğiz’’demiştir.
 
Cumhurbaşkanı yaptığı bu açıklama ile, koruyucu sağlık hizmet sunmakla görevli olan ve sahada aktif olarak "bilimsel doğum kontrol yöntemlerini" halka anlatmakla görevli olan sağlık çalışanlarını, halkın hedefi haline getirmiştir. Zira, doğum kontrolü uygulayanların,  Müslüman olmadığını, Allah’ın ve peygamberin yolundan ayrılanlar olarak gördüğünü açıkça ilan etmiş ve kişileri hedef göstermiştir.
 
Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı, halkın dini duygularını kullanarak sömürü yapmakta,anayasal görevler sınırlarının dışına çıkmakta, Cumhuriyet ilk eleri, insan hakları ve laiklik ile çatışan bir kimlik taşıdığını açıkça ortaya koymaktan geri durmamaktadır.
 
Anayasa’nın 41. maddesinde, aile planlamasının öğretimi ve uygulanması devletin görevi olarak tanımlanmaktadır. Temel sağlık hizmetlerinden olan aile planlaması; ailelerin istedikleri sayıda, istedikleri zamanda ve sağlıklı aralıklarla, bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmaları olarak tanımlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde bireylerin aile planlaması hizmetlerinden en geniş şekilde yararlanması sağlanarak anne ve bebek ölümlerinin azaltılması ve sağlıklı bir toplum oluşması hedeflenmiştir.
 
Uluslararası Aile Planlaması Derneği (IPPF) tarafından yayımlanan ve Sağlık Bakanlığı’nca ulusal düzeyde benimsenen bildirgeye göre ise üreme hakları çerçevesinde kadının;  yaşama, özgürlük, eşitlik, mahremiyet, düşünce özgürlüğü, bilgilenme ve eğitim, evlenme ve aile kurma konularında seçim yapma, çocuk sahibi olup olmamaya karar verme, sağlık bakımı alma ve sağlığın korunması, bilimsel gelişmelerden yararlanma hakları olarak yasal çerçevede ele alınmaktadır. Bu hakların temel insan hakları arasında yer aldığı unutulmamalıdır.
 
Cumhurbaşkanı, anayasaya bağlılık yeminini ve anayasayı, ayrıca evrensel insan haklarını görmezden gelmekte, çağdışı söylemleri ile karanlık yarınlara adım atma kararlılığını da sergilemektedir.

Kadını çocuk doğurma makinesine çevirmek isteyen, çalışma yaşamından dışlayan, koruyucu sağlık hizmetlerini sunmakla görevli olan tüm sağlık çalışanlarını, halkın dini duygularını kullanmak suretiyle karşı karşıya getiren hastalıklı anlayışı reddediyoruz.
 
Genel Sağlık-İş, Türkiye’yi çağdaş medeniyetler yolundan alıkoyan, Ortadoğu'nun karanlık zihniyetine teslim eden ve sağlık çalışanlarını zor durumda bırakan zihniyete karşı her türlü demokratik ve hukuksal mücadele yollarına başvurma kararlılığındadır.

İlgili Haberler

Güncel

TSK'dan Sincar'a operasyon

Güncel

Keçiören Belediyesi'nden 'ABD' kararı

Güncel

Uşak'ta iş cinayeti!

Güncel

Katar Emiri Al Sani'den 'Türkiye'ye yatırım' açıklaması

Güncel

Selahattin Demirtaş'tan yeni fotoğraf

Güncel

'Cesur'lar ülkesi: Bomba imha uzmanından skandal müdahale

Güncel

Dolarını bozdurana 2 aylık ücretsiz gazete aboneliği

Güncel

20 gün önce Erzurum'a atanan savcı 'Bylock'tan tutuklandı

Güncel

TSK'ya ait savaş uçakları Şengal'i bombaladı

Güncel

Yılmaz Polat | Bilal Erdoğan, Ensar-Türken, Tansu Çiller ABD'deki mal varlığını elden çıkarmalı

Güncel

Yine sağlıkta şiddet! Hastasına öncelik tanınmayınca yumruk attı

Güncel

Erciyes Üniversitesi'nden 'köpek katliamı' iddialarına ilişkin açıklama